وزیر امور خارجه چین: نمی‌خواهیم و نمی‌توانیم جانشین آمریکا شویم

بی بی سی :وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته است افرادی در آمریکا درصدد تبدیل چین به یک دشمن هستند.

آقای وانگ گفته است چین و آمریکا با جدی‌ترین چالش ۴۰ سال گذشته در روابط دیپلماتیک خود مواجه هستند.

آقای وانگ می‌گوید چین نمی‌خواهد و نمی‌تواند به یک آمریکای دیگر تبدیل شود.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمیکا رویکردی تهاجمی در جبهه‌های مختلف از جمله روابط تجاری، حقوق بشر و شیوع ویروس کرونا در قبال چین پیش گرفته است.

شماری از مقام‌های آمریکایی اخیرا انتقادهای تند و تیزی علیه چین مطرح کرده‌اند.

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اخیرا چین را "بزرگ‌ترین" تهدید برای کشورش خواند و مدعی شد چین به دنبال آن است که "تنها ابر قدرت جهان" شود.

وزیر امور خارجه چین در سخنان خود گفت سیاست فعلی آمریکا در قبال چین مبتنی بر "قضاوت راهبردی نادرست" و پارانویای مک کارتی است.

پس از پایان جنگ جهانی دوم موجی از هراس از کمونیسم در آمریکا آغاز شد و در پی آن با بسیاری از افراد به اتهام کمونیست بودن برخورد شد.

سناتور جوزف مک کارتی در دهه ۵۰ فضای رعب و وحشت شدیدی تحت عنوان مبارزه با کمونیسم در آمریکا ایجاد کرده بود.

وزیر امور خارجه چین در سخنان خود تاکید کرد اگر آمریکا تمایل داشته باشد، گفت‌و‌گو میان دو کشور در هر زمانی، در هر سطح و در هر زمینه‌ای می‌تواند از سر گرفته شود.

چین و آمریکا، دو اقتصاد بزرگ دنیا برای مدتی درگیر جنگی تجاری بودند که در آن هر دو طرف به صورت متقابل تعرفه کالاهای وارداتی همدیگر را بالا و بالاتر بردند اما بعد موافقت‌نامه‌ای در این باره امضا کردند. با این حال، روابط دو کشور کماکان با تنش همراه است.

چین در ماه‌های اخیر چندین بار از سیاست‌های آمریکا در قبال هنگ‌کنگ، تایوان و مسایل دیگر به تندی انتقاد کرده است.
+8
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  چینی ها اهل قپی نیستند و ارام و به تدریج کار خودشان را انجام داده و هیاهو هم نمی کنند
  3
  67
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۴۲
  bineshaan - لندن، انگلستان

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا. سیاست "لاکپشت بی سر و صدا" ۴۰ سالی هست که جز اصلی ترین و پایه سیاست چینه. باید گذاشت تا لاکپشت بی سر و صدا قدرت کافی رو پیدا کنه انوقت مثل شیر سر بالا کنه و زمام امور دنیا رو از ببر بگیره. یکی از انتقادها به رییس جمهور فعلی چین اینکه سیاست لاکپشت بی سر و صدا رو خوب حفظ نکرده.
  0
  34
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  کدوم کشور ویروس ها و امراض را در دنیا داره تعمدا پخش میکنه؟؟ کی اقتصاد دنیا را داره نابود میکنه؟ کدوم کشور ایران را داره به تاراج میبره و نابود میکنه؟
  7
  45
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  به نظر شما این یک جنگ جهانی سرد نیست که این کشور به راه انداخته؟
  4
  31
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
  ۳۵
  kalo palang - لندن، انگلستان
  یهودی ها هم به همین شکل آمریکا رو به چنگ خودشون گرفتن، و در ایران هم تا زمانی که کارد به استخون نرسید کسی متوجه نشد (لاریجانی ها) یهودیان آنوسی
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  روش چینیها روش تو کردن تدریجی هست و عاقبت دنیا رو خواهند گرفت.
  8
  0
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::kalo palang - لندن، انگلستان::]. یهودی ها ادمیان مثبتی هستند. با کوروش و هر جا در اویختند جلو رفت و ابرقدرت شد. نفرت های نژادی ات را ببر برای عمه ات. اما هرجا ویروس اسلام را پاشیدند دیگر فاتحه ی ان ملت خوانده شد و میشود پاکستان و لیبی و سوریه و اندونزی. یهودیان یاران صمیمی هستند . هرگز وارد به مملکتی نمیشوند تا تیشه به بنیاد ان مملکت بزنند چون در مذهب ان ها دموکراسی وجود دارد ولی مسلمان هر کجا رفت و اکثریت و یا اقلیتی در خور توجه شد تازه به فکر اجرای قوانین قرون وسطائی شریعت و عرعری می افتد و تا ان کشور را با این قوانین زشت به روزگار سیاه نشناند دست از کار نمی کشد. محال است از مکتبی که بجای منطق طرفدار سربریدن هست خیر و تمدن بیرون بیاید. ویروس اسلام را هر کجا بپاشی نابودی و سیاهی حتمی هست
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  ۳۵
  kalo palang - لندن، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بحت دین یهود یه چیزه و بحث آنوسی چیز دیگه، من که نگفتم دین یهود و یا اینکه اسلام بهتره!! که سریع پریدی رو مقایسه این دوتا!! وقتی که خودشون به شکل طبقه حاکم در میارن و بالاترین مقام ها رو تصاحب میکنن و بعد شروع به غارت و ویرانگری، و مردم اون کشور رو به اسم اسلام میکشن اون وقته که باید جولوشون واستاد. نه تنها در دستگاه حکومت، بلکه در خیلی جاهایه دیگه هم حضور دارن، از جمله شرکت های بزرگ داروسازی. هدف نهاییشون هم به دست گرفتن حکومته و اگه این اتفاق بیفته باید فاتحه ایران رو خوند.
  3
  0
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::kalo palang - لندن، انگلستان::]. تا جائیکه من میدانم یهودی ها تاکنون جز ایشمن کسی را اعدام نکرده اند . حتی ان فلسطینی که یک اتوبوس کودکان را منفجر کرد و بعد از چند سال حبس ازادش کردند. به غیر از تبلیغات دروغ بعضی از عرب ها و اخوندها فقط یک فقره از جنایت هایشان را بگو تا من یاد بگیرم. یعنی وقتی کسی را بعلت مذهب یا محارب با خدا کشته باشند. یهودیان سختکوش هستند و تولید ثروت میکنند و این حسادت خیلی ها را به حسادت می کشاند. در زمان شاه فقید نیمی از صنایع را در ایران این ها ساختند و شیعیان اخوندی همه را ورشکسته و بعلل همین نادانی ها و نا کارامدنی ها دلار سرکشیده به 22 هزار تومان. من وکیل مدافع یهودیان نیستم ولی نفرت بر اساس حسادت و قران را بر نمی تابم
  0
  3
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  نظر شما چیست؟