واکنش وزیر خارجه اسرائیل به انفجار نطنز: کارهایی می‌کنیم که بهتر است ناگفته بماند

وزیر خارجه اسرائیل: ما کارهایی می‌کنیم که بهتر است ناگفته بماند
بی بی سی :گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انفجار اخیر در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران، دخالت اسرائیل در این حادثه را تایید نکرد اما گفت "ما کارهایی می‌کنیم که بهتر است ناگفته بماند."

آقای اشکنازی روز یکشنبه ۱۵ تیر جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی هسته‌ای را "سیاست بلندمدت" اسرائیل توصیف کرد و بار دیگر ایران را تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل دانست.

هم‌زمان بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل درباره انفجارها و آتش‌سوزی‌های اخیر ایران گفته است که هر اتفاق مشکوکی که در ایرانی می‌افتد "لزوما" کار اسرائیل نیست.

آقای گانتس درباره انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز به رادیو اسرائیل گفت "این سیستم‌ها پیچیده هستند و بازدارنده‌هایی با ایمنی بالا دارند. من مطمئن نیستم که آنها (ایرانی‌ها) همیشه بدانند که چطور باید از آنها نگهداری کنند."

بامداد پنجشنبه، ۱۲ تیر انفجاری در یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران در نطنز رخ داد. چند روز قبل از آن انفجار دیگری در منطقه خجیر در شرق تهران رخ داد که گفته شد به یکی از مراکز توسعه موشکی ایران آسیب زده است. روز شنبه ۱۴ تیر هم یک نیروگاه‌های برق در حوالی شهر اهواز آتش گرفت.

در روزهای گذشته رسانه‌های مختلف به نقل از مقام‌های اطلاعاتی کشورها از احتمال دست داشتن اسرائیل در بعضی از "حوادث مشکوک" در ایران به ویژه انفجار نطنز گزارش داده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که چند مقام ایرانی که نامی از آنها نبرده، گفته‌اند که انفجار تاسیسات نطنز کار اسرائیل بوده و بعضی از آنها "بدون ارائه شواهد" مدعی شده‌اند که این مرکز هدف حمله سایبری قرار گرفته است.

نیویورک تایمز هم به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت که انفجار و آتش‌سوزی نطنز نتیجه یک "عملیات خرابکاری" بوده است.
عکسی که از ساختمان محل حادثه در نطنز منتشر شدایران چه گفت؟

شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که علت حادثه نطنز را "به صورت دقیق" مشخص کرده اما به دلیل "ملاحظات امنیتی" فعلا آن را اعلام نمی‌کند.

هم‌زمان متنی در سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، و سپس در خبرگزاری‌های رسمی و حکومتی ایران منتشر شد که با لحنی مبهم درباره پیامدهای خرابکاری در ایران به اسرائیل هشدار می‌داد.

در این متن اشاره شده که بعضی رسانه‌ها " تلاش کردند که این رخداد را به توانمندی‌های سایبری و عملیاتی رژیم صهیونیستی مرتبط سازند" و هشدار داده شده که "فضاسازی رسانه‌هایی که بخش زیادی از آنها نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این رژیم مرتبط هستند، تبعاتی را متوجه رژیم اسرائیل خواهد کرد."

این نوشته هشدار داد که "حساسیت و اهمیت این موضوع زمانی هویدا می‌شود که مسئله هسته‌ای بودن رژیم صهیونیستی و آسیب پذیری‌های اثبات شده اسرائیل در برابر واکنش‌های متقابل مورد توجه و دقت قرار بگیرد."

