ارائه گزارش «قتل خودسرانه قاسم سلیمانی» توسط گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقانونی سازمان ملل

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقانونی سازمان ملل
بی بی سی :گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه قتل‌های خودسرانه گزارشش را به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه کرد و در گزارش خود ترور قاسم سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانست.

آمریکا به شدت از این گزارش انتقاد کرده است.

اَگنس کالامارد در مصاحبه‌ای مطبوعاتی خواهان تدوین قوانین و مقررات بین‌المللی جدید برای تعیین محدوده قانونی استفاده از پهپادهای نظامی و همچنین امکان پیگیری حملات پهپادی در مراجع قضایی شد.

او در گزارشش نوشته است اقدام آمریکا در حمله پهپادی و کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد بود.

در مقابل، وزارت امور خارجه آمریکا از نتیجه‌گیری گزارشگر ویژه سازمان ملل "درباره نقض قوانین بین‌المللی در کشتن قاسم سلیمانی" به شدت انتقاد کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا قاسم سلیمانی را یکی از مهلک‌ترین تروریست‌های جهان توصیف کردهمورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا قاسم سلیمانی را یکی از مهلک‌ترین تروریست‌های جهان توصیف کرده و گفته سازمان ملل سوابق او را "سفیدنمایی" می‌کند.

در گزارش اَگنس کالامارد قتل هدفمند قاسم سلیمانی نخستین موردی خوانده شده که طی آن دولت یک کشور با استناد به حق دفاع از خود، کشتن مقام دولتی یک کشور، در خاک کشوری ثالث را واجد وجاهت قانونی می‌خواند.

هر چند این گزارشگر ویژه از سوی سازمان ملل صحبت نمی‌کند اما یافته‌های خود را در اختیار این سازمان قرار می‌دهد.

او نوشت ایالات متحده آمریکا نتوانسته مدارک و شواهدی نشان دهد که از خطر فوری قاسم سلیمانی برای شهروندان آمریکایی حکایت و در نتیجه هدف گرفتن کاروان خودروهای حامل او در بغداد را توجیه کند.

قاسم سلیمانی که از او به عنوان مهمترین مقام نظامی در ایران یاد می‌شد، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. او روز سوم ژانویه در حالی که به همراه چند نفر دیگر از جمله دو فرمانده ارشد گروه حشد شعبی عراق، در حال ترک فردوگاه بغداد بود، هدف حمله موشکی پهپادهای ارتش آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

گزارش خانم کالمرد اگر چه به قتل هدفمند قاسم سلیمانی به طور مفصل پرداخته، اما هدفش از این کار را نشان دادن خطر فزاینده استفاده از پهپادها برای انجام عملیات‌های نظامی در خارج از قواعد جنگی و تسلیحاتی که در منشور سازمان ملل به آن اشاره شده عنوان کرده است.
'عصر دوم هواپیماهای بدون سرنشین'
این گزارش با توجه به گسترش‌ استفاده از پهپادها در پنج سال گذشته ارائه شده است.

او در گزارش خود نوشته جهان وارد "دوره دوم هواپیماهای بدون سرنشین" شده که به شکل کنترل‌ناپذیری بر شمارشان افزوده می‌شود و هیچ معیاری برای استفاده از آنها وجود ندارد.

بنابر این گزارش در این دوره شمار وسیعی از بازیگران دولتی و غیر دولتی در حال استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین هستند که هر روز از نظر فناوری پیشرفته‌تر می‌شوند.
تصویری از یک پهپاد سپاه پاسداران؛ در گزارش خانم کالامارد علاوه بر آمریکا، ایران نیز از جمله کشورهایی است که از سال ۲۰۱۵ از پهپادهای نظامی استفاده مرگبار کردهاو می‌گوید اکنون بسیاری از کشورها علاقه دارند که به جمع کشورهایی بپیوندند که قدرت پهپادی به شمار می‌آیند.

او گفت در حال حاضر ۱۰۲ کشور پهپادهای نظامی فعال و ۴۰ کشور پهپادهای مسلح دارند.

در این گزارش آمده از سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۱ کشور به منظور استفاده از زور -نظیر کشتارهای هدفگیری شده - از پهپادهای مسلح استفاده کرده‌اند. خانم کالامارد از ۱۱ کشور نام برده است: بریتانیا، مصر، ایران، عراق، اسرائیل، نیجریه، پاکستان، عربستان، ترکیه، امارات متحده عربی و آمریکا.

