فاش شدن جزئیات توافق پنهانی نظامی و اقتصادی ۲۵ ساله ایران با چین توسط یک بریتانیایی

 علی خامنه ای در دیدار با رئیس جمهوری چین شی جین پینگ در تهرانرادیو فرانسه :سایمون واتکینس، نویسنده و خبرنگار اقتصادی انگلیسی، به نقل از منابع آگاه در ایران مفاد مخفیانه قرارداد بیست و پنج ساله جمهوری اسلامی ایران را با چین در زمینه های نفتی و به ویژه نظامی و اطلاعاتی فاش کرده است. تحلیلگر انگلیسی گفته است که هفته گذشته علی خامنه ای با پیشنهاد فرماندهان سپاه پاسداران و سرویس های امنیتی سپاه مبنی بر افزودن همکاری های گسترده نظامی و اطلاعاتی به توافق بیست و پنج ساله ایران و چین موافقت کرد.  

سایمون واتکینس نوشته است که این فصل از توافق در صورت متحقق شدن کل معادلات ژئوپولتیک خاورمیانه را تغییر می دهد. "بر اساس این توافق چین و جمهوری اسلامی ایران همکاری های نظامی گسترده ای خواهند داشت و در این همکاری ها روسیه نیز نقش کلیدی ایفا خواهد کرد."

خبرنگار بریتانیایی افزوده است که قرار است در دومین هفته ماه اوت نمایندگان نظامی و اطلاعاتی حکومت های ایران، چین و روسیه با یکدیگر ملاقات و در خصوص جزئیات این بخش از همکاری ها با یکدیگر گفتگو کنند. سایمون واتکینس سپس افزوده است در پی این گفتگوها از نهم نوامبر آینده جنگنده های روسیه و چین، به پایگاه های هوایی ایران در همدان، بندرعباس، چابهار و آبادان دسترسی کامل خواهند داشت.

نویسنده بریتانیایی به نقل از منابع آگاه در ایران افزوده است که به موازات این همکاری چین و روسیه تجهیزات پیشرفته جنگ الکترونیکی خود را که برای مقابله با ناتو طرحریزی شده در ایران و به ویژه در حاشیه خلیج فارس مستقر خواهند ساخت و به عنوان پشتیبانی از سامانه های موشک های بالستیکی ایران نیز به کار گرفته خواهند شد. این تجهیزات پدافند موشکی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را شدیداً تضعیف خواهد کرد.

نویسنده بریتانیایی همچنین افزوده است که همزمان با استقرار این تجهیزات، روسیه نیز سامانه های دفاع موشکی "اس ٤٠٠" را برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا و اسرائیل در همین مناطق مستقر خواهد ساخت. در همین چارچوب روسیه سامانه های موسوم به "کاراسوخا" ٢ و ٤ را برای مقابله با رادارهای تهاجمی و شناسایی پهپادهای اسرائیل و آمریکا در ایران مستقر می سازد.

بخش دیگری از مفاد همکاری های نظامی ایران با چین و روسیه تبادل و آموزش فرماندهان سپاه پاسداران است. به موجب این بند از توافق سالانه ١١٠ افسر ارشد سپاه پاسداران برای تعلیمات نظامی به چین و روسیه می روند و متقابلاً ١١٠ مستشار چینی و روسی برای آموزش افسران سپاه پاسداران در ایران مستقر خواهند شد. در چارچوب این همکاری سامانه جنگ الکترونیکی سپاه پاسداران نیز به سامانه های راهبردی و فرماندهی مشترک روسیه و چین متصل خواهد شد.

منابع آگاه در ایران به خبرنگار بریتانیایی گفته اند که بر پایه توافق سه جانبه میان تهران، پکن و مسکو، یکی از سامانه های جنگ الکترونیکی روسیه در چابهار مستقر می شود که قادر است کل سامانه دفاع هوایی امارات و عربستان را در مقابل حملات موشک ها و پهپادهای جمهوری اسلامی ایران خنثی کند.

به نوشته نویسنده انگلیسی مجادلات جاری میان آمریکا، از یک طرف، و چین و روسیه، از طرف دیگر، برای تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران ریشه در همین قرارداد بیست و پنج ساله همکاری های نظامی، امنیتی و اقتصادی میان تهران و پکن دارد.

