دادستان نظامی تهران: سامانه شلیک‌کننده به هواپیمای اوکراینی دوربین دید در شب نداشت

العربیه :دادستان نظامی تهران اعلام کرد که سامانه پدافندی که به هواپیمای اوکراینی موشک شلیک کرد به صورت فابریک فاقد دوربین دید در شب و سامانه تشخیص دوست از دشمن بود.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی ایران شد و به این علت که مقامات ایران تا سه روز دلیل اصلی سقوط هواپیما را پنهان و شلیک موشک به آن را انکار کرده بودند، باعث جرقه خوردن اعتراضات گسترده در این کشور شدند. معترضان، علیه آنچه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان، عنوان کرده بودند، علیه حکومت ایران شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند، ابعاد این حادثه توسط مسئولان و مقامات ایران بارها توضیح داده شد تا از فشار افکار عمومی و بازماندگان قربانیان این حادثه بکاهند.

امروز دادستان نظامی تهران نیز جزئیاتی را درباره این حادثه بیان کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، دوشنبه 29 ژوئن 2020، غلامعباس ترکی، دوشنبه 29 ژوئن 2020 در دیدار با جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان این حادثه و وکلای آنها که در سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد، از بازداشت پنج نفر به عنوان متهم خبر داد که سه نفر از آنها پس از انجام تحقیقات مقتضی با تودیع وثیقه آزاد شدند و در حال حاضر سه نفر در بازداشت به سر می‌برند.

این در حالی است که حسن نوروزی، نماینده مجلس ایران در دوره دهم، یکشنبه 5 آوریل 2020 به روزنامه همدلی گفت که اصلا در این رابطه هیچ «بازداشتی در کار نبوده است».

نوروزی تاکید کرد که دلیلی برای مواخذه و بازداشت وجود ندارد، چرا که به گفته او «نیرو‌های نظامی وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام داده‌اند».

دادستان نظامی تهران در ادامه تاکید کرد که هک سایبری و الکترونیکی، اختلال بیرونی در سامانه‌های پدافندی و موشکی و نفوذ در سامانه‌ها یا شبکه‌ها، انفجار یا احتراق دیگری در لحظه وقوع سانحه در هواپیمای اوکراینی واقع نشد.

ترکی با بیان اینکه به هیچ شواهد و قرائنی برای احتمال خرابکاری و جاسوسی در هواپیما نرسیده‌اند و آثاری از قطعات موشک شلیک شده بر روی بدنه هواپیما مشهود بود افزود: «هواپیما بر اثر برخورد با زمین منفجر شده و قطعات آن تا شعاع وسیعی از محل اصابت پراکنده شده بود».

حسن نوروزی، در ادامه مصاحبه خود با روزنامه همدلی اظهار کرده بود که هواپیمای سرنگون شده اوکراینی، یک هفته قبل از حادثه، در اسرائیل بوده و «دستکاری» شده بود.

او در این باره گفت: «برای این هواپیما اهداف خاصی در ایران تعیین شده بود و به نظر من، نیرو‌های نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند».

نوروزی از تغییر مسیر هواپیمای اوکراینی از غرب به سمت شمال خبر داد که منجر به عوض شدن زاویه اصلی مسیر آن شده بود.

ترکی در ادامه علت تأخیر یک ساعته پرواز 752 را «بار اضافی و افزایش وزن هواپیما بیش از استانداردهای فنی به دلیل زدن سوخت مازاد بر عرف پرواز» عنوان کرد.

دادستان نظامی تهران، یکی از خطاهای تاثیرگذار و عمده در این سانحه را شلیک موشک به وسیله سامانه سیاری که پس از راه‌اندازی دوباره به دلیل شرایط میدانی، شمال واقعی را دقیق تعیین نمی‌کند، عنوان کرد.

به گفته او این اشتباه فاحش موجب می‌شود که سمت اهداف شناسایی شده توسط سامانه با اختلافی حدود 105 درجه توسط اپراتور مشاهده شود و این خطا، مبنای یک سلسله اشتباهات دیگر قرار می‌گیرد و در نتیجه سامانه پدافندی دچار اشتباه می‌شود.

ترکی توضیح داد: «کاربر سامانه پدافندی، مشخصات هدف شناسایی شده را به مرکز هماهنگی مربوط اعلام می‌کند، ولی پاسخی دریافت نمی‌کند و اطلاعات ثبت شده نشان می‌دهد که پیام سامانه دفاعی با مرکز هماهنگی مبادله نشده و قبل از مبادله پیام و دریافت پاسخ، متأسفانه کاربر اقدام به شلیک کرده در حالیکه این قطع ارتباط تنها در حد چند ثانیه بود».

