اشپیگل: محموله مواد مخدر از بندر سوری تحت کنترل ایران ارسال شده بود

دویچه وله :ایتالیا چندی پیش از توقیف محموله ۱۴ تنی ماده مخدر آمفتامین خبر داد که "توسط نیروهای داعش در سوریه تولید شده" است. "اشپیگل" می‌نویسد که این بندر سوریه تحت اختیار ایران است و نزدیکان بشار اسد تولیدکنندگان عمده آن هستند.

پلیس ایتالیا سه روز پیش (چهارشنبه ۱۱ تیر ماه / اول ژوئیه)  خبر داد که ۱۴ تن ماده رونگردان آمفتامین را کشف و ضبط کرده است. در این گزارش  از سوی بازرسان گمرک ایتالیا گفته شده بود که این مواد از قرار "در سوریه توسط گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) برای تامین هزینه‌های مالی فعالیت این گروه تولید و به بازار مواد غیرقانونی اروپا" ارسال شده بود. 

شبکه خبری "سیانان" نیز در این باره خبر داد که پلیس ایتالیا به سه فرد مشکوک شده و آنها را تا بندر "سالرنو"، در ایتالیا دنبال کرده است. در ادامه این خبر گفته شده که با این اطلاع قبلی درعملیات ماموران توانسته‌اند میلیون‌ها قرص آمفتامین را کشف کنند.

محموله مواد مخدر کشف شده در بندر "سالرنو"، در جنوب غربی ایتالیا، در سه کانتینر و در قالب حدود ۸۵ میلیون قرص به ارزش یک میلیارد یورو از سوریه به ایتالیا ارسال شده بود. رئیس گمرک ایتالیا از کشف "بزرگ‌ترین محموله آمفتامین در جهان" خبر داد.

این مواد مخدر چنان جاسازی شده بودند که ماموران گمرک ایتالیا در ابتدا با اشعه ایکس نیز قادر به تشخیص آن نشده بودند.

در اعلامیه پلیس ایتالیا در این ارتباط نوشته شده که "گروه حکومت اسلامی (داعش) در سال‌های گذشته به طور عمده فعالیت‌های تروریستی خود را از طریق قاچاق مواد مخدر تولید شده در سوریه" تامین کرده است.
داعش، تولید کننده واقعی مواد مخدر؟
"اشپیگل آنلاین" در گزارشی این پرسش را مطرح کرده است که در حالی که گروه تروریستی داعش در ماه مارس سال گذشته مهم‌ترین پایگاه‌های خود را در سوریه از دست داده، چطو این گروه توانسته است این "بزرگ‌ترین کشف محموله مواد مخدر آمفتامین جهان" را از سوریه به مقصد بندر ایتالیایی ارسال کند؟

کریستوفر رویتر، تحلیلگر اشپیگل آنلاین، در این مطلب اشاره کرده است: «بسته‌های قرص‌های ضبط شده آمفتامین دارای همان آرم دو نیمه ماه است که در پرچم‌های متعلق به جنگجویان داعش دیده می‌شود.»
مواد مخدر آمفتامین چنان جاسازی شده بودند که ماموران گمرک ایتالیا در ابتدا با اشعه ایکس نیز قادر به تشخیص آن نشده بودنداشپیگل در ادامه نوشته است، در حالی که خبرگزاری‌های بزرگی مانند "سی‌ان‌ان" و رسانه‌ها و روزنامه‌های معروف ایتالیایی همه از نقش داعش در این بزرگ‌ترین محموله مواد مخدر کشف شده جهان خبر داده‌ا‌ند، تنها دانیل رینری، گزارشگر مسائل خاورمیانه روزنامه کوچک ایتالیایی "ایلفوگلیو" (Il Foglio) با ابراز تردید این پرسش را مطرح کرده که "مقامات ایتالیایی به چه دلیلی داعش را به عنوان کارتل مواد مخدر معرفی کرده‌اند؟"

 اشپیگل از مقاله رینری نقل کرده است که "از گروه داعش انجام هر جنایتی بعید نیست اما تولید صنعتی این حجم مواد مخدر مواد از عهده این گروه بر نمی‌آید. آخرین جنگجویان داعش در بیابان‌های  سوریه و عراق پراکنده‌اند و به زندگی زیر زمینی دور از شهرها و به ویژه به دور از هر بندرگاهی ادامه می‌دهند".

