روحانی: ۲۰ میلیارد یورو کالا صادر شده ولی ارز آن هنوز به کشور بازنگشته/ برخورد قضایی می کنیم

 رئیس‌جمهوری ایران از برخورد قضایی با آن دسته از صادرکنندگان خبر داد که «ارز را سر موقع بازنگردانده‌اند».رادیو فردا :رئیس‌جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که بیست میلیارد یورو کالا در اواخر سال ۹۸ صادر شده ولی ارز آن هنوز به کشور بازنگشته است.

حسن روحانی روز پنجشنبه ۱۹ تیر در یک مراسم افتتاح طرح‌های صنعتی با اشاره به افزایش شدید قیمت ارز در ایران گفت که «طبق اعلام بانک مرکزی، بیست میلیارد یورو در اواخر سال ۹۸ کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است و ما ناچاریم تصمیم‌های حادی بگیریم».

او به طور مشخص از برخورد قضایی با آن دسته از صادرکنندگان خبر داد که «ارز را سر موقع بازنگردانده‌اند».

حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزارت صنعت ایران، اسفند پارسال گفته بود که کل صادرات غیرنفتی ایران در سال ۹۸ حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است. اظهارات روز پنجشنبه رئیس‌جمهوری ایران نشان می‌دهد که نیمی از ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است.

۸۲ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران راهی چین، عراق، امارات، افغانستان، ترکیه و هند شده است.

حسن روحانی در حالی از برخورد قضایی با صادرکنندگان متخلف در زمینه ارز سخن به میان آورده است که معاون قضایی دادستان تهران ۱۶ تیرماه به تلویزیون حکومتی ایران گفته بود: بسیاری از کسانی که بانک مرکزی به عنوان صادرکننده متخلف در زمینه ارز معرفی کرده است، «قابل شناسایی» نیستند یا «وجود خارجی ندارند».

محمدرضا صاحبی با اشاره به یک لیست ۱۵۰ نفره که بانک مرکزی در اختیار قوه قضائیه قرار داده است، گفت: برخی از صادرکنندگان که کارت‌های بازرگانی به نام آنها گرفته شده بود، از موضوع صادرات خبر نداشتند.

پیشتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، خبر داده بود که با همکاری قوه قضاییه، صادرکنندگانی که تاکنون ارز ناشی از صادرات را به کشور برنگردانده‌اند، در لیست‌های ده نفره برای توضیح دعوت می‌شوند.

او ۱۵ تیرماه در یادداشتی نوشت: در دو هفته آینده مهلت این افراد برای بازگرداندن ارز تمام می‌شود و این مهلت به هیچ وجه «تمدید نخواهد شد».

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، انتظار می‌رود کل صادرات ایران در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد اما کشور نیاز به بیش از ۶۴.۶ میلیارد دلار واردات دارد. صادرات ایران نسبت به دو سال پیش تقریبا نصف شده است.

جمهوری اسلامی ایران که از اردیبهشت سال ۹۷ پس از خروج آمریکا از برجام، هدف شدیدترین تحریم‌های واشینگتن قرار گرفته در زمینه صادرات نفتی و غیرنفتی با مشکلات زیادی دست به گریبان است.

پول ملی ایران از ابتدای سال ۹۹ تاکنون حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و رشد قیمت ارز و طلا در بازارهای آزاد ایران با شتاب زیاد ادامه دارد.

قیمت هر دلار آمریکا در روز پنجشنبه به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و هر سکه طلا نیز بیش از ده میلیون تومان معامله می‌شود.

