واردات و ثبت موبایل های هوشمند با قیمت بالای ۳۰۰ یورو به ایران ممنوع شد

بعضی از فعالان بازار موبایل گفته‌اند از ابتدای سال ۱۳۹۹ واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به کلی متوقف شده استبی بی سی :بنابر اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران واردات و ثبت تلفن‌های همراه هوشمند به ارزش بالای سیصد یورو به ایران ممنوع اعلام شده است.

این انجمن در اطلاعیه‌ای که دیروز شنبه (چهاردهم تیر ماه) منتشر کرده، رسما این ممنوعیت را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه به "محدودیتهای اعمال شده در سقف تخصیص ارز واردات موبایل در سال جاری و ممنوعیت واردات کالای بالای ۳۰۰ یورو در رویه مسافری و تجاری" اشاره شده است.

بعضی از فعالان بازار موبایل گفته‌اند از ابتدای سال ۱۳۹۹ واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به کلی متوقف شده است.

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل به پایگاه خبری زومیت، که خبرهای حوزه فن‌آوری را پوشش می‌دهد گفته است: " یکی از دلایل اینکه دیگر گوشی بالای ۳۰۰ یورو وارد نمی‌شود، تخصیص‌نیافتن ارز به واردات موبایل است."

او گفته: "بودجه‌ی بالای ۳۰۰یورو، حدود ۱۵ تا ۲۰درصد از سهم بازار را تأمین می‌کند درحالی‌که باقی گوشی‌های زیر ۳۰۰یورو بیش از ۸۰درصد بازار را تأمین می‌کنند. به همین خاطر انجمن واردکنندگان باید تصمیمی در این رابطه می‌گرفت."

آقای عالیان همچنین گفته: " سال قبل (۱۳۹۸) مبلغ ۲میلیارد و۴۰۰میلیون یورو برای واردات موبایل ارز تخصیص یافته بود که این مبلغ امسال به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو کاهش پیداکرد. "

بر اساس آنچه گفته شده ممنوعیت واردات این گوشیها به دلیل کاهش شدید منابع ارزی ایران و به پیشنهاد این انجمن بوده است؛ همچنین قرار شده "تصمیماتی برای اعمال محدودیت برای واردکردن مسافری نیز گرفته شود."

اعمال محدودیت برای واردات گوشی توسط مسافران نیازمند مصوبه هیئت وزیران ایران است.
ممنوعیت ورود گوشیهای بالای سیصد یورو بسیاری از گوشی‌های هوشمند نظیر محصولات اپل و سامسونگ را در بر خواهد گرفتبا همه‌گیری کرونا و بسته شدن بسیاری از مرزها از اسفند ماه واردات بسیاری از کالاها از جمله گوشیهای هوشمند تحت‌الشعاع قرار گرفت و محدود شد؛ به این مورد باید محدودیتهای ارزی در ایران به دلیل توقف صادرات و تحریمها را هم اضافه کرد.

اطلاعیه اخیر درباره ممنوعیت ورود گوشیهای بالای سیصد یورو بسیاری از گوشی‌های هوشمند نظیر محصولات اپل و سامسونگ را در بر خواهد گرفت.

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) اوایل سال جاری ثبت سفارش بعضی از اقلام در حوزه فناوری اطلاعات را متوقف کرد که البته با اعتراض فعالان این حوزه‌ این ممنوعیت لغو شد.

به گفته فعالان بازار از ابتدای سال جاری واردکنندگان این اقلام با مشکل ثبت سفارش روبرو بوده‌اند و بسیاری از آنها نتوانسته‌اند برای واردات این اقلام دریافت کنند.
+6
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  در ایران حداقل باید صد میلیون تومان در ماه درآمد داشت تا بتوان یک گوشی 15-20 میلیون تومانی خرید - دیدند که خریدو فروش این نوع تلفن ها راکد است برای همین ممنوع کردنداما این ممنوعیت برای مردم عادی است کلا طویله رهبری جماران نشینها پاستور و لواسان نشینها از این ممنوعیت مستثنی هستند برای آن زالوها فرق ندارد یورو 5000 هزارتومان باشد یا 50 هزارتومان
  2
  22
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران
  یعنی عملا هیچ گوشی وارد نمیشه و همینها که هستن قیمتشون دو برابر میشه
  1
  15
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  زیر ۳۰۰ یورو که هیچ گوشی هوشمندی نمیشه گرفت جز ارزانترین و بنجل ترین مدلهای چینی.
  2
  10
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  با اینکار یا بهتره بگم ندانم کاری بازار گوشی موبایل هم مثل بازار ماشین میشه،فقط ورود مدلهای خیلی ارزان بدرد نخور چینی و قیمت مدلهای کارکرده متوسط و‌خوب چندین برابر ارزششون حتی بعد از از رده خارج شدن.
  1
  9
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
  نظر شما چیست؟