رینری به این نکته نیز اشاره کرده است که "۱۴ تن مواد آمفتامینی که اکنون توقیف شده بزرگ‌ترین محموله مواد مخدر بوده اما به هیچ وجه تنها محموله ارسال و ضبط شده از بندر سوری لاذقیه در دوازده ماه گذشته نبوده است".

در ژوئیه سال گذشته ماموران گمرک یونان محموله ۵،۲۵ تنی آمفتامین را مصادره کردند که در آن زمان بزرگ‌ترین میزان کشف این ماده مخدر در جهان بود.

در دبی بازرسان از دو بار ضربه به قاچاقچیان این ماده روانگردان خبر دادند که آخرین مورد آن در ماه فوریه سال جاری محموله‌ای با ۵،۶ تن ماده مخدر بود.

در ماه آوریل ماموران گمرک مصر چهار تن حشیش کشف کردند که آن هم از بندر لاذقیه فرستاده شده بود.  این محموله از سوی یک شرکت متعلق رامی مخلوف، پسر عموی دیکتاتور سوریه، بشار اسد ، بسته‌بندی و ارسال شده بود.

در همان ماه ، مقامات عربستان سعودی ۴۴،۷ میلیون قرص مفتامین را در دو نوبت کشف کردند که تقریبا نیمی از آنها به عنوان چای گیاهی "مالت" بسته بندی شده بود. این چای که از برگ درخت‌های کوچکی در آمریکای جنوبی تهیه می‌شود، نزد علویان سوریه (اقلیت مذهبی خاندان اسد) از محبوب ویژه‌ای برخوردار است. این محموله نیز از سوی یکی از نزدیکان رئیس جمهوری سوریه به عربستان ارسال شده بود. پس از کشف این محموله این خویشاوند اسد مدعی شد که از آرم شرکتش برای بسته بندی این محموله سوء استفاده شده است.

همه این محموله‌های آمفتامین و سایر مواد محرک روانگردان به شکل مشابهی از بندر لاذقیه به مقاصد گوناگون در جهان فرستاده شده‌اند.
سودآورترین تجارت خانوادگی اسد
براساس تحقیقات اشپیگل شبکه گسترده اقوام خاندان اسد به نوعی تولید کننده و یا فرستنده این مواد بوده‌ا‌‌ند:

سامر کمال اسد، عموی دیکتاتور سوریه در روستای الباسه، در جنوب لاذقیه، چندین کارخانه را اداره می‌کند که تحت پوشش کارخانه بسته‌بندی اداره می‌شوند.

شرکت دیگری توسط تاجری به اسم عبداللطیف حمید در چند هفته پیش به عنوان بسته‌بندی و فروش کاغذ صنعتی در حلب به ثبت رسیده؛ آدرس ناشناخته‌ای که هنوز در فهرست اسامی شرکت‌های تحریم شده از سوی اتحادیه اروپا یا آمریکا قرار نگرفته است. کاغذهای بسته‌بندی‌های بزرگی که برای پنهان کردن قرص‌های آمتفامین مورد استفاده قرار گرفته نیز در آنجا تولید شده‌اند.
قرص‌های جاسازی شده آمفتامینبندر لاذقیه به طور عمده تحت کنترل اعضای خانواده و خویشاوندان اسد است و روستای زادگاه آنها در نزدیکی همین بندر است.

اشپیگل در این مطلب اما به این موضوع اشاره کرده که در پاییز  سال گذشته این بندر به ایران اجاره داده شده است. در ادامه این گزارش آمده که "از این محل با کمک حزب الله لبنان که شبه نظامیان متحد ایران هستند، در زمینه توسعه دانش فنی و کاربرد مواد شیمیایی در مراحل اولیه تولید گسترده مواد مخدر در سوریه استفاده شده است."

