شورای عالی امنیت ملی ایران : علت حادثه نطنز را به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا اعلام نمی کنیم

بی بی سی :ماهواره‌های ناسا که آتش سوزی های جهان را رصد می‌کنند وقوع آتش سوزی در شمال غربی تاسیسات نطنز را تایید کرده اند: زمان آتش سوزی حدودا ساعت ۲ بامداد روز ۱۲ تیر بوده است

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را "به صورت دقیق" مشخص کرده است اما به دلیل "ملاحظات امنیتی" آن را "در زمان مناسب" اعلام خواهد کرد.

به گزارش نورنیوز، سایت خبری نزدیک به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه این شورا گفته است که "فرضیه‌های مختلف در مورد علت این رخداد با واکاوی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده بررسی شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است."

با این حال آقای خسروی گفته "به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد."

دیروز، پنج‌شنبه ۱۲ تیرماه، سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در کارخانه غنی‌سازی سوخت اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد که بزرگ‌ترین تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران است.

ساعاتی پیش از انتشار نخستین خبر درباره این حادثه، بیانیه‌ای به دست بعضی از روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی رسید که در آن گروهی به نام "یوزپلنگان وطن" مسئولیت این اتفاق را به عهده گرفتند. گروهی که هویت آنان و صحت ادعایشان قابل اثبات نیست.

شورای عالی امنیت ملی ایران ساعاتی پس از سانحه، نه تنها احتمال "خرابکاری" یا "حمله" به تاسیسات امنیتی ایران را رد نکرد، بلکه در اطلاعیه‌ای به اسرائیل و آمریکا هشدار داد و گفت: "در صورتی که نشانه‌هایی از عبور کشورهای معاند به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی که امنیت، منافع و آرامش مردم ایران است به هر شکلی بروز و ظهور یابد، به طور قطع راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید می‌بایست مورد تجدید نظر اساسی قرار بگیرد."

توضیحات تازه سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره یافتن علت حادثه، نه تنها از ابهامات نکاسته، بلکه این سوال را ایجاد کرده که "ملاحظات امنیتی" در راه اعلام علت حادثه چه بوده است.
'رادیواکتیو نشت نکرده'
این مقام شورای عالی امنیت ملی ایران خسارت انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز را "محدود" توصیف و نشت مواد رادیواکتیو را کاملا رد کرده و گفته در محل وقوع حادثه "هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته است".

بعد از انتشار خبر وقوع یک انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، شمار زیادی از مردم اصفهان و کاشان درباره نشت مواد رادیواکتیو از این سایت ابراز نگرانی شدید کرده بودند.
درباره علت حادثه چه می‌گویند؟
از آنجا که ایران به طور صریح اعلام نکرده دلیل حادثه چه بوده، اظهارات مقام‌ها و گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره علت حادثه ادامه دارد. خلاصه‌ای از تحلیل‌های منتشر شده:
 
 •     روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش مفصل به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت که انفجار و آتش‌سوزی دیروز در تاسیسات نطنز نتیجه یک عملیات خرابکاری بوده است. یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات در "سالن بالانس کردن سانتریفیوژهایی که هنوز عملیاتی نشده بوده"، نصب و منفجر شده است.
 
 
 •     روزنامه اسرائیلی پرتیراژ یدیعوت اخرونوت (آخرین اخبار) در مطلبی از قول سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل، انفجار هفته گذشته "در انبارهای موشکی خجیر" در کوه‌های شرق تهران و همچنین انفجار جمعه گذشته در ترانس برق شیراز را نقص فنی برشمرده و احتمال خرابکاری در تاسیسات نطنز را رد کرده است.
 
