اختلال در اینترنت ایران در پی جهانی شدن طوفان توییتری #اعدام_نکنید

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی؛ دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل داد.بی بی سی : در پی تایید حکم اعدام سه نفر از معترضان تظاهرات سراسری آبان ۱۳۹۸ در ایران، اعتراضات و واکنش‌ها به این احکام بالا گرفته است.
 
سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق‌بشر هر دو در بیانیه‌های جداگانه خواستار لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی شده‌اند. این سه نفر از دستگیرشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ هستند.
 
به گفته این دو نهاد بین‌المللی محاکمه این سه نفر ناعادلانه بوده و با ضرب‌وجرح، شوک الکتریکی و آویزان شدن مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.
 
دو نفر از این متهمان به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل داد.
 
در همین حال سازمان نظارت بر اینترنت "نت بلاکز" می‌گوید از ساعت ۹ و نیم شب سه‌شنبه به وقت ایران، اینترنت در این کشور قطع یا مختل شده است.
 
سایت خبری آی‌تی‌ایران نیز در حساب توییتری خود با انتشار نموداری از اختلال اینترنت در برخی شهرها و اپراتورهای ایران خبر داده است.
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه با اعلام خبر تایید حکم اعدام این سه معترض در دیوان عالی کشور گفت این حکم به دادسرا اعاده شده است.
 
در پی اعلام این خبر کاربران اینترنتی در ایران و خارج از مرزهای این کشور، کارزاری توییتری را با هشتگ #اعدام_نکنید آغاز کردند که ظرف چند ساعت به ترند جهانی توییتر تبدیل شد و تا زمان نشر این خبر این هشتگ بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار بار منتشر شده است.
 
رویا برومند از نهاد حقوق بشری بنیاد عبدالرحمن برومند در حساب توییتری خود با دعوت از غیرایرانیان در این کارزرار گفته حضور ایرانی‌ها در این کارزار چنان پررنگ بوده که به اختلال در شبکه اینترنت کشور منجر شده است.
 
حساب توییتری فارسی وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویری از اعدام‌های صحرایی نیز از این کارزار حمایت کرده و گفته است چهل و یک سال اعدام کافی است. اعدام نکنید.
لن خودروفسکی از مشاوران ارشد روابط عمومی وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتری شخصی خود از این کارزار حمایت کرده و نوشته جهان صدای ایرانیان را می‌شنود.
 
غلامحسین اسماعیلی درباره تایید حکم اعدام این سه نفر در ارتباط با حوادث آبان ماه اضافه کرد: "اینکه حکم اجرا شود یا نشود ممکن است در فرآیند قانونی دادرسی های فوق العاده یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی تغییر کند. اما خبر تایید حکم صحت دارد."
 
این بازداشت‌شدگان سوم اسفند ۱۳۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام‌هایی از جمله "مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران" و "محاربه" به اعدام محکوم شده بودند. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی در این دادگاه همچنین به "سرقت مسلحانه مقرون به آزار در شب" به تحمل زندان و شلاق محکوم شدند.
 
چهار روز پیش، مصطفی نیلی، وکیل سه متهم اعتراض‌های آبان‌ماه گفته بود "دیوان عالی کشور با فرجام‌خواهی مخالفت کرده است" و او به دنبال آن است تا با "درخواست اعاده دادرسی" این حکم را نقض کند.
در آبان ۱۳۹۸ با تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قیمت بنزین به طور غافلگیرانه سه برابر شد و موج بی‌سابقه‌ای از اعتراضات شهرهای مختلف ایران را دربرگرفت. هرچند آغاز تجمع‌ها مسالمت‌آمیز و با بستن خیابان‌ها بود، اعتراضات به سرعت به خشونت کشیده شد و ماموران امنیتی دستکم ۳۰۰از معترضان را به ضرب گلوله کشتند و هزاران نفر را بازداشت کردند.
 
شماری از افراد مطلع از روند بازجویی و بازداشت این سه نفر می‌گویند که محاکمه آنها عادلانه نبوده و از این سه متهم "با شکنجه اقرار گرفته شده است."
 
هرانا، خبرگزاری حقوق بشری، به نقل از منابع آگاه گزارش داده که سعید تمجیدی و محمد رجبی به خانواده خود گفته‌اند بسیاری از اتهامات مطروحه "مانند اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق" ناروا بوده و "تحت شکنجه" چنین اقراری اخذ شده است. آنها تاکید کرده‌اند که "به هیچ وجه با هیچ گروهی در خارج از کشور ارتباط نداشتیم."
 
سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده که بعد از بازداشت امیرحسین مرادی، این دو نفر به ترکیه فرار کرده بودند، اما ماموران پلیس در ترکیه آنها را به ایران تحویل دادند.
 
پیش از این اظهارات مصطفی نیلی در توییتر، او و حسین تاج، وکیلان دادگستری در تهران، گفته‌ بودند که نتوانسته‌اند به عنوان وکلای آقایان مرادی، تمجیدی و رجبی به پرونده این سه متهم دسترسی داشته باشند. میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، برای تکذیب صحبت‌های وکیلان مدافع چند عکس و سند از دادگاه منتشر کرد که افرادی را در جایگاه وکیل مدافع امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نشان می‌داد. اما کسانی که مطابق این تصاویر وکالت آقایان مرادی، تمجیدی و رجبی را به عهده داشته‌اند افرادی به جز آقایان نیلی و تاج هستند که سابقه وکالت در پرونده‌های حقوق بشری را دارند.
+65
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  طوفان تویتری کجا بود مشتی، ایران کسی از تویتر استفاده نمی‌کنه، بگو طوفان مجاهدین خلق و سعودی. بیشتر این تویت‌ها از اکانت‌های فیک داخل عربستان میاد.
  48
  8
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران

  دنیا صدای اتحاد ستودنی مردم ایران را برای زندگی شنید! #اعدام_نکنید
  6
  47
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  نقش رذیلانه حکومت - و نه ملت - ترکیه ، که با اونکه جانشون تهدید می شد، به ایران تحویل داد. به امید سرنگونی اردوغان و اردوغانیسم.
  6
  46
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  هر انسانی که جنایات عرعرهای وحشی ودزد بچه باز را قبول دارد و در مورد این این سه نفر و مجازاتشان نظر مثبت دارد بدون شک اجدادش از عرعرستان بوده یا یک خارجی مزدور ملا از کشورهای اسلامیست// فعلا اکثریت مشغول محاسبه ی بالا رفتن و پایین امدن دلار وگرنه ملای اشغال می توانست ۴۱ سال بدزدد بکشد و ظلم کند.هرگززززززززز
  5
  17
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بزم جوی عرعرنژاد// پاچه ی عرعرستان را میگیری انوقت ۴۴۴۴ چنگولی به دین پر از جنایت دزدی و بچه بازی همانها چسبیده ای//خودتی باز هم خودتی.
  6
  20
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
  ۳۹
  Zir o Roo - اوترخت، هلند
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. [::behran - کردستان، ایران::]. اینترنت ایران قطع و مختل است. پس شما دونفر حتما از داخل ایران نیستید.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خفه شو و بمیر شکنجه گر بازجو. معلومه که کار شکنجه و ترور میکنی و پول مزدوری میگیری. تو ایران فقط شما پلیدان پلشت میتوانید از توئیتر استفاده کنید. دیگران که عمری شما را آدم حساب نمیکردند حالا نقش ارباب و تصمیم گیر را براشون بازی میکنید. دو زارهای بی اصل نسب.
  4
  15
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  نظر شما چیست؟