سایمون واتکینس نوشته است که در ازای این همکاری های نظامی و اطلاعاتی، جمهوری اسلامی ایران امتیازات اقتصادی گسترده ای به ویژه در حوزه انرژی به جمهوری خلق چین می دهد. به موجب این توافق چین روی هم ٤٠٠ میلیارد دلار در توسعه نفت، گاز، پتروشیمی حمل و نقل و سایر زیرساخت ها در ایران سرمایه گذاری می کند و کل مبلغ این سرمایه گذاری را طی پنج سال نخست از محل فروش نفت، گاز، پتروشیمی، و سایر فرآورده ها و خدمات زیرساختی ایران برداشت می کند. افزون بر این، جمهوری اسلامی ایران متعهد شده که نفت، گاز و فرآورده های پتروشیمی خود را ١٢ درصد ارزانتر از قیمت متوسط بازار و با پذیرش تخفیف مضاعفی معادل ٦ تا ٨ درصد به چین بفروشد. در عین حال، چین مجاز خواهد بود که مطالبات ایران را با دو سال تاخیر و به ارز سیال بپردازد. به این ترتیب، چین کلیه فرآوردهای نفتی ایران را دست کم ٣٢ درصد ارزانتر از بهای واقعی آنها در بازارهای جهانی خریداری خواهد کرد.

نویسنده بریتانیایی تصریح کرده است که عنصر مهم قرارداد مخفیانه بیست و پنج ساله میان جمهوری اسلامی و چین مسلط شدن این کشور بر زیرساخت های اساسی ایران و متصل کردن آنها به طرح درازمدت و راهبردی پکن برای تصاحب بازارهای جهانی است. چین درنظر دارد با استفاده از نیروی کار ارزان ایران شرکت های خود را در ایران مستقر و فرآورده های آنها را به بازارهای کشورهای غربی صادر کند. 
+210
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد

  اگر راست باشه ایران به یک قدرت بزرگ تبدیل خواهد شد.
  272
  20
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خلقی‌ها به آرزوی خود رسیدند. مستعمره روسیه شدیم. از زمان پتر کبیر دنبال ایران بودند. اون وسط وسطا .یک پدر و پسر بودند. چند دهه سینه سپر کردند.و وجود پیشه وری ها. ولی‌ از صدقه سر امام امت. و همکاری خلقی‌ها .شدیم مستعمره. گنوسه پوتین سلام می‌‌رساند.چی‌ می‌‌خاهید دیگر رفقا ؟. قبل از ۵۷ هی‌ داد توی خیابان. hey hey international solidarity .شیخ علی‌ آورد
  11
  227
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  کجایند احمقهایی که به قاجار فحش می دهند در حالی آنها برای حفظ خاکشان سالیان سال جنگیدند اما زورشان به ابرقدرتهای جهان نرسید در حالی که تمام کشورهای دنیا در استعمار کشورهای اروپایی بودند
  20
  169
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  و طبق مهمترین بند این قرارداد نیمه شرقی ایران یکی از استانهای چین و نیمه غربی ایران یکی از استانها روسیه میگردد.
  11
  174
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
  ۴۶
  Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل

  ایرانی که مدعی تاریخ و فرهنگ هستی اینه لیاقت ما؟ رسمأ بشویم مستعمره چین کمونیست؟ کشوری که ازنظر حداقل فرهنگه خورد وخوراک چنان حقیروضعیفه که انواع بیماری های واگیر که دنیا رو اسیر کرده از اونجا میاد ! ۲۵ سال سرمایه ملی روبا حقارت وتوسری فقط بخاطر حق وتوبکنن تو پاچه مون ؟ چین پالان بزنه وسوار دوش ایران بشه؟؟ !! بابا حاشا به غیرتمون !! چقدر بی غیرتیم ما که فروختنمون و داریم دم نمیزنیم ...الان فهمیدین که اسرائیل چرا داره مانع آخوندا میشه؟ فهمیدین که معنی آتش زدن پرچم یک کشور یعنی به نوعی سران مملکت ما الاغ تشریف دارند؟ دیدید چطور خوابیدن زیر لحاف چینی ها و لنگ ها رو افراشته کردند ؟البته مقصر چین نیست ، تا خر نباشد خر سوار هم نیست . انشالله خدا به مقام عظمی طول عمر بده تا باقی چیزای شا رو هم جلوی چشمتون اجاره بده .! خلایق هرچه لایق ..
  99
  191
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  جمهوری نکبت اسلامی برای ادامه حکومت منحوس اسلامی ( جهت چپاول هر چه بیشتر )مملکت ایران را به حراج گذاشته است
  6
  185
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  چند وقت دیگه زنها و دخترا نتون را آخوند ها می فروشند مرده های متحرک
  146
  41
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  هم شرقی، هم غربی، حکومت خامنه ایی
  5
  138
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  تمام گزارشات سایمون واتکینس در این ترجمه نیامده ازجمله نفت مجانی به چین بمدت 5 سال حضور دایمی 5تا 20 هزار از پلیس و نیروهای امنیتی چینی در ایران بمنظور حفاظت از پروژه های چینی فروش تمام فراورده های نفتی به چین با 30 درصد کمتر از قیمت بازار جهانی و...خلاصه این قراداد از ترکمنچای هم ننگین تر است
  7
  177
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر چیزی که این یارو انگلیسی گفته راست بشه خیلی به نفع ایران هست. خاورمیانه مال ایران چین و روسیه می‌شه
  196
  17
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
  ۳۰
  kurosh sh - شیراز، ایران

  طبق اصل صریح قانون اساسی حضور نظامیان خارجی حتی برای مقاصد صلح جویانه در ایران ممنوع است .ولی چونکه خامنه ای کفتار بمدت 4 سال دوره وطن فروشی و خیانت و نوکری را در پاتریس لومومبا گذرانده باید طبق نقشه ارباب نامرد و جنایتکارش ایران را بصورت دائمی مستعمره روسیه کند . سرداران وطن فروش سپاه کفتاران روسیه هم بخاطر ترسی که از مردم ایران دارند نوکر بی اختیار روسیه و چین شده اند و حتی به خاویارهای سفیر این دو کشور جنایتکار در تهران تعظیم می کنند . در طول تاریخ هیچ کشوری به اندازه روسیه نامرد در حق ایران و ایرانی ظلم و جنایت و نامردی نکرده از جدا کردن بخش های بزرگی از ایران تا ااشغال کردن و تلاش برای تجزیه کردن ایران و تامین 99 درصد تسلیحات ارتش صدام برای به خاک و خون کشیدن مردم ایران ولی الان به برکت نوکر اموزش دیده خودش خامنه ای کفتار و سرداران نوکر روسش مشغول مستعمره کردن ایران است . مردم اسیر ایران هم هرگز با دست خالی حریف گلوله مزدوران سپاه کفتاران روسیه نخواهند شد . همیشه جواب کوچکترین اعتراضی گلوله جنگی و زندان و شکنجه وحشیانه بوده .فقط حمله نظامی و مسلح شدن مردم.ایران را ازاد خواهد کرد.
  5
  179
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. نه فقط ایران قدرت بزرگی خواهد شد، بلکه خیار هم شیرین ترین میوه خواهد شد!
  4
  86
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. تو اول یاد بگیر این طرز فکر عقب مانده قدیمی رو کنار بگذاری که “زن” و ‘دختر” ملک و مال و اشیا نیست که کسی بهش احساس مالکیت و وظیفه داشته باشه.زن مثل مرد یک انسان هست و برابر،خیلی باید جاهل و عقب مانده مونده باشه کسی و فرهنگی که هنوز فکر کنه زنهای یک کشور ملک و مال مردان اون هستند.این حرفها مال جاهل ترین و بدبخت ترین نقاط دنیاست و یادآور رسوم قبایل آفریقا و صحرا نشین.
  5
  60
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. خیار. پرسش. بجای مغز در مخ هم خیار هلندی داری؟ خیار هلندی آب است. مزه هیچ نمی‌‌دهد. از کی‌ تا حالا مستمعره شدن.قدرت بزرگ است؟ سر خود را کلاه می‌‌زاری؟
  3
  67
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  توی این سایت همه چیز داشتیم. طرفدار قاجار نداشتیم. فتعلی شاه و ناصر الدین شاه شدن وطن پرست. فتعلی شاه . زن مو طلاهی ندیده بود.افغانستان .تاجیکستان را داد به روسا. ۵ تا کنیز گرجی موطلاهی گرفت. اون زمان به آمریکا می‌‌گفتند .ینگه دنیا . آخوندا .هم از لجبازی دست بر داشتند .که زمین چار گوش است.فتعلی .از آخوند اعظم پرسید. چگونه برویم؟ ینگه دنیا .آخوند. باغبان را فرستاد توی باغ، و گفت. زمین گرد است. یک سوراخ توی زمین. تا از انور دنیا.بیرون زنیم. اونجا ینگه دنیا است. سر سره ناصرلدین شاه .که خبرش تا لندن هم رسید. یک سوراخ ۳ متری با شیب ۴۵ درجه درست کرده بود. خودش لخت از یک طرف. زنان حرم سرا از طرف دیگر .یواش یواش سر می‌‌خوردند تا پاهین. تا دوخول انجام شود.این‌ها وطن پرست قاجار ما بودند
  5
  72
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
  ۳۰
  he933 - تهران، ایران

