هجوم صدها درویش ایرانی به گذرگاه مرزی برای عبور از مرز

صدای آمریکا :ریباز مجید - سلیمانیه، کردستان عراق
امروز هزاران نفر از دراویش طریقت قادریه با در دست داشتن شمشیر و چاقو از ایران به سمت گذرگاه مرزی باشماق یورش بردند و صدها نفر از آنها توانستند وارد عراق شوند. آنها برای شرکت در مراسم تشییع رهبر، یا شیخ‌شان، که چند روز پیش درگذشته بود، به آنجا رفتند.

طریقت قادریه یکی از گروه‌های عمده تصوف اسلامی است که برآورد می‌شود ده‌ها هزار نفر در جهان پیرو آن باشند. محمد عبدالکریم کسنزانی، شیخ طریقت قادریه، روز شنبه در بیمارستان جانز هاپکینز در ایالت مریلند آمریکا درگذشت و پیکر او فردا به زادگاهش، شهر سلیمانیه در کردستان عراق، منتقل می‌شود.

مه‌ریوان شیخ کمال، رئیس جامعه محلی گذرگاه مرزی بین‌المللی باشماق، به صدای آمریکا گفت: «امروز دو هزار درویش، با شمشیر و چاقو و پرچم در دستانشان، به سمت نقطه مرزی حرکت کردند.»

وی افزود: «وقتی آنها به مرز رسیدند سپاه پاسداران ایران به سمت آنها تیراندازی کرد و شماری از آنها را مجروح کرد و بنا بر گزارش‌ها برخی را کشت. [اما] درویش‌ها متوقف نشدند و به حرکت‌شان به سمت ما [سمت عراق] ادامه دادند. ما از پیش اطلاعات نداشتیم و تعداد نیروهای امنیتی ما کم بود و به همین خاطر به آنها اجازه دادیم وارد شوند.»

در حالی که بیشتر مجروحان در ایران ماندند، یکی از آنها از مرز رد شد و اکنون در بیمارستانی در شهر پنجوین بستری است.

شیخ سامان معرف برزنجی، از خویشاوندان رهبر تازه‌درگذشته طریقت قادریه، به صدای آمریکا گفت: «ما به همه پیروان‌مان در سراسر جهان گفته‌ایم که به خاطر ویروس کرونا هیچ‌گونه مراسم تشییع را سازماندهی نخواهیم کرد. اما نمی توانیم آنها را از آمدن به این‌جا و برای دیدن شیخ‌شان برای آخرین بار، باز بداریم.»

مقامات دولت محلی اقلیم کردستان عراق به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا قوانین سختی را در نقاط مرزی با ایران به اجرا گذاشته‌اند و تنها اجازه تردد به منظور تجارت را می‌دهند.

«نزدیک به ۵۰۰ تن از دراویش وارد عراق  شده‌اند و اکنون سوار بر اتوبوس به سوی زادگاه شیخ‌مان، سلیمانیه، می‌آیند. ما فردا پیکر را در فرودگاه تحویل می‌گیریم و برای خاکسپاری به خانه خودش می‌بریم.»

مقامات اقلیم کردستان عراق و استان سلیمانیه این پرونده [پرونده عبور دراویش از مرز] ‌را به دادگاه فرستاده‌اند و منتظر تصمیم قاضی در مورد صدها درویشی هستند که با نقض قانون وارد کشور عراق شده اند.
+16
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران

  دین = تحجر و حماقت
  6
  122
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  آدم ابله که میگن این هست فرقی نمی‌کنه از کجا یه چه قبیله باشه، بی‌خود نیست کرونا حالا حالا از ایران نمیره از دست مردم ابله
  11
  106
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  در عالم چرندیاتی به نام مذهب این دراویش مرزهای حماقت رو کیلومترها جابه جا کردن. واقعا این اسکلها چه فایده ای برای طبیعت دارن! طریقت !!
  5
  102
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  بیا هر دم از این باغ بری میرسد، ملت با فرهنگ ایران، زکی، فعلاً که ایرانی جماعت با این جور رفتارها، چه اینا که با شمشیر و چاقو بطرف مرز یه کشور دیگه حمله می کنندو چه اون سپاهی مزدور که فقط تیرندازی بطرف مردم رو بلده، جزو وحشیترن مردم دنیا شدن. تو اون مملکت همچی با زور کشت وکشتار پیش میره حتی عزاداری ، عین بربرها، عزاداری اون قاسم تلیت رو که یادتون نرفته. فقط ادعا ، جالبه که هیچ ملت دیگه ای رو هم قبول نداریم.
  4
  74
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  با شمشیر و چاقو و تنبون‌گشاد و موهای بلند! اینها هم یک مشت خل و چل مغز فندقی از نوع دیگه هستن.مردشور هر چی اعتقادات خرافی و خیالی مذهبیه ببره.چقدر فرق هست بین کشورهایی که مذهب و این اعتقادات جاهلانه توشون نیست یا خیلی کمرنگه مثل ژاپن یا سنگاپور با ایران و کشورهای عربی و پاکستان و افغانستان و سومالی و. حتی در غرب هم جاهاییش که مذهب توش قویه خرفت تر و نفهم ترند.
  5
  83
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خدا رحمی بر خانواده این دراویش نادان کند!
  3
  63
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بزرگ ابله آقات است. از زمانی‌ که وجود نحس او در کشور ما است.همه را به جان هم انداخته. تا با ریش مقدس قمپز در کند. من امپراطور شیعه هستم.۴۰ سال در این مملکت. شیعه .سنی، حنفی. شافهی. بی‌ خدا .با خدا. مسیحی‌ .یهودی. با آرامش در کنار هم. تا این شیخ تریاکی .شیره کاش رسوا آمد.
  10
  37
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  خانقاهاشون همه مرکز عشق و حال و تریاک کشی هست. بازمانده های تروریستای حسن صباح ! چقدر هم ما افتخار داریم که اولین دژ تروریستی دنیا مال ما بوده!!
  39
  19
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  وای خدای من. چند بیلیون ابله داریم؟. یک روز من با حسابی سر انگشتی دیدم که تعداد فرهیختگان دنیا به سختی از 2 درصد کل جمعیت جهان تجاوز میکند
  2
  26
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  باز هم حرف .....زدی. خیر صوفی ربطی‌ به حسن صباح. ندارد. حسن صباح در قله الموت بود. به فارسی می‌‌گویند نزاریان. بعد از امام شماره شش شما. شیعه‌ها دوباره انشهاب دادند. به ایسماعیل‌ها و مصطفی‌ یون. سال ۱۰۹۰ مسیحی‌ .صوفی‌ها از همان زمان حضرت .....بودند. یعنی‌ ۱۰۰۰ سال قبل، و بعد‌ها وابسته به عقیده غزالی‌. صوفی ربطی‌ به الموتی‌ها ندارد. دو کفش جدا گونه .الموتی‌ها از جنس شما بودند. هر که به اسلام شیهه معتقد نبود. سرش را می‌‌بریدند. صوفی آزتک بود. می‌‌رفت تنها توی بیابان عبادت. تا زمان صفوی. که این هم در طول تاریخ بین خود گرو گرو شدند. علوی‌ها . این و آن. مجبوری همه چیز را قاطی‌ پاتی کنی‌.
  3
  17
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  مذهب افیونه. فرقی نمیکنه چی هست چی نیست. بعضیا حالا متمدن شدن و به بقیه کاری ندارن. اما بقیه مذاهب کی متمدن بشن خدا میدونه
  2
  23
