روح‌الله زم به اعدام محکوم شد

بی بی سی: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران خبر داده است که حکم اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، صادر شده و دادگاه ١٣ مورد از عناوین اتهامات را از مصادیق افساد فی‌الارض دانسته است.
 
آقای اسماعیلی گفته این حکم غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.
 
آقای زم در چهارمین جلسه دادگاه خود بخش عمده اعتراف‌ها و اتهام‌هایش را رد کرده بود.
 
آقای زم در دادگاه امروز که گفته شده علنی بود تاکید کرد که خبرنگار است و "کار مطبوعاتی" می‌کرده بنابراین "اتهام معاونت گسترده در ایجاد احراق، تخریب و اخلال در نظام اقتصادی" را وارد ندانست. او پیشتر اتهام افساد فی‌الارض را هم رد کرده بود.

ریاست دادگاه آقای زم را ابوالقاسم صلواتی بر عهده داشت که به گفته فعالان حقوق بشر رابطه‌ای نزدیک با نهادهای امنیتی دارد و متهم است حقوق زندانیان را مکرر زیر پا گذاشته است.
 
روح‌الله زم در فرانسه اقامت داشت و سپاه پاسداران ۲۲ مهر پارسال خبر بازداشت و انتقالش به ایران را اعلام کرد.
 
آقای زم از عراق به ایران منتقل شد و منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که "دستگاه اطلاعاتی عراق همزمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرده است". این منبع به بی‌بی‌سی گفت آقای زم "بیش از یک روز در بازداشت دستگاه اطلاعاتی عراق بود و سپس مطابق موافقتنامه استرداد مجرمین به ایران تحویل داده شد."
روح‌الله زم کیست؟ روح‌الله زم، فرزند محمدعلی زم، روحانی شناخته شده ایرانی و رئیس پیشین حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.
 
او پس از حوادث انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ برای مدتی بازداشت شد و سپس ایران را ترک کرد و به مالزی و از آنجا به عنوان پناهنده به فرانسه رفت.
 
روح‌الله زم در اولین سال‌های خروجش از ایران در نامه‌هایی خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران، مواردی از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان را فاش کرد.
 
آقای زم در سال‌های گذشته، ابتدا وب‌سایت و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.
آمدنیوز به مرور کانال تلگرامی پرمخاطبی شد که با افشای چند خبر پشت پرده و امنیتی، نظیر حساب‌های بانکی رئیس قوه قضاییه (صادق آملی لاریجانی) و پرونده آزار جنسی سعید طوسی، توجه زیادی را جلب کرد. این کانال تلگرامی اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ را هم به صورت گسترده‌ای پوشش داد. البته این کانال اخباری هم منتشر کرد که صحت نداشتند.
 
در اعتراضات گسترده دی ماه ۱۳۹۶ آمدنیوز یکی از رسانه‌هایی بود که فراخوان تجمعات اعتراضی در آن منتشر می‌شد.
روح‌الله چه اتهام‌هایی داشتامروز آقای اسماعیلی با تایید خبر اعدام آقای زم به اتهام افساد فی‌الارض گفته "دادگاه ۱۳ مورد از عناوین ریز توام را از مصادیق افساد فی الارض دانسته و حکم اعدام صادر کرده است و در مورد چند مورد اتهامی که افساد فی الارض نبود به مجازات حبس محکوم شده است".
عناوین کیفرخواست روح الله زم، شامل ۱۷ بند اتهامی بود:
"۱- افساد فی الارض
۲- تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور
۳- جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه
۴- جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه
۵- همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران
۶- اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور
۷- مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به طور گسترده
۸- عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور
۹- مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور
۱۰- مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور
۱۱- مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده
۱۲ - تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی
۱۳- توهین به مقدسات اسلام
۱۴- توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر
۱۵- توهین به مقامات و مأمورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن
۱۶- تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به میزان ۹۷ هزار و ۵۵۰ یورو
۱۷- شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی."
+16
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  مانوره! اعدام نمیشه!
  53
  20
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  ..... با خون آشامیدن پابرجاست
  11
  31
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
  ۵۴
  انا بیطرف - فسا، ایران