او با بیان اینکه کاربر سوال را می‌پرسد و منتظر پاسخ نمی‌شود و بر اساس تشخیص خودش، شلیک را انجام می‌دهد گفت: «انتشار خبری مبنی بر شلیک موشک کروز در سامانه، ناشی از مشاهدات نورهای پرتاب شونده در مناطق مرزی توسط دیده‌بانان در ساعاتی قبل از وقوع سانحه نیز مزید بر علت می‌شود».

ترکی تاکید کرد که هیچ دستوری مبنی بر شلیک از سوی شبکه به سامانه‌های پایین دستی صادر نشده و در زمان وقوع سانحه، وضعیت سامانه‌های پدافندی تحت مقررات «آتش محدود» بوده نه آتش به اختیار، بنابراین صرفا باید با اخذ مجوز از شبکه، شلیک صورت می‌گرفت.

دادستان نظامی تهران اعلام کرد که سامانه پدافندی به صورت فابریک فاقد دوربین دید در شب و سامانه تشخیص دوست از دشمن بوده است.

ترکی با بیان اینکه دو موشک توسط سامانه پدافندی شلیک شده و بررسی کارشناسان حاکی است که یکی از این موشک‌ها تاثیری روی هواپیما نداشته و موشک دیگر در نزدیکی هواپیما منفجر شده، گفت: «26 ثانیه فاصله شلیک‌های اول و دوم بوده، ولی متاسفانه در این فاصله زمانی هم، کاربر برای شلیک دوم از شبکه کسب مجوز نمی‌کند».

پرواز شماره 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین یک پرواز مسافربری متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف بود که هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

این هواپیما در 8 ژانویه 2020، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی هدف دو موشک قرار گرفت که به فاصله 24 ثانیه از سامانه موشکی تور پدافند هوایی سپاه پاسداران شلیک شدند و کمی بعد این هواپیما در نزدیکی استان تهران سقوط کرد و همه 176 سرنشین این پرواز جان باختند.

ایران بلافاصله علت سقوط را نقص فنی اعلام کرد. در مقابل کارشناسان بنابر شواهد فرضیه برخورد موشک را مطرح کردند. اما ایران برخورد هرگونه موشک به این هواپیما را انکار کرد.

از سوی دیگر، برخی مقامات اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی مادون قرمز مستقر در فضا با اطمینان شلیک و نزدیک شدن دو موشک سطح به هوا به بدنه هواپیما را نشان می‌دهد.

نیویورک‌تایمزنیز با بررسی یکی از فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی که لحظه برخود موشک به هواپیما را نشان می‌داد، صحت آن را با نظر کارشناسانِ خود تأیید کرد.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، و استرالیا نیز اعلام کردند این هواپیما بر اثر برخورد موشک زمین به هوا سقوط کرده ‌است.

