نروژ درخواست پناهندگی دگرباشان جنسی را در اولویت قرار می‌دهد

یورونیوز :دولت نروژ تایید کرد که رسیدگی به وضعیت پناهجویان دگرباش جنسی از جمله همجنسگرایان، دوجنسگراها و تراجنسیتی‌ها را در اولویت قرار می‌دهد.

تصمیم جدید دولت نروژ در حالی به صورت رسمی اعلام می‌شود که پیش‌تر پناهندگان زن، کودک و افراد آسیب‌پذیر را در اولیت پذیرش پناهندگی قرار می‌داد.

این قوانین جدید البته تنها در مورد پناهندگانی اعمال می‌شود که برای پناهندگی وارد کشور دیگری شده‌اند و حالا نروژ انتقال آنها به کشور خود را می‌پذیرد.

مقامات دولت نروژ می‌گویند با این اقدام قصد دارند از حقوق دگرباشان جنسی حمایت کنند. وزیر خارجه نروژ در این‌باره اعلام کرد: «متاسفانه در بسیاری از کشورها شما اجازه ندارید کسی را که دوست دارید، دوست داشته باشید.»

این اقدام دولت نروژ حالی صورت می‌گیرد که دست‌کم در بیش از ۷۰ کشور جهان همجنس‌گرایی پذیرفته شده نیست و حتی گاه جرم تلقی می‌شود.

وزیر خارجه نروژ می‌گوید کشورش تصمیم دارد اولویت‌های خود را تغییر دهد و از دگرباشان جنسی حمایت بیشتری نماید.

موضوع دگرباشان جنسی در کشورهای مختلف به مسئله‌ای چالش برانگیز تبدیل شده است تا جایی که سیاستمداران کشورهای مختلف حتی در اروپا، در رقابت‌های انتخاباتی خود از این موضوع برای جلب رای موافقان و مخالفان بهره می‌برند.

تازه‌ترین مورد در این خصوص انتخابات ریاست جمهوری لهستان است که به دور دوم کشیده شده است.

در دور نخست آندرزیج دودا، رئیس‌جمهوری کنونی لهستان که ایدئولوژی دگرباشان جنسی را از کمونیسم هم خطرناک‌تر خوانده بود با کسب حدود ۴۲ درصد آرا به دور دوم راه یافت. این در حالیست که رافاو ترا‌کووسکی، رقیب لیبرال او که از دگرباشان جنسی حمایت می‌کند تنها موفق به کسب ۳۰ درصد آرا شد و حالا دو رقیب باید روز یکشنبه ۱۲ ژوئیه با یکدیگر رقابت کنند.

از سوی دیگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گویند با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اوضاع برای پناهندگان و همچنین دگرباشان جنسی که قصد تغییر کشور محل اقامت خود را دارند دشوارتر شده است. کشورهای مختلف به دلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای خود را بسته یا محدود کرده‌اند و این کار را برای پناهجویان سخت کرده است.

نروژ برای سال ۲۰۲۰ میلادی ۳ هزار سهمیه شناور برای پذیرش پناهندگان تعیین کرده است. سازمان‌های حقوق بشری امیدوارند با کنترل ویروس مرگبار کرونا، اوضاع برای پناهجویانی که پشت مرزها یا در کمپ‌های پناهجویی منتظر تعیین تکلیف هستند، بهتر شود.
+21
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  چند روز پیش که توی نروژ بودیم. من و دوتا دخترای کوچکم , در حمایت از دگرباشان پر چمشون 🏳️‍🌈 رو از بالکن خونه امون آویزون کردیم. درود بر نروژ
  30
  21
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. افرین.
  14
  11
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. خوش به حالت و حوش به حال دخترات چه شاهکاری کردید جایزه نوبل همجنسگرایی حق تو و فرزندان توست.
  9
  6
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۱
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه::] دوست اَزیز:با سپاس اَزتون. بله بنده آدما رو بر اساس و محورِ جنسی و نژادی و دینی تفکیک نمیکنم. هر موقع کاندید دریافتِ نوبل شدم, شما رو دعوت میکنم. البته توی مراسم کلی خانم و دختر هم میان. امیدوارم شما فقط نگاهشون بکنی, ولی بهشون دست نزنی. چون بقول شما خانمای اروپایی و کانادایی و امریکایی مثل مرغ میمونن و زود راه میدن. در نتیجه زود میخابن. اونموقعه که باید ترانه واویلا لیلی رو خوند. قربونت.
  1
  8
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. باریکلا خانم همون که شما جات تو نروژه و چه بهتر که امثال تو تو ایران نباشن که جامعه رو به کثافت میکشین.. حالا خیلی هنر کردی رفتی پرچمشون رو آویزون کردی.. خود باخته به شماها میگن.. خواهشن طرف ایران دیگه پیدات نشه و اصلأ فارسی هم توی این سایت ننویس چون آدم شرمش میشه شماهارو ایرانی بنامه..
  7
  2
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::] ممنون از حرفای مودبانه شما. از اینکه منو خانم خطاب کردی سپاسگزارم. ولی متاسفانه مرد هستم .خیالت راحت باشه تا وقتی که آدمای قشری و تنگ نظر حامی و سُکاندار ایرانِ آفت زده هستن , مزاحم شما نمیشم.از اینکه باشما محاوره داشته ام خوشحالم. ولی از اینکه مایه شرمساری شما شدم خودمو نمی بخشم. موفق باشین 🌷🌹
  0
  9
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. برو .....همون ایران. ببینم چقدر نژادپرستای المان بهت .... گفتن؟
  1
  7
  یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  نظر شما چیست؟