  از همه تخلفاتش هم بشه گذشت از اون 97هزار یورو نمیشه. اخه 97 هزارتا برا شما عددی حساب میشه وقتی اینهمه اختلاسهای چند میلون و چن میلیارد دلاری دارید؟لطفا بخاطر همین اعدامش کنید تا دیگه کسی به این رقمهای پایین قانع نشه و حیثیت جمهوری اسلامی را لکه دار نکنه
  4
  96
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. اینهمه که اعدام کردن مانور بوده؟ پس چرا یه عده معلوم‌الحال از اعدام‌های ایران مینالن؟
  17
  27
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  اعدام در این کشور عنقلابی اسلامی شباهت وافری به کشور دوستش کره ی شمالی دارد. خرس گامبوی ان خرابشده هزار کثافتکاری دارد از مالی تا جنسی و جنایت/ اما چند سال پیش هنگام صحبتهای چرند کمونیستی او وقتی طولانی شد و دو سه نفر از شنوندگان دچار خواب الودگی شدند انها را اعدام کرد.
  16
  39
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  وقتی اِدام رو تایید کنیم, در واقع دادگاه های استبداد رو تایید کرده ایم . در هر صورت به اِدام باید نه گفت. خشونت و شکنجه روحی و فیزیکی رو هم باید محکوم کرد.
  7
  51
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  خبر خوبی و مسرت بخشی است. کاری به ایران و انقلاب ندارم اما این مرد یک ضد ترک و آذربایجان و ترکیه بود و همیشه توهین هایی بسیاری نثار آنها کرد و از اعدامش خیلی خوشحالم
  61
  2
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس
  باباش آخونده نامرد
  14
  4
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  هیچ وقت اعدام نمیشه
  9
  2
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
  ۳۰
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::] رفیق : حرف جنابعالی هم منطقی هستش و هم منطقه ای! منطقی هستش چون منطق حکومت دینی بر اساسِ خشونت و اِدام و اعتراف و شکنجه پیاده شده. باز حرفتون منطقه ای هستش , چون در منطقه در کشت و کشتار و اِدام حریف نداره. بله بنده معلوم الحال {بقول شما} از اِدام ها مینالم و پریشان حالم. ولی تکلیفِ معلول الحال ها که پرچمدار و طرفدار اِدام هستن چه میشه. اَگه یادتون باشه توی دبستان انشاء می نوشتیم مَثلن فایده گاو رو بنویسید. میتونم لُطفن ازتون بپرسم فایده اِدام رو توضیح بدین؟ نکُنه خشونتها کمتر شده؟ اِختلاس ها از بین رفتن؟ وضعیت و معاش مردم خوب شده؟ درضمن لزومی نداره برای یک مجرم ازنظر جمهوری اسلامی, طوماری از جرم ها رو بنویسن. در یک جمله اقدام علیه امنیت ملی, و ضد ولایت فقیح گویای همه چیزه.
  2
  12
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. منظورم فقط زم بود دوست من. چون زنده یه زم بیشتر بدردشون میخوره تا جنازش.
  9
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  ۱۰۳
  منوچهری - تهران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. اشتباه آمدی یاردان قلی, سایت ترکیه ای های یوکی دو تا آدرس پایین تره!!
  1
  19
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  توی عجب هچلی افتاد این بینوا. کشورهای اروپایی هم که تازگیها بخارشون کم و کمتر شده برای دو تابعیتیها تره هم خرد نیکنند. ایکاش دنیا کمک کنه صدا رو رسا کنند و بلکه اتحادیه اروپا از مرگ نجاتش بده. هیچ گناهی نداره به جز اینکه روشنگری کرده.
  1
  24
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  قاضی منضوری را به درک واصل کردن تا برای دیگر مسئولا" نظام درس عبرت باشد که به خارج از کشور فرار نکنن . روح الله زم که یک اخوند زاده است و در فرانسه پناهنده شده بود , با هر ترفندی که بود فریبش دادن و زم را به عراق اوردن و در عراق هم توسط مزدوران رژیم اخوندی به گروگان گرفتنش و به ایرانش انتقال دادن . بعداز چندین بار دادگاهی حالا هم به اعدامش محکوم کردن چون شده بود مخالف نظام . اگر روح الله زم توسط رژیم اخوندی اعدام شود بخاطر این نیست که شده بود مخالف نظام بلکه بخاطر ترساندن دیگر اخوند زادهای حکومتی و بچه های مسئولا" نظام است که به خارج از کشور فرار نکنن و از رژیم فاصله نگیرند.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  میتونست مثل همه ی الاغ زاده ها پادشاهی کنه ولی نکرد ، آدم خوبی بود با این زمونه ی پر از خیانتکاره وطنفروش ، دلم براش میسوزه ، اینو فرانسه تحویلش داد صداشم در نیاوردن دو سه هفته قبل از گیر افتادنش روحانی رفته بود فرانسه ، حالا چه باجی بهشون داد خدا میدونه
  0
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
  ۴۵
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  برای ارعاب دیگران هم که باشه با کمی چاشنی کش و قوص دادگستری بیدادگستر ، اعدامش میکنند ۰. خدابیامرز دروغهای قشنگی میگفت
  7
  1
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::Aryanboy - فرانکفورت، آلمان::]. من با اعدام های اینجوری سیاسی مخالفم و به قول شما بیشتر میشه از اینها استفاده کرد تا از بین ببرنشون. کلأ اگر در ایران یک سری داعشی ایرانی سر کار نبودن (خوئینی، خاتمی، علماهدا) اعدام‌ها هم بیشترشون جمع میشدن غیر از تجاوز و قتل که به نظر من باید قتل نفس و قتل را با اعدام جواب داد.. بعض یاز اشخاص با حرفهاشون باعث قتل دیگران میشن که شاید شامل این زم شده.
  5
  0
  ‌چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  نظر شما چیست؟