فاکس نیوز: ضربه ۱۳۳ میلیون دلاری به ایران در صورت رفع محاصره هوایی قطر

عصرایران: دادگاه لاهه در موضوع محاصره هوایی قطر از سوی 4 کشور، به نفع دوحه رای داده است. سایت شبکه آمریکایی فاکس نیوز خبر داده در صورت لغو محاصره هوایی قطر، سالانه 133 میلیون دلار از درامدهای ایران از محل عبور هواپیماهای قطری کم می شود.
 
 به گزارش عصرایران، دیوان بین‌المللی دادگستری ( دیوان لاهه) در پرونده محاصره هوایی 3 ساله از سوی همسایگان عربی قطر به سود دوحه رای داده است. 
 
وب سایت شبکه خبری فاکس نیوز در گزارشی، رای دیروز (سه‌شنبه) دیوان لاهه به نفع قطر در پرونده شکایت دوحه از 4 کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر به خاطر تحریم هوایی این کشور از سال 2017 را مورد بررسی قرار داده و خاتمه این پرونده به نفع قطر و باز شدن دوباره حریم هوایی همسایگان عربی به روی پروازهای این کشور را به ضرر منافع اقتصادی ایران دانسته است.
 
این گزارش نوشت:" بنا به گفته کارشناسان حکم جدید دادگاه لاهه می‌تواند راه را برای حل محاصره سه ساله قطر هموار کند و این می‌تواند صدها میلیون دلار درآمد را از کف ایران خارج کند؛ پولی که سالانه ایران بابت باز گذاشتن حریم هوایی خود به روی پروازهای قطری از دوحه دریافت می‌کند.
"جاسم سیف احمد السلیطی" وزیر حمل و نقل و ارتباطات کشور قطر دیروز در واکنش به رای دیوان لاهه گفت: "ما از تصمیم دادگاه بین‌المللی دادگستری استقبال می‌کنیم و خواهیم دید که کشورهای محاصره کننده در نهایت به خاطر نقض قوانین حمل و نقل هوایی بین‌المللی با عدالت روبرو خواهند شد."
 
دادگاه لاهه دیروز در حکم خود با رای اجماعی 16 قاضی خود به نفع قطر رای داد و اعلام کرد اعتراض همسایگان قطر (تحریم کنندگان) به رای سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) غیرقانونی است و مرجع تصمیم‌گیری در مورد اختلافات بر سر حریم هوایی، "سازمان بین‌المللی هوانوردی" (ایکائو) است.
 
حالا باید قطر و کشورهای تحریم کننده برای تعیین تکلیف پرونده به رای "ایکائو" مراجعه کنند. دولت امارات اعلام کرده حاضر است مستندات خود درباره ضرورت تحریم هوایی قطر را برای بررسی به این سازمان تحویل دهد.
 
ایالات متحده آمریکا از زمان آغاز بحران تحریم قطر از سوی همسایگان عربی به بهانه‌هایی چون حمایت دولت دوحه از اخوان‌المسلمین و ایران، سعی کرده در این بحران میانجیگری کند؛ چون استدلال مقامات واشنگتن این است که این بحران به نفع جمهوری اسلامی ایران تمام شده و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را دچار لطمه می‌کند.
 
ایالات متحده آمریکا روابط نزدیکی با دو سوی این بحران دارد در حالی که دولت واشنگتن به سختی می‌کوشد هر روز دامنه فشارهای علیه ایران را تشدید کند؛ اما این بحران بین قطر و همسایگان عرب این کشور تاکنون برای ایران منافع اقتصادی سرشاری داشته است.
 
فاکس نیوز در این باره نوشت:" طبق گزارش‌ها ایران سالانه حدود 133 میلیون دلار از قطر بابت در اختیار قرار دادن حریم هوایی خود به روی پروازهای قطری دریافت می‌کند.
 
از سوی دیگر ناظران معتقدند پایان محاصره هوایی قطر و استفاده کمتر هواپیماهای قطری از حریم هوایی ایران برای آمریکا نیز بهتر و ایمن‌تر است چون دیگر دیپلمات‌ها و نظامیان آمریکایی برای رفت و آمد به شهر دوحه و پایگاه هوایی "العدید" قطر مجبور به عبور  از حریم هوایی ایران نخواهند بود و این برای آنها امن‌تر است.طبق مقررات "سازمان بین‌المللی هوانوردی" (ایکائو) محاصره بر حقوق پرواز تأثیر نمی‌گذارد.
 
یک دیپلمات عرب اما با تاکید بر عدم خوش‌بینی خود نسبت به حل این مساله به فاکس نیوز گفت:" متأسفانه هیچ حرکتی به سمت پایان محاصره قطر و حل این اختلاف بین کشورهای خلیج (فارس) صورت نگرفته است زیرا ما هیچ کوششی از طرف قطری برای حل اختلاف ندیده‌ایم."
+48
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  تا نظام اخوندی بر کشور ایران سوار باشد از این ضربه ها زیاد بر پیکر ایران و ایرانی خواهد خورد.
  4
  43
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  یک رفیق چینی‌ داریم دیروز برایش نوشتم. ازش پرسیدم .نظرت راجع به این قراداد ۲۵ ساله چیست.؟ ور داشت و یک جواب اینجوری داد......پرسیدم. معنی آن چیست . ؟ گفت معنی‌ لازم نداری. خوب نگاه به نوشته من بکن. درک می‌‌کنی‌. دوباره نگاه کردم فقط دیدم اقای چینی‌ ایستاده. آقای ما با پشت زانو زده. شما هم دقیق نگاه کنید. اینجوری نیست ؟
  8
  30
  ‌چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
  نظر شما چیست؟