  به صیغه زاده های بیوطن سایبری سپاه هم دستور دادن این ایران فروشی و خیانت جدید رو ماله کشی کنن که چندتاشون رو می بینید
  3
  71
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  به جهنم. به جهنم. اگه براتون مهه جلوشو بگیرین. به حرف نیست که
  61
  7
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
  ۲۳
  iran23 - تهران، ایران

  بارها مردم جلوی اسلحه و مزدور تا دندان مسلح سپاه جنایتکار ایستادن و کشته و زندانی و اواره شدن بعد یه عده بی . به مردم توهین میکنن چون که حتما ایرانی نیستن .
  23
  62
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  یاد اون عکسه افتادم که عکسه موشو کشیده بودن نوشته بودن بچه ها این گربه ایرانه ماست . واقعاٌ ایرانو صد پاره کردن . هیچ کاری هم از دستمون برنمیاد .
  3
  52
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. خودت به جهنم! کانادا نشستی پای سیگاری و به هموطنهات میگی به جهنم؟؟؟؟ تو برات مهمه برگرد ایران و اینقد .... نزن.
  41
  22
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  وجود ترامپ لعنتی و سیاستهای احمقانه اش، باعث وحدت روسیه و چین و ایران شد.
  19
  10
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  مسأله ساده است. خب اگه ناراحتیم باید بپا خیزید؟ ظاهرا ایرانیها به زندگی فاضلابی و مستعمراتی خو گرفته اند. یه تکانی به خودمون بدیم. با حرف زدن, ترش کردن و ابراز ناراحتی کردن مسأله حل نمیشه. باید برای خاکمون به پا خیزیم. و آخوندهای وطن فروش, مفتخور را از چوبه دار آویزان کرد. حداقل ننگ و بدنام و منفور برای نسل آینده نباشیم.
  5
  18
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  این گزارش توسط خود چین و رسانه های غربی برنامه ریزی و پخش شده. یکم با دقت بخونید اصلا ماجرا این نیست که ایران قراره چه باجهایی بده موضوع اصلی ترساندن کشورهای عرب پولدار برای خریدهای سنگین از چین و روسیه و دادن باج های سنگین به چین رو روسیه برای مثلا مقابله با انجام این معامله هستش و در کنار اون صددرصد برنده اصلی شرکتهای اسلحه سازی غرب هستند چون در هرصورت اسلحه های آنها هستند که توانایی از کار انداختن سیستمهای روسی و چینی رو دارند. به نظر من بستن همچین قراردادی که ایران رو در حد مستعمره روسیه و چین کنه توسط خامنه ای فقط یک مفهوم داره حکومت در حال سقوط هستش و توانایی مقابله با مردم ایران و دشمن خارجی رو در حال حاضر نداره و اگر روسیه و چین خیال حکومت اسلامی رو از اقدامات خارجی راحت کنه اون موقع سپاه توان سرکوب مردم رو داره. فقط چیزی که واقعا جای فکر و تعمل داره اینه که چطور یک انقلاب اسلامی و حکومتی مبتنی بر اسلام که وعده استقلال و آزادی و زندگی بهتر رو داشت و داره چطور خیلی واضح داره به سمت کره شمالی شدن میره. آره حکومت کره شمالی به برکت چین و روسیه سرکار هستش ولی مردمش چی؟
  4
  17
