واکنشها به خاک‌سپاری نسیم افغانی در حرم امام رضا

پیکر نسیم افغانی امروز در مشهد در حرم امام رضا به خاک سپرده شدبی بی سی :پیکر نسیم افغانی روز سه‌شنبه، دهم تیر در حرم امام رضا در مشهد دفن شد. خاکسپاری پیکراو در این حرم که با دستور رهبری ایران انجام شد، واکنش‌هایی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان و ایران به همراه داشته است.

نسیم افغانی، شهروند افغان در ایران عضو نیروهای لشکر ۵ نصر خراسان بود که در زمان جنگ ایران و عراق به جبهه رفت و به گفته همرزمانش در سال ۱۳۶۱ خورشیدی در این جنگ کشته شد.

بعد از اینکه پیکرش در جریان تفحص در منطقه عملیاتی والفجر یک شناسایی شد، آیت الله خامنه‌ای، رهبرایران، روز دوشنبه هفته گذشته (دوم تیر) دستور داد تا جسد او در حرم امام رضا در مشهد به خاک سپرده شود "تا حق‌شناسی ملت بزرگ ایران از مردم مجاهد و مقاوم افغانستان باشد."

براساس آمار رسمی بیش از ۲ هزار شهروند افغان در جریان هشت سال جنگ ایران و عراق (۱۳۵۹-۱۳۶۷) کشته شدند.
در واکنش به این خاکسپاری حمید بوالی، روزنامه نگار ایرانی در صفحه اینستاگرامش نوشته:"همشهری از وقتی که تو رفتی به همشهریات سخت گذشت. نمی‌دانم افغان بگیر را شنیده بودی یانه. حسابی اذیت کردند. اردوگاه و کارت و پاسپورت و ممنوعیت و هزینه و ...خلاصه‌ش کنم دردسرها برای همشریات زیاد بود. یه چندتایی اتفاق خوب هم افتاد. مثلا همونی که دستور داد تو رو تو مشهدالرضا دفن کنند چهار سال پیش دستورداد بچه‌های غیر قانونی را هم تو مدارس ثبت نام کنند."

این پست اینستاگرامی آقای بوالی نیز واکنش‌هایی داشت از جمله کاربری در پاسخ او نوشت:"اینکه میگید ما خوب نکردیم رو قبول ندارم. تموم این سالها ما خودمون تحت بدترین فشارهای جنگ و تحریم و بی کفایتی مسئولان و فساد و.... بودیم و بیشتر از از این ازمون بر نمیومد میزبان خوبی باشیم."

او افزوده که قوانین بد در ایران مربوط به ناکارآمدی کل سیستم از بالا تا پایین است و برای خود ایرانی‌ها نیز هست.

کاربر دیگری نوشته که " شهید را دفن می‌کنن... فرداش دوباره افغانی بگیر شروع میشه....هیچ چیز تغییر نمی‌کنه."
خانواده نسیم
کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران پیش از این اعلام کرده بود که این شهروند افغان متولد ۱۳۳۰ خورشیدی و در زمان کشته شدن ۳۱ ساله بوده است. نشانی موجود از خانواده او نیز مربوط به مشهد، بالاتر از ۲۰ متری مصلی، میلان دوم، چهار اول است. اما در این نشانی هیج اثری از خانواده او پیدا نشده و این کمیته خواستار همکاری مردم برای شناسایی خانواده او شده بود.

امروز نیز مشخص نشد که خانواده‌اش در مراسم خاکسپاری او حضور داشت و یا خیر؟ رسانه‌های ایرانی نیز دراین مورد چیزی ننوشته و پیش از این کمیته تفحص ‌گفته بود به این نتیجه رسیده است که خانواده نسیم افغانی "در بمباران نیروهای شوروی" کشته شده‌اند. اما شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته که برادر او پیدا شده است.
کلاه نسیم افغانی بر سر ابوالفظل عموزادهجسد نسیم افغانی که آرپی‌جی‌زن بود و به گفته ابوالفضل عموزاده، یکی از اعضای تیم تفحص اولین جسدی بود که پیدا شد. او به خبرگزاری تسنیم گفته است در منطقه چَم هِندی ۲ (حدود یک کیلومتر داخل خاک عراق) مشغول کاوش بوده‌اند. بعد دو هفته تفحص "اولین شهیدی که از آن نقطه بیرون آوردیم، شهید نسیم افغانی بود. برایم جای تعجب بود. گفتم: مگر در جنگ افغانی داشتیم؟"

به گفته او آقای گیلکی‌بیشه، یکی از همکارانش کلاه روی سر جسد را برداشت. او اضافه می‌کند: "داخل کلاه پشمی یک کلاه ترمه‌ای سبز و صورتی قشنگ بود. من خیال کردم سید است. دیدیم نه این نماد گروهی از مردم افغانستان است. همه به عشق این شهید افغانستانی، کلاه شهید را برای تبرک جستن از این شهید عزیز سرمان گذاشته و به یادگار عکسی هم گرفتیم."