پیش از آن غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران درباره حوادث اخیر به نقص در حوزه ایمنی اشاره کرده و گفته بود: "ریشه همه حوادث در زیرساخت‌ها را الزاما نمی‌توان ناشی از اقدام دشمن دانست."
+42
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  "ما کارهایی می‌کنیم که بهتر است ناگفته بماند." تو اطاق خواب؟!
  50
  11
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  فرق اسراهیل با آخوند‌ها در این است.که آخوندا حمله سایبری به مخازن آب می‌‌کنند. تا با کولور زیاد.آب را مسموم . بچه وکودک .زن. پیر مرد .پیر زن را بکشند. تجربه هم از ایران خودمان دارند. اسراهیل بیضه اسلام دارد.به مردم ایران کاری ندارد. اگر حمله سایبری. به یک جا. که فقط. ماتحت آخوند بسوزد.
  16
  44
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. آدم آبله یه حرفی میزنی به فهم داری چی میگی، اگر نیروگاه اتمی ایران منفجر بشه بر طبق نظر شما هیچ اتفاقی برای مردم ایران نمیفته؟ این قدر یعنی احمق هستی که نمیفهمی اگر خدای نکرده اگر نیروگاه ایران بره هوا تا ۱۰۰ سال آلودگی ایجاد می‌شه و کلی ادم و جاندار میمیره. نیروگاه هسته‌یی اکراین ۳۰ سال پیش منفجر شد هنوز که هنوز عدم آدم داره میمیره با بچه ناقص به دنیا میاد. آخه چه قدر شما‌ها احمق هستید.
  18
  15
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  احمق آن است.که ماتحت آخوند لیس می‌‌زند. تا دیروز نعره می‌‌زدی. هیچ غلطی اسراهیل نمی‌‌تواند .بکند. امروز یک دفعه مدافعه ملت ایران.زرد کردی؟ ملت ایران به تو چه؟ اگر ملت ایران دوست بودی. ۴۰ سال است. به خاطر یک گونی برنج. ایران را به نابودی نمی‌‌کشیدی.
  7
  13
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
  ۲۱
  romano - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. شما بسیار بی تربیت و بددهن و بی منطقی. منطق شما اینه یا با منی یا ماتح. لیس زن ملاهایی. فعلا من میبینم شما همان که گفتید برای اسرائیلید. اصلا اسرائیل بشما چه شما وکیل وصی اسرائیلی. لعنت به ملاها ولی لعنت به این اسرائیلیهای برگزیده خداوند اینها هم به زور 10 تا کشور پر قدرت اینطوری خط و نشان میکشند. اینها اگر مرد جنگ بودند زمان جنگ جهانی دوم از وسط اون شش میلیونی که بقول خودشون میگن به دست هیتلر افتادن یک میلیون مرد در میامد حداقل از ناموسشان دفاع کنه. اینها خط نشان کشیدنشون رفتار منششون مثل پسرعموهای عربشونه. هر دو ترسو نامرد شبیحخون زن خاءن، در موقع قدرت بیرحم و مجازات نابرابر و در موقع ضعف تمارض گر و از در دوستی دربیا. رفتار زردشت کاملا در نام کاربری شما نمایان است الهی رژیمیها قربون ملالها برن شما هم جانتان فدای اسرائیل.
  4
  7
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]نیروگاه اتمی دستاورد ملی کشور هست چه ربطی به اخوند داره هتمن از ترور دانشمندان هم خوشحالی لتفان نام زرتشت رو عوظ کن ابروی ایرانی و زرتشتی ها رو بردید با این کامنت ها .
  2
  3
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. تا یکسال پیش بله. اما نه تنها اسراییل بلکه کل غرب وقتی دید بعد این همه سال ازمون بخاری بلند نشد دیگه امیدشو از ما برگردوند. الانم راحت میگن میخواییم ایرانو کره ی شمالی کنیم و گور پدر مردم. حق دارن. دنیا وای نمیسته به خاطر ۸۰ میلیون ادم جون چند میلیارد تو خطر بیوفته. مردم وقت داشتن ولی نخواستن. الانم نمیخوان. حتی منم میگم گور پدر این مردم. فکر کردن با بی حجاب بودن تو خیابون یا گریه و زاری و این چیزا نظام ساقط میکنه.
  1
  1
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۲
  ۲۱
  romano - تهران، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. بشما پیشنهاد کردم از خودتان مایه بگذارید اول از ..... نه ملت بزرگ ایران دوم اینکه شما که چریک کیبوردی هستی .....بعد به مردم امر و نهی کن حالا جرات نداری حداقل اسم کاربری واقعیت رو بزار ها میترسی؟
  1
  0
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::romano - تهران، ایران::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. جفتتون با زیر شلواری مارک بافت صنایع خامنه ای دارین راه میرین. زیاد جوش نزنین برای ....خوب نیست.
  1
  0
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۲
  نظر شما چیست؟