افزایش هشداردهنده مبتلایان به کرونا در ایران: وضعیت قرمز در ۸ استان و تعطیلی استان هرمزگان

در ایران آمار مبتلایان به کرونا و مرگ ناشی از آن همچنان رو به افزایش است و چند شهر در وضعیت قرمز قرار دارند و تلفات ناشی از کرونا حالا در میان جوانان هم افزایش یافته است.

استان هرمزگان که در وضعیت قرمز است، یک هفته تعطیل شده است. گزارش‌هایی هم درباره وخیم بودن اوضاع در خراسان رضوی منتشر شده است که احتمال می‌رود اداره‌ها در این استان‌ها هم تعطیل شوند.

با این حال مسئولان حرم امام هشتم شیعیان که از پرترددترین مکان‌های مذهبی در ایران است، گفته‌اند زائران با زدن ماسک و حفظ بهداشت می‌توانند به این زیارتگاه بروند.

جز هرمزگان و استان خراسان رضوی، استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی، بوشهر و کرمانشاه هم در وضعیت قرمز و استان‌های اصفهان، همدان، زنجان، کرمان، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی دو هزار و ۵۴۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده که به این ترتیب مجموع مبتلایان ویروس کووید ۱۹ در کشور به ۲۳۰ هزار و ۲۱۱ نفر رسیده است .

به گفته دکتر سیما سادات لاری در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۱ بیمار مبتلا به کرونا هم جان خود را از دست دادند.
موارد روزانه ابتلای قطعی به بیماری کوید ۱۹ در ایران
آمارهای وزارت بهداشت* براساس تعداد افرادی است که آزمایش داده و نتیجه آن مثبت بوده است
* به دلیل محدود بودن تعداد آزمایش‌ها شمار موارد ابتلا احتمالا بسیار بیشتر از موارد اعلام شده است ضمن اینکه انقادهایی از آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران مطرح شده است
منبع: وزارت بهداشت ایران
بر اساس آمار رسمی مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۹۵۸ نفر رسیده است.

اما درباره درستی این آمار شک جدی وجود دارد. برآوردهای بی‌بی‌‍سی فارسی نشان می‌دهد که در زمستان سال گذشته آمار مرگ‌های اضافی از حد معمول نزدیک پنج برابر بوده است. یعنی آمار واقعی درگذشتگان می‌تواند تا پنج برابر عدد اعلام شده باشد.

سایت رهبر ایران هم تصویری از آیت‌الله علی خامنه‌ای با ماسک منتشر کرده که در آن تاکید شده مردم با ماسک دهان و بینی خود را بپوشانند.

آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه‌ای تصویری با مسئولان قضائی ایران در هفتم تیرماه از اینکه مسئولان ماسک نمی‌زنند انتقاد کرده و گفته است: "اگر دو سه نفر دور من باشند، بنده هم حتما ماسک میزنم، کما اینکه آدم می‌بیند این ماسک زده نمی‌شود؛ خب وقتی که شما که مسئول دولتی هستید، در یک اجتماع مردمی ماسک نمی‌زنید، این جوانی هم که در خیابان دارد راه می‌رود و حوصله‌ی ماسک ندارد، تشویق می‌شود که نزند."
سایت رهبر ایران تصویر آقای خامنه‌ای با ماسک را منتشر کرده استبا وخیم تر شدن اوضاع، معاون کل وزارت بهداشت گفته محدودیت‌های مربوط به کرونا به استانداران ۱۱ استان از جمله خوزستان ابلاغ شده است .

این استان ها شامل خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، کرمان، تهران و البرز است.

معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با هشدار نسبت به افزایش تصاعدی آمار مبتلایان به کرونا طی دو هفته اخیر و بویژه سه روز اخیر، گفته افزایش تعداد مبتلایان در کنار خستگی مفرط و فرسودگی کادر درمان، منجر به افزایش بسیار شدید مرگ و میر بیماران کرونا در سطح کشور خواهد شد.

دکتر علی ماهر در گفتگو با ایسنا با اشاره به وضعیت بیمارستان‌ها در تهران، گفته در کنار ظرفیت محدود تخت‌های بستری و به خصوص تخت‌های ویژه که در حال حاضر درصد بالایی از آنها اشغال شده، فرسودگی و خستگی مفرط پرسنل درمان نیز مطرح است. او گفته این پرسنل از اسفندماه در حال کار بوده و فرصتی برای بازتوانی و ریکاوری خود نداشته‌اند.