در نهایت در تاریخ 11 ژانویه 2020، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی توسط ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید شد و علت آن
«خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شیء پرنده» عنوان شد
+6
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  بابا اینا کفنهاشون هم پوسید، هنوز میخ کردید به اون هواپیمای اسقاطی؟ حالا هر چی که بوده، تموم شده رفته. دیگه اینقدر کشش ندید. خسته شدیم بخدا، بسه دیگه.
  101
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  قاتلان حرفه یی مثل اجدادتان/ یک .. خوردید هنوز کی بود کی بود/ اگر خدایی وجود داشت مزد تمام قاتلان چون شما را با چنین حوادثی میداد تا زر زرتان پایان یابد.
  3
  25
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  فاطی شدی مثل آقا. هر کجا گندش در می‌‌یاد. می‌‌گوید. کش ندید. آقا کش ندید. برای اسلام خوب نیست.فاطی .کش دادن یا کش آوردن خیلی‌ خوب است. باور کن. مثلا اگر بابای آقا یک کم. کمتر مسلمان بود. و شب این پلاستیک کش می‌‌آورد و پاره نمی‌‌شد. امروز ۸۰ میلیون ایرانی‌ نفس راحت می‌‌کشیدند،
  3
  18
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. دیگه زر زیادی داری میزنی از کوپونت هم بیشتر داری حرف میزنی. اگر اینا کفنهاشون پوسید که عمه ات به قربونت بره، اون فاطی زهرا ی شما که همه چیش پوسیده ولی هنوز دارین ازش حرف میزنین که چه جوری چه غلطهایی کرده.
  3
  30
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ظاهرا این سامانه دو تا در داشته و یه بوق فقط
  3
  21
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  ۴۰
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد
  ایشالله جشنِ کفن پوش کردنِ شما و جنتی با هم.
  3
  22
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. حالا نمیشه تو هرچی که رهبرت بالا میاره رو قرقره نکنی
  2
  19
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  دروغ پشت دروغ. بعد از چند ماه دروغهای جدید و با بیشرمی تمام خون جوانهای ایران را میریزند تا ملت را ضعیف نگهدارند.
  2
  14
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی جون اگر خسته شدی برو بخواب وقتی بیدار شدی میدونی‌ که جریان از چیه.
  2
  17
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  خخخ خخخ. (دوربین دید در شب نداشت ). شماها که میگوید ارتش جمهوری اسلامی بهترین ارتش هست و موشکتان ساخت قم هست.
  3
  19
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  باید به فرمانده سپاه بخصوص فرمانده فاسد و دروغگوی هوا فضاش که از این به بعد فرمانده فیل هوا کن نامیده میشه تبریک فراوان گفت بخاطر گشتن 180 نفر از مردم ایران بخاطر حمله به آمریکا که هیچ کشته ای هم نداشت. مرتیکه این چه سیستم پدافندی هستش که هیچی نداشته و حتی جهت یابی که شمال و جنوب رو تشخیص بده نداشته ؟ اینا چیه که شماها می سازید ؟چرا با دستکاری تولیدات روسیه و چین فقط برای اینکه چند میلیارد هاپولی کنید و بگید یه چیزی ساختید همچین وسایلی رو مثلا برای محافظت از مردم سرهم میکنید و بعدم میگید اپراتور مقصر بوده؟ اپراتور چیکار باید میکرده ؟ تماس با مرکز کنترلش که داغون! جهت یاب اتوماتیک که نداشته جهت یاب دستی حتما داشته که اونم فاجعه اس! حداقل دوربین دید در شب نداشته یه نگاهی به اون سمت بکنه ببینه اون وسیله موشک کروز نیست! خوب مثل اینه یه موشک بدید دست یه کور و کر بگید برو در مردم دفاع کن! صددرصد سپاه و بخصوص فرمانده فاسدش مقصر این کشتار هستند آخه مگه میشه اینا انقدر هارت و پورت میکنند هرسال میلیاردها تومان و دلار خرج رزمایش میکنند بعد همچین چیزی اتفاق بیافته؟
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  عذر بدتر ازگناه !
  2
  9
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. چطور برای مرده های عرب که به ایران تجاوز کردند و دشمن ایرانیان بودند هر ساله سیرک راه می اندازید و بر سر و سینه خود میکوبید که ای وای حسین کشته شد حسینی که به زنان ایرانی تجاوز کرد و ایرانیان را دشمن خودش میدانست اینها را شما بعد از ۱۴۰۰ سال فراموش نکرده اید .تف به اون شرف و وجدان نداشته شما عرب پرستان و مرده پرستان آنوقت کسانی که بدست پیروان حسین و ممد با شلیک موشک پودر کرده اید و هنوز ۶ماه هم نگذشته باید فراموش کنیم ؟ هر وقت شما قاتلین و متجاوزین به ایران و ایرانیان را فراموش کردید تازی های وحشی و متجاوز و قاتلی که زنان و کودکان را به بردگی و به آنها تجاوز کردند و مردان را از دم شمشیر گذراندند آنوقت توقع داشته باش کسانی که عزیزانشان هنوز ۶ ماه نیست که بدست تازی پرستان در هوا خاکستر شدند فراموش کنند .ننگ و نفرین بر شما و دین متجاوز و خونریز شما
  2
  20
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس::]. [::ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس::]. فاطی ساندیس زیادی نوشیده و حساب بانکی اش هم جدیدا واریز شده پس باید جفنگ بگه و پروستات مالش بده
  2
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  ۶۵
  کهن روحانی - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. الحق که واقعا ن.میتوان کفت که از شاکردان بسیار خوب و شاید سوکلی حضرت عظما حاج دولا سعید طوسی هستید . مر حبا .
  2
  8
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  دست اخر میگن خدمه سامانه هم کر و کور و افلیج بوده
  2
  9
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  یه نفر از این الدنگ بپرسه این حرفایی که میزنین خودتونم باور میکنین ؟ شما یه پهباده زاقارتو روی هوای تهران تیکه تیکه کردین اون که هزاران برابر بزرگتر از پهباد بود رو یعنی اشتباهی دیدین . دوربینه دید در شب که هیچ دوربینه ندید در شب هم لازم نبود تو روز روشن و شبه تاریک .
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۲
  نظر شما چیست؟