این افزایش در حالی است که دخایر ارزی ایران هم تحت تاثیر تحریم‌ها به شدت کاهش یافته و به گزارش موسسه دارایی بین‌المللی در دی‌ماه پارسال، این ذخایر به حدود ۷۳ میلیارد دلار کاهش یافته است.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید اگر تحریم‌های آمریکا ادامه یابد، ذخایر ارزی ایران تا دو سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۲۴ به ۲۰ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد.
+8
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  با آقازاده های خودتون چطوری برخورد قضایی میکنی؟
  7
  41
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  بیشرم دروغگوی شماره ی یک/ مگر ثروتی که اجداد عرعرت در ۱۴۰۰ سال پیش از ایران ما/نه تو/ به غارت بردند پشیزی از انرا بازگرداندند نه. پولها در حساب بانکی کور و کچلهایتان است و کشورهای نوکر پول شما. فکر کردی همه مثل شما خنگ و چشم براه چاه فاضلاب جمکران هستند نه کورررررر خوانده ای.
  3
  50
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ان کسانیکه پول را بالا کشیدند از ابواب جمعی رهبر و اگر تو رویت را زیاد کنی در محوطه ی مجلس اخوندی تو را از ....اویزان می کنند
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  عمو حسن پیشه عمو فریدون جون بگیرش، پیشه دادشیته با کلید بهش دادی یادت رفته.
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  برخورد قضایی می کنیم!!! .....نیا نیلوفر. سری به بانک‌های سوئد و خارج بزن و شماره حساب علی گدا را نگاه کن میدانی پولها کجا هستند.
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  پوفیوز مفت خور حرف مفت نزن. تو تا حالا با کدوم پرونده دزد اختلاسگر یا بچه باز(طوسی) برخورد کردی آخه؟ فقط هر کسی ضد این رژیم کثیف حرف بزنه تو هر سوراخ موش باشه پیداش میکنید و بعدش هم اعدام. ولی کسانی مثل مرتضوی طوسی زنجانی خاوری و اغازاده ها هنوز دارند راحت زندگی میکنند . شما هیچوقت همکارای خودتون را لو نمیدید.
  0
  28
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. پراگ روانکاوی روانشناسی نداره یه سر بزنی ؟ یه فکری به حال اون مغز منجمد شده در زمان بکن. میگی 1400 سال پیش. سن نوح داری اما نه منطق در بیان داری نه ....و ادب در گفتار
  23
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  خودت خوب میدانی که در مورد پولی که دست زالوزاده ها است کاری از دست تو بر نمی اید در مورد مابقی ارز هم با رشوه و اختلاص حل میشود
  0
  20
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. بدون شک از نواده های متجاوزان به ایران ما هستی که دردت امد.در خرابشده ای که هستی ... اگر یک جو غیرت داشتی از نوشته ی من دچار هذیان چپولی اسلامی نمی شدی/پول از جیب فقرای ایران از طریق باباجان ملایت می رسد نگران نباش.
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  افتخار میکنم عربم. از ایرانیان یوک متشکرم بهم ثابت کرد شعور ربطی به سن نداره 🙏🙏🙏🙏
  14
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  لابد اونم ما دزدیدیم . آماده باشین دلار رفت رو چهل هزار تومن . بالاخره به قول ظریف ما خودمون خواستیم .
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  ۳۰
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  درک وقایع روز برای مغز منجمد شده در زمان سخته و میشه گفت محاله (جوابت اگر آمد اینو ثابت میکنه) اما یه نگاهی به وضعیت اسفناک و فلاکت بار به مناطق و اقلیم عرب نشین ایران که اتفاقا کل کشور از هر لحاظ به اونجا آویزونه بنداز بعد اینجا فتوا بده. امثال تو اینجا زیادن. خیلی ها اومدن و رفتن خیلی ها هم با اسم‌های جدید تکرار مکررات میکنند. ما بی غیرت شمای با غیرت ببینیم چه می‌کنید به غیر توهمات 1400 ساله. شما اسم جد 7 خودت با اسم و رسم بشناسی شاهکار کردی از 1400 سال پیش حرف زدن خیر سر گرامیتان.
  7
  0
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. نه عرب بودن و نه چینی بودن و نه روس بودن افتخار هست و نه ننگ و تمام نژادها در مقام انسانیت برابرند و هیچکس بر دیگری توفق ندارد اما مشکل اسلام و عقیده و باورهای ما هست. عرب های خوب و انسان هم فراوان داریم اما هر انسانی گرفتار ویروس اسلام شود با تعلیمات گمراه کننده ی مپیامبر از دلش یک نفر داعش و هیولا و وحشی و جنایتکار بیرون میزند و در این میان فرقی بین عرب و عجم و چینی و امریکائی وجود ندارد. نمی توان عمیقا مسلمان بود و همه جا دستور جهاد و اقتلواقتلو شنید و همزمان هم درستکار و راستگو و مثبت هم بود. یک دهم مسلمان واقعی شد داعش. بنابراین خیلی ها اسما و توارثی مسلمان ولی دستورات پیامبر را اجرا نکرده و وضعیت خانوادگی مثبت و محکمی دارند
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  برخورد میکنیم اگه برادر یا آقا زاده آخوندی نبودی.
  0
  0
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۴
  نظر شما چیست؟