دلار به ۲۳ هزار تومان رسید

رادیو فردا : در حالی که مقام‌های ارشد بانک مرکزی ایران در روزهای گذشته وعده دخالت هدفمند در بازار و کنترل قیمت ارز داده بودند، نرخ دلار در بازار آزاد در روز دوشنبه ۲۳ تیر به ۲۳ هزار تومان رسید.
 
نرخ برابری دلار آمریکا و ریال روز سوم تیر برای نخستین بار در تاریخ مبادله ارزهای خارجی در ایران از مرز بیست هزار تومان گذشت و روند کم‌سابقه افزایش شدید نرخ دلار نسبت به تومان همچنان ادامه دارد.
 
بر اساس تازه‌ترین تغییرات نرخ ارز در بازار تهران، یورو هم از مرز ۲۶ هزار تومان گذشت و ۲۶ هزار و ۵۰ تومان معامله شد.
 
بر اساس این گزارش، روند صعودی افزایش قیمت سکه نیز ادامه دارد و هر سکه بهار آزادی ده میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش رسیده است.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی این روند صعودی را «مقطعی» ارزیابی می‌کنند و می‌گویند که «برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیر واقعی» سبب چنین وضعیتی شده است.
 
رئیس‌جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی ایران در روزهای اخیر از متوقف شدن روند بازگشت ارز ناشی از صادرات به داخل کشور به عنوان عامل مهم نوسانات ارزی نام برده‌اند.
 
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، در همین زمینه گفت که ۲۰ میلیارد یورو کالا در اواخر سال ۹۸ صادر شده ولی ارز آن هنوز به کشور بازنگشته است.
او صادرکنندگانی که ارز را به گفته آقای روحانی «به موقع برنگرده‌اند»، تهدید به برخورد قضایی کرد.
 
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، نیز در یادداشتی که روز دوشنبه ۲۳ تیرماه در حساب کاربری اینستاگرامش منتشر کرده، گفته است صادرکنندگانی که ارز را به کشور برگردانند، «قطعا مشوق های بیشتری» دریافت خواهند کرد.
 
جمهوری اسلامی ایران که از اردیبهشت سال ۹۷ پس از خروج آمریکا از برجام، هدف شدیدترین تحریم‌های واشینگتن قرار گرفته در زمینه صادرات نفتی و غیرنفتی با مشکلات زیادی دست به گریبان است.
 
پول ملی ایران از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بیش از ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده و رشد قیمت ارز و طلا در بازارهای آزاد ایران با شتاب زیاد ادامه دارد.
 
این افزایش در حالی است که دخایر ارزی ایران هم تحت تاثیر تحریم‌ها به شدت کاهش یافته و به گزارش موسسه دارایی بین‌المللی در دی‌ماه پارسال، این ذخایر به حدود ۷۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.
 
این نهاد بین‌المللی می‌گوید اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد، ذخایر ارزی ایران تا دو سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد.
+39
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  بالاتر هم میره!!
  2
  36
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ما نه تنها معنویت شما را بالا می‌‌بریم.بلکه پول نفت را به سفره شما می‌‌آوریم. ما ارجحیت شما را بالا می‌‌بریم. من یک موی کوخ نشین را با ۱۰۰ کاخ نشین عوض نمی‌‌کنم. از سخنان گوهر بار امام پدوفیل عزیز در بهشت زهرا . اون جمله با کاخ نشین .کوخ نشین که گفت. توی بهشت زهرا. گله گله بود. که خلقی‌ها از خوشی‌ غش میکردند. با با به خاک پاک مارکس قسم، خود لنین است. دسته دیگر. نه با با گاندی ایران است. قدیس است. سمت چپ قطب زاده. سمت راست. بنی صدر. هی‌ امام امت را سوک می‌‌زدند.بسه دیگر اینقدر حرف نزن. این همه پول خرج کردیم.رساله تو را در ایران پنهان.در خارج سانسور. که کسی‌ درک نکند. فکرت چیست. زیاد .... بزنی‌ . ترمز نداری. آب پاک می‌‌ریزی روی دست ما.آبرو باقی‌ نمی‌‌ماند.
  2
  49
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۵۲
  hiwa68 - رتردام، هلند
  ایران مستعمره پنهان انگلستان است و انگلستان ازسال ۱۳۵۷ از تکنیک زیر استفاده میکند:. برای فروپاشی اقتصاد یک کشور تنها باید کاردان ومیهن دوست را بیکار وبه دزد و نادان پست داد.
  1
  17
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  43 سال پول چاپ کردن و چشم به درامد معدن فروشی داشتن ته خطش به همین جا میرسد
  2
  16
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  وقتی ملت بی غیرت ایرانی لیاقتشان کمتر از مردم لبنان و عراق است که نمیخواهند اعتراض کنند همان بهتر که شاهد دلار 50 هزارتومانی باشیم
  2
  15
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  ۵۲
  hiwa68 - رتردام، هلند
  [::ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس::]. بله حق با شماست. اما اخوندها برا ملت ایران یک چیزه دیگر را هم . بالا میبرند چون همه ساکت هستتند.
  0
  6
  دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  نظر شما چیست؟