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اولا عمو جان خوب زدی تو خال هرچند شیعه همه فلسفه مشترک هم دارند ولی اینجا حرف شما قبول و معذرت میخواهم و تشکر میکنم که تذکر دادید. دیگه انسان اشتباه هم میکند. ثانیا شما سه تفنگدار خوب ما رو انداختید وسط بعنوان نماینده شیعه و آخوند و دین محاکمه میکنید!! من که گفتم با این چیزا نسبتی ندارم فقط سواد تاریخی مقداری دارم! منتها خوب ضرورت هست دیگه اینجا هم اون باور که رفته فاطی هم که عقل حسابی نداره باید یکی رو بزنید...خخ
  12
  3
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  اون باور نرفته. اون باور حرفی‌ برای گفتن ندارد.بعضی‌ وقتها به خودش درجه می‌‌دهد. و می‌‌شود سروان. بعضی‌ وقتها می‌‌شود. فیلسوف جهان اسلام و می‌‌شود. مسافر. از چه سخن بگوید. ؟ شما به جز دزدی .قتل فساد خبری می‌‌خوانید ؟ البته نوچه آن‌ها به شکل مختلف هنوز حضور دارند. در بسیج سایبری. دست آنها را هم آزاد گذشته. هر چه دل تنگت می‌‌خواهد بگو. مهم ریش مقدس آقا.یک خبر از رضا پهلوی بگذار . مثل جن بو داده .پیدا می‌‌شوند. از اینکه برادر بسیجی‌ نیستی‌. ممکن است. نمی‌‌دانم. با شما چاهی صرف نکرده. دشمنی هم ندارم. ولی‌ زمانی‌ که آگاه یا ناا آگاه. فرضیه و تحلیل .که دست اخر ریش آقا را مقدس می‌‌کند.چه می‌‌گوهید ؟ در اسلام. دلیل و برهان ؟ تازه از خودتان‌ها نیست. از سقراط دزدیدید. کوشش که برهان شما.برهان هم همیشه مثبت نیست.
  2
  10
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۸
  ۴۰
  sokote talkh - تهران نازی آباد، ایران
  واقعاً همچین آدمایی تو ایران هستند و ما نمیدونیم؟ من خودم شیعه هستم. ولی بنظرم تمام انسان ها و ادیان الهی قابل احترام هستند. اما به این ها نمیشه گفت دین. هر چیزی که در عقل نگنجه در دین هم نیست.
  7
  1
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::sokote talkh - تهران نازی آباد، ایران::]. عزیزم این هم یکی از اصلی ترین صور دین هست. مثلا فکر میکنی وحوش عرعری در 1400 سال قبل فرهنگی بهتر از این ها داشته اند؟
  0
  9
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. حداقل متمدن شدن. شما چی؟ تو چی؟ تو کی متمدن میشی؟. عربستان هیچوقت حجاب اجباری نداشت. ۲ سال پیشم مردمش ازادن برن لب ساحل لخت بگردن. حالا ببینم تو قرن ۲۱ کدوما هنوز عرعر میکنن. . یه توریست هلندی رو تو فرودگاه امام دیدم دلم براش سوخت. تو دلم گفتم کاش ....
  4
  0
  یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. عزیز دلم حتی معنای یک کلام از فرمایشاتت را نفهمیدم چون خیلی ضد و نقیض هستند اما دوست من متمدن شدند یعنی چی؟ مگر تمدن و فرهنگ متعالی و مثبت ماشین لباسشوئی هست که از امازون بخری؟ ملت ایران بیش از حد عقب رفته اند و فرهنگ عربستان بصورت دستور سلطنتی دو قدم جلوتر رفته است (در مقایسه با ایران). اگر جوامع انسانی به همین سادگی عوض میشدند که صدها میلیون هندی به گاو تاسی نمی کردند و بیلیون ها مسلمان دور یک سنگ در مکه دفیله نمی رفتند؟ اگر که نه از سر خشم و واضح تر بیان مقصود میکردی شاید جواب مناسبی داشتم ولی فعلا قاصر هستم. مگر تمدن به حجاب هست؟ این ها ظواهر هستند و عمق فرهنگ خیلی از این ها عمیق تر هست و تحولات فرهنگی چنان بطئی هستند که برای ایجاد یک تغییر کوچک باید سال ها تعلیم و تربیت ان هم در محیطی مناسب صورت بگیرد. موید و برقرار باشید. من بعلت رک گوئی دشمن زیاد دارم شما دیگر چرا؟
  0
  7
  یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  نظر شما چیست؟