در این گزارش برآورد شده که "۳۵ کشور بزرگترین و مرگبارترین نوع پهپاد را دارند".

خانم کالامارد خواستار شفافیت بیشتر دولتها در استفاده از پهپادها شد.

هدف از ارائه این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، تشویق اعضای این شورا به اقدامی جهت تعیین ضوابط علیه این سلاح فوق پیشرفته است.

آمریکا دو سال پیش با انتقاد شدید از شورای حقوق بشر سازمان ملل، این نهاد را ترک کرد و دیگر عضو این شورا نیست.
+15
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این ها از قانون به انطرف افتاده اند و نمیدانند که این بابا چند نفر را فقط بعلت تعصبات اسلمی جوانمرگ کرده هست
  10
  62
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. من کاری به دین و اینا ندارم بهت هم گفتم بحث دینی بیهوده هست. ولی کار اینها درست هست اگر اجازه بدی امریکا خودش بعنوان پلیس و وکیل مدافع و قاضی و مدعی العموم کار کنه یه دیکتاتوری میشه و دنیا به گند کشیده میشه.
  25
  8
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  طویله رهبری در ایران چقدر به این خانم پول داده تا این گزارش را بنویسد در کجای دنیا به هلاکت رساندن یک تروریست جانی خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است
  8
  24
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  مگه کتلت شدن یک سوسک فاضلاب مرگ فراقانونی به حساب میاد؟ این بی شرف غربتی خیلی آدم رو به کشتن و آوارگی داده. لعنت به جوامع جهانی که مدافع تروریستها هستن.
  7
  28
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
  ۵۳
  seniorjesus - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  تو قانون اسلام اگر شخصی یک شخص دیگری رو بکشه قصاصش مکنن.این قاتل جون خیلی هارو گرفت.مادرهای زیادی رو داغدار فرزندانشون کرده .حالا این خانوم گذارش گر بعد از چندین ماه سرش رو از زیر برف در اورده و هذیان میگه.شما یکباره دیگه تو همین عکسی که از سلیمانی توی این گزارش چاپ شده نگاه کنید.از نگاه و صورت کریهش قتل و خون میچکه.
  3
  7
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
  ۵۳
  rali83 - سخمب، ژاپن
  اگر[::amirgheryou - تهران، ایران::]اقای سوسک شناس اگر فک و فامیلت مثل کردهای عراقی به فروش و بردگی میرفتن هم اینو میگفتی ؟خدا را شکر ایران بودی مثلا دیدی چه قوغایی بود. از جایه دیگه ناراحتی لطفا عقده گشایی را برای کسایی که زنده و سرحال سر مردم را به اسم اسلام و انقلاب کلاه میزارند رو رو در رو مثل یه مرد نام ببر و بهش عقده گشایی کن بنده هم پشتتم اداش نام ببر مثل اون نماینده بی شرف تاجگردونه که زیر پوست ایرانیان شرف خوری میکنن داداشی نام ببر بازندها طرف شیم وایران دوستی را رسم کنیم عزیز برادر❊❊❊.
  8
  3
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز جان پلیس بالاخره حقوق میگیرد و دستور کسی را اطاعت میکند و در این میان حتما پلیس امریکائی از پلیس روسی و چینی و انگلیسی و ایرانی و عربستانی بهتر هست. سلیمانی دشمن امریکا بود. هزاران سرباز امریکائی را با بمب های کنار جاده ای کشت و خاورمیانه را بعلت اعتقاد به صادرات مذهب قرون وسطائی تشیح به اتش کشید و عاقبت این نکبت به عقوبت جنایت هایش رسید
  3
  11
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rali83 - سخمب، ژاپن::]. ایشالا با سرنگونی این حکومت قبر این قاسم گچکار کتلت سوسکی تبدیل به توالت عمومی میشه و ما هم به عنوان توریست میریم کرمان خیر سرش سر قبرش رو صفا میدیم. این تخیلاتت رو بزار در کوزه آبشو بخور شهرستانی.
  3
  8
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. میلیونها نفر با کلاشینکوف کشته شدند توی دنیا ..توی همین جنگ ایران و عراق صدها هزار نفر با کلاشینکوف کشته شدند آیا مقصرش روس هست؟ . اصلا توی یه جنگ اعدام انقلابی نداریم .امریکائیها رفتن توی فاز فدائیان اسلام که رزم آرا رو ترور میکرد میگفت اعدام انقلابی کردیم!
  1
  3
  شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  نظر شما چیست؟