آذربایجان استفاده از حریم هوایی اش برای حمله پهپادی به ایران را رد کرد

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید باکو هرگز اجازه نخواهد داد از خاک یا حریم هوایی این کشور برای حمله به ایران استفاده شود.رادیو فردا :وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ۱۶ تیر گزارش یک وبسایت خبری درباره استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله پهپادی به سایت‌های نظامی ایران را رد کرد.

وبسایت خبری نه چندان شناخته شده «آویا پرو» روسیه روز دوشنبه گزارش داده بود سیستم راداری روسیه پهپادهایی را که به سایت‌های نظامی ایران حمله کرده‌اند، شناسایی کرده است.

منابع رسمی روسی یا ایرانی هنوز این گزارش را تایید یا رد نکرده‌اند.

انفجارهایی که در روزهای گذشته در سایت نظامی خجیر و یک مرکز مونتاژ سانتریفوژ در تاسیسات نطنز اتفاق افتاد بسیار خبرساز شد و این گمانه مطرح شده است که این مراکز احتمالا هدف حملات نظامی قرار گرفته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران حادثه سایت خجیر را ناشی از انفجار مخزن گاز اعلام کردند و در مورد دوم، «بنابر ملاحظات امنیتی» اعلام علت حادثه را به آینده موکول کرده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید: انتشار گزارش‌هایی درباره استفاده از حریم هوایی این کشور برای حمله به ایران «در راستای ضربه زدن به روابط باکو و تهران است و منابع رسانه‌ای حامی دولت ارمنستان به این اطلاعات نادرست دامن می‌زنند».

دولت آذربایجان و ارمنستان بیش از سه دهه است که درگیر مناقشه قره‌باغ کوهستانی هستند.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است که این کشور هرگز اجازه نخواهد داد از خاک یا حریم هوایی این کشور برای حمله به ایران استفاده شود.

انتشار اخباری درباره استفاده از حریم هوایی آذربایجان برای حمله به اهدافی در خاک ایران موضوع جدیدی نیست. تابستان پارسال نیز وزارت دفاع آذربایجان «اخبار نادرست» پیرامون استقرار پهپادهای آمریکا و اسرائیل در خاک این کشور برای «حمله به ایران و عراق» را رد کرد.

روابط سیاسی و دیپلماتیک باکو و تهران در دور دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به شدت تیره شد، اما از زمان آغاز کار دولت حسن روحانی، طرفین روابط بی‌تنشی را سپری کرده و حتی جمهوری آذربایجان وام نیم میلیارد دلاری برای تکمیل خط آهن رشت‌- آستارا تخصیص داده و خط تولید مشترک خودرو میان دو کشور نیز در خاک آذربایجان راه‌اندازی شده است.

جمهوری آذربایجان روابط نزدیکی با روسیه و آمریکا دارد، همچنین با اسرائیل در زمینه‌های تجاری، خصوصا فروش نفت و واردات تسلیحات نظامی، همکاری می‌کند.

بر اساس کنوانسیون امنیتی دریای خزر، نیروهای خارجی حق استفاده از خاک کشورهای ساحلی خزر یا حریم دریایی و هوایی آن برای حمله به کشور دیگر را ندارند.‎
+29
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  حسنیت ارتباط ایران با جمهوری اذربایجان باعث شده ارمنستان یا نوکر دربست روسها خیلی غصه دار شوند انها خیلی تلاش کردند که دو تا کشور برادر به جان هم بافتند ولی نشد که نشد و این اواخر صمیمیت بیشتر دو کشور مسلمان و همفرهنگ به مزاج ارامنه خوش نمی اید و خود را با برادر بزرگ خودشان روس در منطقه تنها می یابند ! .
  22
  8
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اما ایران در اشغال قره باغ در حمایت از ارمنستان هر کاری کرد و برای خراب کاری در آذربایجان از هیچ کاری دریغ نکرد
  14
  16
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  البته این ها ظاهر قضیه هست و اگر هم در خفا به اسرائیل و امریکا اجازه ی استفاده از فضای هوائی را داده باشند هرگز اشکار نمی کنند. چون همسایه ی جرار و متعصب، بسیار دردسر افرین هست و کسی نمی خواهد مشکل بخرد و با دیوانه ای متعصب سرشاخ بشود!
  2
  14
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آخه آذربایجان به کجا راه داره که بخواد حریم بده یا نده؟ فکر کردید امریکا میاد از توی روسیه نیرو بیاره تو آذربایجان؟
  6
  2
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. باز پرت و پلا بافتی قارداش؟ ٥-٦ سال پیش اسراییل توی آذربایجان پایگاه زده. همون موقع هم کلی دعوا بالا گرفته بود که چرا همزبانان شما به اسراییل اجاره استفاده از پایگاههای آذربایجان بیخ گوش ایران رو دادن. دقیقا ٢٩ مارس ٢٠١٢. یه سرچ ساده بکن میفهمی. Israel air base in Azerbaijan
  4
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۶
  نظر شما چیست؟