حسین دانش، فیلم‌ساز افغان در واکنش به این موضوع در صفحه فیسبوک خود نوشته است: "کلاه او حسی عجیب و غمناکی در خود دارد. حس دربدری، حس بی وطنی، حس جنگیدن بی‌خود به خاطر مذهب یا هر آرزوی دیگری. خانواده نسیم را پیدا نکردند و گفتند که در همان سالها یا بعد از آن به افغانستان بازگردانده یا برگشت کرده‌اند."
او در ادامه افزوده: غمناکی چنین مرگی در این است که تو از جنگی می‌گریزی تا در جایی زنده بمانی و زندگی کنی اما چنین نمی‌شود. و عجیب بودن چنین مرگ هایی در این است که ما با انتخاب خود به‌ جنگ دیگری می‌رویم.

"به آن کلاهی باید فکر کرد‌که شاید مادری برای فرزندش بافته بود تا او را باز ببیند. کلاه نمادینی که از روستا ها و شهرها گذر کرد و بعد از سالها در مرز ایران و عراق از زیر خاک پیدا شد".
+35
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  درود و سلام بر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ولی امر مسلمین جهان امام آیت‌الله خامنه‌ای که نشان داد در بین شیعیان نژاد، ملیت و شکل و شمایل معنایی ندارد و ما همگی مؤمنان اهل بیت امیرالمؤمنین ع، بندگان خاص خداوند و اهل بهشت خواهیم شد.
  99
  34
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  واقعا آدم نمیدونه برای خودش گریه کنه یا برای این مردم بدبخت افغانستان از زمان چنگیز هر کس یه جوری اذیتشون کرده واقعا گرفتار هستند. خداوند مشکلات همه رو حل بکنه
  71
  25
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  بازم یه خیمه شب بازی دیگه. تا دیروز ۲۰ هزارتا فاطمیون برگشتن افغانستان به خاطر سرخوردگی حالا این نسیمو کردن خیمه شب بازی که نشون بدن بله. بی بی سی فکر کنم نوشته بود تو افغانستان دارن تصویب میکنن تابعیت افغانی این فاطمیونو پس بگیرن . ههههههه. انفجار تجریشو دیدین؟ مشکوک نبود؟ .
  77
  23
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
  ۳۲
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  خدایش رحمت کند
  44
  21
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  کشور دست هندوزاده هاست و افغانی ها تعدادی از افغانیها ( کروهک فاطمیون ) که قول و قرارهایی بهشون دادند که به عضویت ایران درمیان و زمین و خانه و حقوق خوب بهشون میدند حتی اگر شهید بشن بعنوان ایرانی به خاک سپرده میشن . افغانی هاییکه از حرج و مرج بودن کشور خود در تنگناه قرار داشتند این مسئله را با آغوشی باز پذیرفتند . و امروز شاهد هستیم که تنها مردمی که از این آب و خاک سهمی ندارند همین مردم ایران به استثنای آقا زاده ها هستند !
  15
  97
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  فاطمه ببین، آخرش یک عُمری را وردست امام شیعه خاک کردند.
  6
  34
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  چرا که نه روحش شاد
  32
  15
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. همینه که میبینی. فکر کردی میدیم دست عمری؟ بقول جناب سروان هاهاها
  21
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ایشالا با رهخر چلاقت در جهنم پای منقل کفتار علی گل بگید و گل بشنوید و خلاصه آتشی و دودی خخخخخ . آه و ناله مادران و پدرانی که بوسیله شما داغدار شدند و آه و ناله ی زندانیانی که در زیر شکنجه جان دادند گریبانگیرتان خواهد شد
  6
  36
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. جون عزیزانت از این توهمات و خرافات و تخیلات و چرندیات و خزعبلات و مزخرفات بیا بیرون. اگه درامدی از حکومت داری بخور اما مجبور نیستی هر چیز رو ببندی به خیک شیعه بودن و ایرانی بودن. 4روز دیگه میمیری میری اون دنیا میفهمی همه اینا کشکه.
  7
  8
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  من نمیفهمم چرا منفی این خارجی اومده به خاطر ایران جونش از دست داده
  9
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. این مقام معظم رهبری ایران را با خاک یکسان کرده.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۱
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. امیر جان هنوز به اون تکنولوژی نرسیده‌ایم که بشینی و افکارت رو از طریق تله پاتی منتقل کنی به سایت. برای درآمد باید زحمت کشید و تایپید.
