گزارش نیویورک‌ تایمز از «نقش اسرائیل در بمب‌گذاری در تأسیسات نطنز»

دویچه وله :علت انفجار در سایت نطنز در پرده ابهام قرار دارد. بازار گمانه‌زنی درباره نقش احتمالی اسرائیل در این انفجار همچنان داغ است. نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از دو منبع امنیتی خبر از نقش اسرائیل در وقوع این انفجار داده است.

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اختصاصی به انفجار روز پنجشنبه دوم ژوئیه (۱۲ تیر) در سایت غنی‌سازی نطنز پرداخته است.

خبرنگاران این روزنامه به نقل از یک منبع اطلاعاتی وابسته به یک کشور خاورمیانه و همچنین اظهارات یک عضو اطلاعات سپاه پاسداران از نقش اسرائیل در انفجار نطنز خبر داده‌اند.

هیچ یک از این دو منبع اطلاعاتی حاضر به فاش شدن هویت خود نشده‌اند.

نیویورک تایمز گزارش خود را با اظهارات مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر دامنه آسیب‌ناشی از وقوع انفجار در مرکز تولید سانتریفوژهای پیشرفته سایت نطنز آغاز کرده است.

مسئولان ایران، از جمله بهروز کمالوندی، سخنگوی آژانس اتمی و علی‌اکبر صالحی رئیس این مرکز ضمنا اذعان به وقوع انفجار در سایت نطنز، مدعی شده بودند که این انفجار وقفه‌ای در غنی‌سازی اورانیوم در این سایت ایجاد نمی‌کند.

ایران در ضمن اعلام کرده است که علت وقوع انفجار برای مسئولان روشن است، اما در حال حاضر ترجیح می‌دهند "به دلایل امنیتی" درباره آن چیزی نگویند.
بمب و نه حمله سایبری!
در حالیکه گمانه‌زنی درباره حمله پهپادی و یا سایبری به این سایت مطرح شده است، یک منبع امنیتی وابسته به یکی از کشورهای خاورمیانه به خبرنگاران نیویورک تایمز گفته است که  علت این انفجار، بمبی قوی بوده که به درون سایت حمل و در بخش سانتریفوژهای پیشرفته جاسازی شده بوده است.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود به نقش اسرائیل و آمریکا در ایجاد اختلال در کار غنی‌سازی و فعالیت‌های هسته‌ای ایران پرداخته و نوشته است که این دو کشور برای مانع شدن از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، تا کنون اقدام به حملات سایبری کرده‌اند.

این در حالی است که خبرنگاران نیویورک‌تایمز به نقل از یک منبع اطلاعاتی سپاه پاسداران گفته است که علت انفجار اخیر در نطنز، حمله سایبری نبوده و این بار از یک بمب برای این انفجار استفاده شده است.
آسیب‌پذیری امنیتی ایران
نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشته است که هنوز روشن نیست این بمب کی و چگونه به داخل سایت و مرکز سانتریفوژهای پیشرفته آن منتقل شده است. در عین حال، خبرنگاران این روزنامه راستی‌آزمایی پیرامون این اظهارات را در شرایط کنونی ممکن نمی‌دانند.

در این گزارش آمده است که در صورت صحت داشتن این موضوع، دامنه‌آسیب‌پذیری امنیتی ایران آشکار می‌شود.

خبرنگاران از جمله به سرقت حدود نیم تن اطلاعات محرمانه ایران از سوی اسرائیل در سال ۲۰۱۸ اشاره کرده است. اطلاعاتی که از سوی موساد در اختیار آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفته و حکایت از فعالیت‌های محرمانه و پنهانی هسته‌ای ایران دارد.
موضع‌گیری مقامات اسرائیلی
نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود به اظهارات بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل و گبی اشکنازی، وزیر امور خارجه این کشور، درباره انفجار در نظنز پرداخته است.

مقامات اسرائیلی روز یکشنبه پنجم ژوئیه از اظهار نظر صریح درباره مسئولیت این کشور در حادثه انفجار در نطنز خودداری کرده اما بار دیگر به بیان خطرات ناشی از فعالیت‌های هسته‌‌ای برای منطقه اشاره کرده‌اند.

بنی گانتس در گفت‌وگو با رادیو و تلویزیون دولتی اسرائیل گفته است: «هر کسی می‌تواند در هر زمانی ما را متهم به چنین امری کند، اما من فکر نمی‌کنم که چنین کاری صحیح باشد.»

گانتس بی آنکه نقش اسرائیل در انفجار روز پنجشنبه در سایت نطنز را نفی کند گفته است: «هر چیزی که در ارتباط با ایران اتفاق می‌افتد، الزاما ربطی به اسرائیل ندارد.»

وزیر امور خارجه اسرائیل، گبی اشکنازی نیز بدون اشاره مستقیم به انفجار نطنز گفته بود که اسرائیل هیچ‌گاه به ایران اجازه تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای را نخواهد داد.

او در گفت‌وگو با روزنامه جروزالیم پست گفته بود: «ما در این رابطه اقداماتی می‌کنیم که بهتر است ناگفته بمانند.»
+47
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این کاملا مشخص هست که حتی به بهای جنگ اتمی اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران بمب اتمی بسازد چون یک چاقو دست زنگی مست خیلی خطرناک هست
  3
  15
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران
  مطمئنا کار اسراییل نیست ، چون اونها خیلی دقیقتر از خودشون میدونن کدوم سوله خالیه
  0
  9
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::mahdi moud - تهران، ایران::]. اولا چه کسی گفته که سوله خالی بوده است. دوما این ها نوعی ابراز قدرت هستند تا به طرف میزان توانائی های خودشان را حالی کنند. هر چند این مخبطان متعصب ایرانی خواهان نابودی اسرائیلی ها هستند ولی اسرائیلی ها قصد نابودی ایران را ندارند و گر نه دو تا از بمب های اتمی خودشان را خرج قم میکردند. ان یهودیان بر امده از فاشیزم هیتلری خودشان فاشیست نیستند تا ملتی را به نابودی تهدید کنند
  1
  10
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اصلاً اسرائیل احتیاج نداره داخل ایران بشه برای عملایات خرابکارانه درسپاه عواملش در کشتن استادان مثلاً اتمی ایران ودزدیدن نقشه هایه ساخت بمب اتم والآن هم این جریان نطنز را برای اسرائیل انجام میدهند با پول وهمانها که بمب گذاشتند همه تحرکات سپاه برونمرزی را به اسرائیل اطلاع میدهند موساد یکی از مجربترین و حرفه ای ترین سرویس اطلاعاتی دنیاست.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یادتان است وقتی ناتانیاهو گفت در موقعیکه نقشه ها و سی دی ها از ایران خارج شد در اسرائیل چند نفر اطلاع داشتند ودر ایران هم همینطور و خاطر نشان کرد که ما در اورگانها یه نظامی ایران عواملی داریم که هیچکس باور نخواهد کرد ببینید چقدر خبره هستند که الی کوهن را فرستادن در سوریه وایشون همه جاههایه توبخوانها را شناسایی وحتی داشت وزیر دفاع کشور سوریه دشمن می شد که در نهایت لو رفت و اعدام اما اطلاعات حیاتی به اسرائیل داد.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
  نظر شما چیست؟