سقوط تاریخی پول ملی ایران؛ نرخ یورو از ۲۵ و بهای پوند از ۲۸ هزارتومان گذشت

یورونیوز :یک روز پس از تاکید رئیس جمهوری ایران بر لزوم ساماندهی نوسان‌های نرخ ارز، قیمت یورو با عبور از مرز ۲۵ هزار تومان به بالاترین حد تاریخی خود رسید.

بانک مرکزی ایران در جریان معاملات روز چهارشنبه قیمت رسمی عرضه دلار از طریق صرافی‌های بانکی را در دو مرحله در مجموع ۴۵۰ تومان افزایش داد و به رکورد جدید ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رساند. در مقابل، نوسان قیمت فروش آزاد دلار به دامنه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

همزمان قیمت هر یورو در بازار آزاد تهران تا ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان صعود کرد و بهای هر پوند نیز به ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت.

ادامه کاهش نرخ برابری پول ملی ایران در برابر ارزهای عمده جهان در حالی روز چهارشنبه ادامه یافت که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته (سه‌شنبه) ساماندهی نوسانات ارزی را مبحثی مهم و تعیین کننده دانسته و بر برخورد قضایی با صادرکنندگانی که به تعبیر او «به قصد سوداگری و منفعت طلبی از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر و طبق ضوابط خودداری کرده اند»، شده بود.

آقای روحانی دو هفته پیش نیز در نشست هیات دولت گفته بود:«صادرکننده‌های ما باید بدانند ارز برای دولت است. فتوای صریح امام این بوده است که ارز و قیمت ارز در اختیار دولت است، بنابراین دولت مالک ارز است.»

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز سه روز پیش با صحه گذاشتن بر نقش صادرکنندگان در گرانی دلار گفته بود که عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا عامل اصلی شوک مقطعی به بازار است که با گشایش‌های ارزی صورت گرفته، خنثی خواهد شد. او مدعی شده بود که صادرات نفتی ایران افزایش یافته و بخشی از منابع ارزی مسدود شده بانک مرکزی آزاد شده است.

با این حال، کارشناسان اقتصادی روند صعودی نرخ در ایران را که طی ۴۰ سال گذشته ادامه داشته، ناشی از عوامل بنیادینی همچون افزایش سالانه هزینه‌ها و کسری بودجه دولت، افزایش مستمر حجم نقدینگی و تورم و وابستگی بالای دولت به درآمدهای نفتی می‌دانند که تحت تاثیر محرک‌های کوتاه‌مدتی همچون تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا شتاب بیشتری به خود گرفته است.
بررسی متوسط ماهانه نرخ آزاد دلار نشان می‌دهد که روند صعودی این نرخ که از آبان ماه گذشته آغاز شده با شتاب بیشتری در تیرماه جاری ادامه دارد، به طوری که متوسط قیمت دلار در ۱۸ روز نخست این ماه برای نخستین بار به ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.
همزمانی افزایش ۸ دلار قیمت جهانی طلا با ادامه رشد بهای دلار در بازار ایران موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا طی داد و ستدهای روز بازار طلای تهران بار دیگر به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

افت ۱۰ دلاری قیمت هر اونس طلا در مبادلات روز سه‌شنبه موجب شده بود که قیمت تمام سکه طلا در ایران تا به کمتر از ۱۰ میلیون تومان برسد. با این حال، بهای هر اونس طلا روز چهارشنبه به بیش از هزار و ۸۰۱ دلار رسید و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار ایران را دوباره به ۹۶۰ هزار تومان رساند.
+66
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این فشار حداکثری هم خوب چیزیه. ولی مردم بیچاره بهشون فشار میاد نه بدنه حکومت. مگه خدا خودش این وضعو درست کنه. من یکی نه امیدی به ترامپ دارم نه به حکومت ایران.
  4
  60
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  بزودی شاهد دلار 50 هزار تومانی خواهیم بود و اگر این ملت باز گوسفند وار زندگی کنند و به شرایط موجود اعتراض نکنند روزی میرسد که مثل زیمباوه برای خرید یک عدد نان باید یک گونی اسکناس هزارتومانی را با فرغون به در نانوایی ببرند
  7
  80
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  همه با همدیگر: از درخت نرو بالا. پاهات خراشیده میشه. دسات ملاسیده میشه. حکومت اسلامی از نوع چپولی خواستید که عاقبتش همین هست. حالا هم روزی صدبار نماز شکر بخوانید و به شیطان فوت کنید و مرگ بر امریکا و اسرائیل و غیره بگوئید تا همه چیز بر وفق مراد شود. فراموش نکنید که هرگز به ملت پیشرفته ای مثل بورکینافاسو مرگ بر نگوئید چون زبانتان تبخال میزند!
  4
  55
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  بالاتر هم میره!!
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
  ۳۵
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  هر که نآموخت از گذشت روزگار, نیز ناموزد ز هیچ آموزگار. رودکی
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
  نظر شما چیست؟