استان هرمزگان از دیگر مناطقی است که وضعیت آن از لحاظ شیوع بیماری کرونا وخیم است.

به گفته مقامات بهداشتی، هرمزگان در روزهای اوج بیماری کرونا قرار دارد و ۷۰۰ تخت معمولی و ۸۰ تخت آی‌سی‌یو در حال حاضر توسط بیماران مبتلا به کرونا پر شده است.

دکتر حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفته عمده بیماران در بندرعباس هستند.

او گفته پیشبینی می‌شود از هفته آینده روند افت بیماری در این استان شروع و در نیمه مردادماه به وضعیت پایداری برسد.

به گفته دکتر فرشیدی تا تقریبا یک ماه پیش تنها ۱۷ درصد از مردم در این استان از ماسک استفاده می‌کردند که این رقم در حال حاضر به ۷۵ درصد رسیده است.
در اصفهان هم سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی از افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا خبر داده و گفته وضعیت این استان خوب نیست و هر لحظه احتمال می رود وارد وضعیت قرمز و جدی بیماری شود.

آرش نجیمی گفته که ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های اصفهان بستری هستند و بیش از ۲۵ درصد تست‌های کرونا، هم مثبت بوده است.

بعضی از مقامات بهداشتی در ایران رعایت نکردن اصول بهداشتی، شرکت افراد در مکان‌های شلوغ و عمومی، مجالس ختم و عروسی و مسافرت‌ها، بدون ماسک و بدون رعایت فاصله گذاری‌ها را از مهمترین علل افزایش آمار ابتلا بخصوص در تهران دانسته اند.

با افزایش شدید موارد مبتلا به کرونا مقامات بهداشتی بار دیگر بر رعایت فاصله‌گذاری حداقل تا ۱.۵ متر، شستوشوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک تاکید کرده و گفته‌اند با رعایت این موارد می‌توان تا ۹۷ درصد در مقابل این بیماری ایمن شد.
+12
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  پدر سوخته چرا ماسک می‌‌زنی‌؟ نماینده خدا که هستی‌ . پیشنهاد لیس زدن هم .به حرم که می‌‌دهی‌ .حالا به ... افتاده.؟ مگر امامت "..." گشاد است. و کاری از دستش بر نمیاد؟ به چه روزی افتاده . خودت ولی‌ خدا. ۱۴ امام و معصوم. از ترس مرگ پناه .به یک تکه پارچه. زرشگ. خوب ببندید. در این مستراح را در مشد و قم. دیگه کرنا. چقدر بیرق اسلام را در آنجا شما فرو کند.تا درک کند. امیدی به این امامان نیست. کل گر طبیب بودی. سر خود را دوا نمودی. پیر خرفت. مردم اروپا در سال ۱۵۰۰ -یعنی‌ ۵۰۰ سال پیش درک کردند. از پیغمبر و امام بخاری بلند نمی‌‌شود. و حریف طاعون نمی‌‌شوند.
  5
  46
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  خرمنه یی نوکر با جیره و مواجب دین عرعری پس از خمینی کثافت بچه شیر خواره باز/ بر تخت الوده به فضولات نشسته خدای خیالی عوام هم بچه های گرسنه در افریقا را با شقاوت و رنج می کشد کودکان دو سه ساله با درد سرطان/ انوقت این جنایتکار در حدود ۸۰ سالگی از سرطان رهایی می یابد برای قتل و دزدی و ظلم/ ای خدای رحیم یادتان نرود هرویین نابی هست/
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  لیاقت تو هیتلر اسلامی ۰ بجای ان ماسک یک پوشک بچه با محتویاتش را به دماغ شتریت ببند۰۰ اگر بوی بد احساس کردی خوشحال شو همین بوی گند را با عنقلاب چپولی مجاهدی اسلامی و همفکرانت در سراسر ایران و دیگر کشورهای دین عرعری انتشار دادی/ خدای فلج هم ناظر تو/
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  چه خوشگل شده پدرسوخته با ماسک. آدم دلش میخواد همینجوری بندازدش تو دیگ اسید که دیگه نگران کرونا نباشه!
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  نامرد پوزبند هم زد که بو گند دهنش نیاد.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  عزیز آنقدر جنسش .خراب و فاسد است. که توی اسید سولفوریک بینداز، اسید کرنا می‌‌گیرد.این هیچیش نمی‌‌شه.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. 😁😄😆.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۶
  نظر شما چیست؟