  11
  5
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. هندوها؟ تا جایی که میدون خمینی سید بود ایرانی بود. شما تا حالا با هندی برخورد نکردی بدونی چقدر از نادر بدشون میاد. تقریبا کل فقر و بدبختی هند رو تقصیر ایرانیا میدونن. چون نادر حمله کرد کشور رو غارت کرد بدبخت کرد. بعدم بریتانیا راحت اومد استعمارشون کرد و بدبختیشون تا الان ادامه داره.
  30
  1
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک. توهم زدی مرده پرست
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  از یک طرف افغانی ها را که به ایران پناه آورده بودند زنده زنده در آتش میسوزانند در یزد و یا شکنجه میکنند و بعد در رودخانه رهایشان میکنند تا بمیرند و حالا از روی ترس جسد نسیم افغانی را در حرم رضا انگوری به خاک میسپارند چون تمام دنیا فهمیدند که چه جنایتی در حق افغانها در ایران شد و برای سرپوش گذاشتن به این جنایات نسیم افغانی را در آنجا به خاک سپردند
  30
  5
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  redsky95 - تورنتو، کانادا دوست عزیز اگرنگاهی به تاریخ و شناسنامه خمینی بکنی متوجه منظورم میشی .
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ما هنوز اندر خم یک زندگی ساده انسانی پارک دوبل کردیم. اگر خدا رو دوس داری مسیر فکریت رو عوض کن. تشخیص خوب و بد و حق و ناحق اصلا سخت نیست.
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. تو اجنبی هیچ مناسبتی نداره که برای من پیغام میزاری.
  4
  0
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چگونه من مسیر فکریم رو عوض کنم وقتی که همچین روایتی داریم. ابن مسعود گفت : رسول خدا ص در مسجد به شانه ی علی ع زد و سپس فرمود : این ( مرد ) و شیعیان او رستگارانند و اهل بهشت خواهند شد.
  6
  0
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۴
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، نگاهی به شناسنامه خمینی بنداز بعد ببین کیا اجنبی هستند ؟/!
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خوب وقتی مبنای زندگیت رو به روایات و احادیث که تخیلات ذهنی مولاهای قدیم و جدید هستن میزاری همین میشه! اگر مسلمونی خود اسلام بارها تاکید کرده اولین مرجع دین اسلام عقله عقل (ترکیب وجدان و فکر و تحلیل و تحقیق) دومین مرجع اسلام قرانه قران و سومین و آخرین مرجع کلام مستقیم خود پیامبر اسلامه کلام مستقیم خود محمد! نتیجه میگیریم الان فقط اون دوتای اول هستن. چرا سعی میکنید نیازها و تمایلات خودتون رو با اسلام و دین توجیه کنید. اینکار خیانت به 1میلیارد مسلمونه. جمهوری اسلامی و طرفدارانش بزرگترین خیانتکاران تاریخ بشر هستن.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۳
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. در فقه شیعیان مرزی بنام نژاد و ملیت وجود ندارد. هر کسی که شهادتین بدهد از ماست. همین جا یه دانمارکی از ما شده، ببینیش باور نمیکنی چون واقعا بی‌همتایست.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. جنابعالی بارها به اعراب گفتی عرعر بعد میگی در شیعیان نژاد مهم نیست! در ضمن تفکر شیعه هم یک تفکر فاشیستی هستش.
  0
  2
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۳
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دوست عزیز عرعر که توهین نیست بلکه مخفف اعراب یا عرب. بطور مثال در خیلی جاها به کسانی که اهل نیجریه هستند می‌گویند #نیگر#.
  0
  0
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. آهان پس تشبیه اسمشون به صدای الاغ نیست! عجججب. البته من مدتهاست صفت هر حیوانی بهم داده بشه افتخار میکنم اما بهم بگن مثل آدم باش بهم بر میخوره چون آدمها خیلی ن.
  0
  1
  جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. امیر جان از این قسم من و شما هم‌نظر هستیم. برای من هم افتخار است. فقط کرم نباشه چون اونو خودمم همینجوری دارم 😊
  0
  0
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. کرمها خیلی مظلومن چون دست و پا ندارن و نمیتونن بدنشونو بخارونن
  0
  0
  شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  نظر شما چیست؟