نیروی هوایی فنلاند بی سر و صدا نماد صلیب شکسته را حذف کرد

نماد قدیم و جدید فرماندهی نیروی هوایی فنلاندفرماندهی نیروی هوایی فنلاند پس از تقریبا یک قرن، سواستیکا (صلیب شکسته) را از نشان خود حذف کرده است.

نشان فرماندهی نیروی هوایی فنلاند در این سال‌ها، سواستیکا (صلیب شکسته) و یک جفت بال بوده است.

صلیب شکسته همیشه به طور طبیعی با آلمان نازی و جنایات آن پیوند خواهد خورد، هرچند که ریشه آن به هزاران سال قبل بر می‌گردد.

فرماندهی نیروی هوایی فنلاند تایید کرده که دیگر از صلیب شکسته در نشان این نیرو استفاده نخواهد شد.

تیوو تیواینن، استاد دانشگاه هلسینکی برای اولین بار متوجه این تغییر شد.

او قبلا این سؤال را مطرح کرده بود که آیا ادامه استفاده از این نماد به نفع ارتش فنلاند است یا نه.

نیروی هوایی فنلاند از زمان تأسیس در سال ۱۹۱۸ کوتاه مدتی پس از آن که فنلاند یک کشور مستقل شد و مدت زمان زیادی پیش از آن که آلمان نازی، اروپا را به ویرانی بکشد از صلیب شکسته استفاده می‌کرد.

تا سال ۱۹۴۵ هواپیماهای نیروی هوایی فنلاند از صلیب شکسته آبی رنگ با پس‌زمینه سفید استفاده می‌کردند و این برای همراهی و بیعت با آلمان نازی نبود اگرچه دو کشور متحد بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، صلیب شکسته از هواپیماهای فنلاند برداشته شد اما در نماد برخی واحدهای نیروی هوایی، پرچم‌ها، مدال‌ها و یونیفرم‌های این نیرو کماکان استفاده می‌شد.
هواپیمای قدیمی نیروی هوایی فنلاندنیروی هوایی فنلاند اعلام کرد از ژانویه سال ۲۰۱۷ نماد فرماندهی نیروی هوایی شبیه به نماد نیروی هوایی شده- یک عقاب طلایی در دایره‌ای از بال.
سواستیکا در تاریخ
سواستیکا (صلیب شکسته) به شکل ضربدری است که بازوهای آن با زاویه قائمه خم شده‌اند. از نظر هندسی، شکل آن مثل یک ۲۰ ضلعی نامنتظم است. این واژه در زبان سانسکریت به معنای "خوب برای بودن" است.

چلیپا در فرهنگ هند و اروپایی نشانه‌ای بود که روی افراد یا اشیا حک می‌شد تا برایشان اقبال نیک بیاورد. این نماد هزاران سال است که وجود دارد، و بطور خاص به‌عنوان نمادی از آیین هندو بکار می‌رود و معنایش بخت خوش، براهما یا سامسارا (تولد دوباره) است.

حزب نازی آلمان در دهه ۱۹۲۰ رسما سواستیکا را به‌عنوان نماد خود برگزید. آنها آن را صلیب شکسته می‌خواندند.

سابقه سواستیکا، به هزاران سال پیش از هیتلر بازمی‌گردد و نمونه‌هایی از آن در چین، ژاپن، مغولستان، مدیترانه کهن، در میان سرخپوستان آمریکایی، و همچنین در جزایر بریتانیا، پیدا شده است.

پروفسور تیوو تیواینن به بی‌بی‌سی گفته است سواستیکاهایی را می‌توان در فنلاند در ساختمان‌هایی از دهه ۱۹۲۰ مشاهده کرد.

او گفت: "در فنلاند این ایده وجود دارد که این یک علامت تزئینی است که تا حدی هم هست".

برای اولین بار آکسلی گالن-کاللا، نقاش فنلاندی از این نماد در نقاشی‌های خود استفاده کرد.

اما سواستیکا از طریق کنت اریک وان روزن، اشراف زاده سوئدی به نیروی هوایی فنلاند راه یافت.

اریک وان روزن این نماد را به نشانه خوش‌شانسی استفاده می‌کرد. وقتی در سال ۱۹۱۸ او یک هواپیما را به نیروی هوایی کشور تازه استقلال یافته همسایه سوئد هدیه کرد، روی آن یک سواستیکای آبی رنگ ترسیم کرد. از آن زمان تا سال ۱۹۴۵ تمامی هواپیماهای فنلاند این نماد را داشتند.

هواداران استفاده از سواستیکا می‌گویند در سال ۱۹۱۸ آلمان نازی وجود نداشت و استفاده از این نماد ربطی به ایدئولوژی نازی‌ها ندارد.

کنت اریک وان روزن در ۱۹۱۸ هیج ارتباطی با نازی‌ها نداشت اما در سال‌های دهه ۱۹۳۰ یکی از سران جنبش ناسیونال‌سوسیالیسم سوئد شد و خواهر همسرش زن هرمان گورینگ یکی از برجسته‌ترین چهره‌های آلمان شد. به گفته پروفسور تیوو تیواینن، کنت اریک وان روزن، دوست شخصی آدولف هیتلر بود.

پروفسور تیوو تیواینن گفته است او خواهان ممنوعیت استفاده از سواستیکا در فنلاند نبوده اما به گفته او وظیفه ارتش "دفاع از ملت است نه دفاع از یک نماد قدیمی."
+2
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