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::] به جهنم گفتن درست نیست و عزیزم قبول کن چقدر باید بگیم چقدر باید توضیح بدیم ولی این مردم سزاوار همین وضعیت هستند چرا متوجه نیستی. این قرارداد نیست این دقیقا قبول در اختیار گرفتن اختیار کشور توسط روسیه و چین هستش طوریکه حکومت بمب اتم ساخت و آزمایش کرد کسی بهش حمله نکنه و از طرف دیگه با خیال راحت مردم رو سلاخی کنند و آخر آخرش هم یه چیزی مثل کره شمالی با این تفاوت که پسوند اسلامی هم داره. بله حکومت کره شمالی مستحکم هستش چرا؟ چون روسها و چین پشت قضیه هستند و حکومت هم با شدت و با قدرت مردم رو سرکوب و بدبخت کرده در حد یک کشور برده داری. حالا هی شما بیا بگو در شو انتخاباتی اینا شرکت نکنید! حالا هی بیا بگو تظاهراتها همش سرکاریه خودشون دارن میلیارد میلیارد زدوبند میکنند شماها تو خیابون دارید مرگ بر این و اون میگید. وقتی مردم نمی فهمند خوب به جهنم حرف درستی میشه باید از این بدتر هم سرشون بیاد شاید بفهمند که رفسنجانی و خاتمی و احمدی نژاد و روحانی هیچ کاره اند و تمام این کارها همه دست خود رهبره و رئیس جمهور و مجلس و قوه فسادیه همشون در حد نمایش دمکراسی هستند.
  4
  14
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خیلی مزخرفی واقعا
  4
  29
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. چند میگیری مزخرف بگی؟ بیا من دو برابر بهت میدم
  4
  24
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  آخوند ناموس شو بخاطر قدرت میده کشور که جای خود داره،کدام رهبره احمقی بخاطر قدرت،وطن خود را در اختیار دو کشور قرار میدیده،انهأیکه بخاطر تیکه استخوانی که آخوند از این کشور با سرمایهای عظیم که همه را در اختیار پوتین،قرار داد و آهن خرده به اسم موشک،زیر خاک کرد،جان میدن که آخوند را در قدرت نگاه دارن،کو استقلال ۴۵ سال گول آخوند را خوردید حل باید در خمت چین و روس باشید،اگر کاری نکنید.
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۶
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  دوهفته پیش گفتیم این انفجارها رد گم کنیه قراره یه مسئله مهمی از چشم مردم دور بمانه که همانا واگذاری مناطق نفت خیز ایران به چین بود اینا هروقت می خوان مسئله ای را از مردم دور کنند با چند تا انفجار و قتل ساختگی مردم را فدای ایدهاشون می کنند مانند آتش سوزی پلاسکو و زدن هواپیمای خودی و غیره . این نامردا از پول و جان و ناموس مردم برای بقای خود مایه میزارند و با شارلتان بازی و جنگ زرگری افکار عموی را بسوی دیگری سوق میدن
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  ۴۵
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  فاش شدن یا نشدنش هیج تاثیرى ندارد جون وقتى قرارداد ترکمن جاى به اىران تحمیل شد اتفاقى نیفتاد قسمتى از خاک وطن به باد رفت مردم فقط نظاره کر بودند حال هم بنادر وبادکان ها بین روسیه وجین تقسیم شده مردم نظاره کر فقط نسل اینده ما را لعن خواهند کرد
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  ۲۰
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. و شما هم میشی استاندار یکی از اون دو نیمه میگم سمت روسیه باشی حداقل ودکاهاش دلنشینه
  1
  0
  جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
  نظر شما چیست؟