 •     روزنامه اسرائیلی "جروزلم پست" این پرسش را مطرح کرده که "آیا انفجارهای مرموز اخیر در خجیر، یک درمانگاه در شمال تهران و همچنین انفجار در نطنز به همدیگر ارتباط داشته است؟" تحلیلگر این روزنامه می‌گوید: این انفجارها که ایران وقوع آنها را تایید کرده اما سعی در این دارد که نشان دهد اتفاق مهمی نبوده است، باعث بالاگرفتن شایعات و گمانه زنی‌ها شده است.
+5
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  باید ...د تو این شورای امنیت ملی
  1
  53
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چطور وقتی یه فشفشه درست میکنن تو بوق میکنن؟ این ملاحظات امنیتی نداره؟ 😀 ولی اومدن زدن و رفتن حالا شد ملاحظات امنیتی؟
  1
  32
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  احتیاجی به اعلان شما نیست. حالا هی بشینید دروغ و مهملات ببافید. دنیا میدونه چه خبره و در نطنز چه اتفاقی افتاده.
  1
  27
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
  ۴۶
  Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل
  و
  1
  7
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۴۶
  Kumasi - هرتسلیا، اسرائیل

  اسرائیل زده .خود ایران هم غافلگیر شد ولی بخاطر پرهیز از پاسخ و فشار داخلی سکوت مصلحتی کرده .
  1
  26
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تاکنون جز دروغ چیزی تحویل ملت نداده اند. حد اقل این بار بجای دروغ میگویند نمی توانیم بگوئیم که اسرائیل زده است!
  0
  26
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  رسانه های معتبر غربی و خود اسراییلی در مورد این ماجرا میگویند خرابکاری و مشکوک و آتش سوزی احتمالا عمدی و..،بعد روزنامه خرفت عربی و یک اکانت توئیتری میگه حمله جنگنده ها بوده! انگار جنگنده بهمین راحتی میاد و میره و هیچ ماهواره و راداری هم‌نمیفهمه! و انگار بمباران جنگنده اینقدر کوچک و محدوده! بیخود نیست از این کشورهای عربی نه یک دانشمند بیرون میاد و نه حتی یک کتاب بدرد بخور.
  16
  6
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  ..زاده ها کدوم ملاحظات ، پس فرق شما با این اخوندای بی ناموس چیه؟ اینام اخبار رو پخش نمی کنن ، نگه میدارن و هر وقت قشنگ اونجور که می خوان بالا وپایینش کردن پخش می کنن، خوب شمام دارید همینکار و می کنید. فقط زر مفت می زنید ماسانسور نداریم واخبار ورسانه مستقله، همش شعاره. ۹۹% سیاستمداران دنیا انسانهای کثیفی هستن که گند زدن به دنیا وگرنه مردم عادی بدونه شماه خیلی بهتر وبا ارامشتر کنار هم زندگی میکنن.
  0
  16
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۳
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  بله فعلا اعلام نکنید و خوب فکر کنید که مثل همیشه آبروریزی نکنید و مضحکه دنیا نشوید لطفا اینبار دلیل قانع کننده ای رو کنید آیت الله بی بی سی ماله کش که گفت یوزپلنگان ایمیل دادند و به عهده گرفتند حالا ببینیم مغزهای متفکر شما چه میگویند
  1
  19
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  کسر شان رژیم فاسد اسلامی در ایران است که اعلام کند عقابان تیز پرواز ارتش مقتدر اسرائیل سایت نطنز را بمباران کرده اند
  3
  16
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  ضد هوایی عمل نکرده، رادار هم جسم خارجی رو رصد نکرده. هیچ صدای شلیک موشک یا موتور جتی هم نیومده. احیانا یه نفر اشتباهی دکمه‌ای چیزی رو فشار داده یا کولر از کار افتاده و وسط تابستون و تو اون گرما نور خورشید مستقیما افتاده رو مخزن ها و منفجرشون کرده. این از همه احتمالات دیگر بیشتر به عقل جور درمیاد.
  17
  0
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
  ۷۰
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  هر آخوندی تلنگش در میره میندازن گردن اسراییل ولی حالا که از اسراییل تودهنی خوردن «اونم وسط ام القراء» بخاطر «ملاحظات امنیتی» فعلاً اعلام نمیکنن! صلابت و قدرت تون تو حلقم!
  0
  2
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۸
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. باور کن تو نیای هر دفعه یه زر مفتی نزنی کسی نمی گه لالی، خیلی حال می کنی هی بیای اینجا خودتت و اسکل کنی یه مشت فحش از همه بخوری ، برو پسر جون امثال شما بسیجیای علی گدا معلومه از چه قشری هستین، بقول معرف بر و اب تو بخور باباجون. دیگه فحش خورت ملص شده اگه یه روز فحش نخوری روز ت روز نمیشه.
  0
  2
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
  نظر شما چیست؟