محمدباقر قالیباف: نمی‌گذاریم آژانس انرژی اتمی «حلقه جاسوسی» را تکمیل کند

بی بی سی :محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، امروز در جریان جلسه علنی مجلس گفت که "جمهوری اسلامی در مقابل زیاده خواهی شورای حکام و آژانس بین المللی اتمی خواهد ایستاد" و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را "حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم" دانست که ایران اجازه نخواهد داد این "حلقه" تکمیل شود.

آقای قالیباف در جریان نشست مجلس برای بررسی مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی ایران که با حضور محمدجواد ظریف، وزیر خارجه برگزار شد گفت که "شورای حکام باید بداند در حوزه دستگاه سیاست خارجی ما هرگز جمهوری اسلامی و نمایندگان مردم اجازه نخواهند داد که آژانس دستش باز باشد و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد".

وی گفت: "از دولت و وزارت خارجه انتظار داریم تا سیاست‌های کاهش تعهدات برجامی را که در خصوص آنها تصمیم گیری شده اجرا کنند".

رئیس مجلس ایران افزود: "وزارت امور خارجه باید در دوران جنگ اقتصادی به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تبدیل می‌شد".

به گفته وی توقع مجلس ایران این است که "اگر وزارت خارجه نتوانست سرمایه گذار وارد کند حداقل شرایط را به گونه ای مدیریت کنند که بخشی از پول مردم که در نزد برخی از کشورها باقی مانده است به کشور بازگردد و انتقال ارز به کشور با تلاش مضاعف انجام شود."
ظریف: سیاست خارجی را رهبری تعیین می‌کنند
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در این نشست علنی گفت که "سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست به همین دلیل سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و سیاست‌های کلی نظام در حوزه سیاست خارجی را ایشان تعیین می‌کنند."

آقای ظریف در بخشی از سخنانش تاکید کرد که "امروز بهترین روابط را با ترکیه، روسیه، افغانستان، آذربایجان، عراق، پاکستان و بعضی از همسایگان جنوبی داریم".
'هیچ موضوع مخفی‌ای وجود ندارد'

وزیر خارجه ایران همچنین با دفاع از قرارداد ۲۵ ساله با چین گفت "هیچ موضوع مخفی وجود ندارد" و "در ملاقات شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با مقام معظم رهبری درباره این قرارداد صحبت شد، موضوع را به مردم اعلام کردیم، در سفر سال گذشته این قرارداد را به چین بردم باز هم اعلام شد، زمانی که چین به پیش‌نویس ما پاسخ داد، این موضوع دوباره اعلام شد و آن گاه که چین مذاکره با ما را نیز پذیرفت این موضوع اعلام شد و هر موقع که توافق محقق شود آن را هم اعلام خواهیم کرد".

شماری از ایرانیان از جمله محمود احمدی‌نژاد از اینکه مفاد و محتوای این قرارداد اعلام نشده، انتقاد دارد.

او تاکید کرد که دنیا در حال تغییر است و منابع و محل قدرت در جهان جابه‌جا می‌شود: "این به معنا نیست که گرایش یک‌جانبه پیدا کنیم وسیاست نه شرقی نه غربی را عوض کنیم."

او اضافه کرد: "یکی از مفاد مهم توافق ۲۵ ساله ما و چین بازگرداندن ایران به پروژه راه ابریشم است. یکی از اتفاقات ناگواری که افتاد این بود که ایران از همه کریدورهای ارتباطی منطقه خارج می‌شد".

در جریان سخنرانی وزیر خارجه ایران برخی نمایندگان نسبت به عملکرد و سخنان وی اعتراض داشتند که موجب تشنج در مجلس ایران گردید.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران، هفته گذشته درباره یک قرارداد ۲۵ ساله "پنهان" و "دور از چشم ملت ایران" با یک کشور خارجی هشدار داد.

به گفته آقای احمدی‌نژاد "هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت."

پس از آن عباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، با اشاره تلویحی به اظهارات محمود احمدی‌نژاد درباره "قرارداد ۲۵ ساله مخفیانه" ایران با یک کشور خارجی گفت "طبیعی است که همکاری‌های راهبردی ایران و چین دشمن‌هایی داشته باشد".

سخنگوی وزارت خارجه ایران با دفاع از این توافق گفته سند همکاری‌های جامع و راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین "افتخارآمیز و به نفع روابط راهبردی دو کشور است".

پیش‌نویس "برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین" یکشنبه اول تیرماه در هیات دولت ایران به تصویب رسید.
+9
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  خدا بیامرزه ایران را
  1
  13
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  ارتباط چندانی به آژانس نداره، اینترنت که بیاد دزدی و جاسوسی هم میاد.امنیت شبکه شما بسیار ضعیفه چون نرم افزارهای امنیت وحفاظت داده همه در لایسنس امریکاست،شما از چین قفل شکسته میخرید میشه همین، هروقت یه جا، یکبارسایت بانک حک میشه ،باردیگه حساب ۵۰۰هزارکارت بانکی لو میره،اختلاس ، دزدی همه نتیجه نداشتن امنیت شبکه در دولت الکترونیکه. دو راه یا مثل کره شمالی اینترنت رو حدف وبرگردید به عصر حجر، یا اگه اینترنت دارید اما ناقص،پس دزدی وجاسوسی هم بسی بیشتر ازموقعی که نبود
  0
  6
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  (ظریف: سیاست خارجی را رهبری تعیین می‌کنند) از اونورم که رهبرمیگه من اصلاٌ تخصصی ندارم تو این زمینه ها . پس این همه تپه های قهوه ای کاره کدومتونه ؟بابا ناموساٌ یکیتون گردن بگیرین .
  0
  8
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  بانهایت تاسف و تاثر در گذشت نا مبارک چندمین بار ایران توسط سردمداران خا ین با بستن قراردادهای نگین باطلاع ملت خواب آلود میرساند .....
  0
  4
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
  نظر شما چیست؟