در گزارش اشپیگل آمده که "وجود کارتل مواد مخدر سوریه که متعلق به خانواده اسد است" نمی‌تواند از چشم مقامات مسئول ایتالیایی پنهان مانده باشد.
معامله فسفات سوریه با ایتالیا
کریستف رویتر، نویسنده مقاله این پرسش را در اینجا مطرح کرده که چرا تولید و ارسال همه محموله‌های کشف شده به داعش نسبت داده شده است؟

او در مقاله خود نوشته است: «این گمان مطرح می‌شود که دولت ایتالیا که تا به امروز فسفات را از سوریه وارد می‌کند و همچنین دولت پیشین ایتالیا که به طور مخفیانه علی مملوک، رئیس سازمان امنیت سوریه را با یک جت خصوصی در مارس سال ۲۰۱۸ برای دیدار و گفت‌وگو محرمانه به ایتالیا فراخوانده بود، نمی‌خواهد روابط این کشور با دمشق را تیره شود.»

تحقیقات خبرنگاران اشپیگل برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه تا کنون ناموفق است. رئیس اداره گمرک ایتالیا از پاسخ بیشتر به پرسش‌ها خودداری کرده است و بازرسان این پرونده نیز گفته‌اند که تحقیقات بیشتر در حال انجام است. تنها یکی از روسای پلیس محلی اذعان کرده که هنوز مدرک مشخصی دال بر ارتباط داعش با این محموله به دست نیامده است.

به گفته راینر، کارشناس خاورمیانه روزنامه ایتالیایی "ایلفوگلیو"، "ایده نام بردن از داعش برای کشف یک محموله تاریخی مواد مخدر  چنان خبر داغی است که می‌تواند موضوع‌های دیگر را تحت شعاع خود قرار دهد".
+40
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  این گزارش اشپیگل نشون میده که داعش و تروریستهای سپاه از یک آخور میچرند و هرچه طوبله رهبری در مورد داعش بخورد مردم میدهد همش چرند و مزخرفات است
  1
  25
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  این جیمی قاطر کابوی و شرکای ابله با ایران و دنیا چکار کردند؟ حالا ۴۰ ساله که با وجود این رژیم منحوس آخوندی, ایران, خاورمیانه و دنیا را به کثافت کشیدید. دیوانه ای سنگی در چاه اندازد که ۱۰۰ تا عاقل هم نتوانند از چاه بیرونش بیارند.
  2
  20
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  کار سپاهه. بزرگترین تولید کننده ماده مخدر شیمیایی ایرانه بعدش هلند. بحران شیشه تو ایران رو یادتونه؟ تقریبا ۱۵ سال پیش شروع شد. یادتونه چقدر تلویزیون گزارش میداد ؟. من یکی تک تک گزارشاتو یادمه. از یه معتادی که کردم زده بود راه میرفت کرم میریخت از بدنش. از مادری که گوشت دستش کاملا اب شده بود و استخونش معلوم بود جالب این بودبچه داشت . میدونین دلیلش چی بود؟ اون موقعا هرچی تریاک میومد رو جلوشو میگرفتن. اگه یادتون باشه اون موقعا روزی نبود خبر کشف تریاک رو پخش نکنن. مشکل تریاک نبود. مشکل اصلی این بودش که مردم معتاد بودن. جامعه و کشور طوریه نکشن و نزنن تحمل نمیتونن. کشور طوریه اکثرا معتاد میشن. نتیجشم این شد خیلیا میرفتن ترکیه و ارمنستان درست کردن شیشه رو یاد میگرفتن و بعدم برمیگشتن ایران و درست میکردن. اینطوری بود که بحران شیشه ایجاد شد و هنوز ادامه داره. چندسال پیشم دنبال تریاک کوپنی بودن تا دنبال شیشه نرن و اینایی که شیشه میزنن برگردن به همون تریاک. شیشه خیلی خطرناکه. خیلی از دکترا گفتن اگه وضع طوری شد و خواستین برین سراغ مواد هیچوقت وارد شیمیایی نشین. تریاک بزنین ما شیشه نه
  0
  9
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  چند سال قبل امریکا یک رییس‌جمهور امریکای لاتین را که خودش قاچاقچی بود دستگیر و زندانی کرد.حالا هم باید اسد و خامنه ای را بجرم قاچاقچی گری بین المللی مواد مخدر دستگیر و محاکمه نمود
  2
  2
  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. خب کی دستگیر و محاکمه نماید؟ . امریکا؟ المان؟. غرب؟. چین؟. اصلا وظیفه کی هست این کار؟.
  0
  1
  دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  نظر شما چیست؟