نخست‌وزیر سابق فرانسه به جرم ایجاد شغل کاذب برای همسرش به ۵ سال زندان محکوم شد

فرانسوا فیون و همسرس پنلوپهفرانسوا فیون، نخست‌وزیر سابق فرانسه که در دوران ریاست جمهوری نیکولاس سارکوزی برای ۵ سال در این سمت بود، در دادگاه به علت پرداخت دستمزد بالا به همسرش آن هم به بهانه شغلی که هرگز وجود نداشته مجرم شناخته شده و به ۵ سال زندان محکوم شده است.

سه سال از ۵ سال حبس تعیین شده به صورت تعلیقی است اما دو سال آن لازم الاجرا است که فعلا به علت درخواست تجدیدنظر آقای فیون متوقف شده است.

همسر این سیاست‌مدار محافظه‌کار هم به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

فرانسوا فیون که از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر فرانسه بود متهم شده بود که همسرش مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار برای شغلی دروغین حقوق دریافت کرده بود و تحت عنوان دستیار پارلمانی برای سال‌ها دستمزد گرفته بود.

برملا شدن این رسوایی در سال ۲۰۱۷، برنامه انتخاباتی آقای فیون برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را نابود کرد.

او که ۶۶ سال دارد ارشدترین مقام تاریخ فرانسه است که از زمان آغاز جمهوری پنجم در این کشور، یعنی سال ۱۹۵۸، تاکنون به تحمل حبس محکوم می‌شود.

روز دوشنبه، ۲۹ ژوئن، دوربین‌ها نتوانستند واکنش آقای فیون و همسرش را در دادگاه ثبت کنند چرا که هر دو آنها برای پیشگیری از کرونا ماسک به صورت داشتند.

قاضی به هنگام قرائت حکم گفت: "حق الزحمه پرداخت شده با کاری که تعریف شده همخوانی ندارد. خانم فیون برای سمتی استخدام شده که در حقیقت وجود نداشته است."

خانم فیون به علت اختلاس، همدستی و پنهان کاری در دادگاه مجرم شناخته شده است.

این زوج به پرداخت ۴۲۳ هزار دلار جریمه و همچنین بازگرداندن ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به صندوق پارلمان فرانسه محکوم شده‌اند؛ جایی که به پنلوپه فیون از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۱۳ حقوق پرداخت کرده بود.

فرانسوا فیون همچنین به ۱۰ سال انفصال از هرگونه سمت دولتی محکوم شده است.
فرانسوا فیون کیست؟
فرانسوا فیون یک سیاستمدار کهنه کار در فرانسه است. او سابقه نمایندگی پارلمان، سناتوری، وزارت و بالاخره نخست وزیری از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ را دارد.

رسوایی فساد مالی آقای فیون، ضربه بدی هم برای نیکولاس سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه بود که او را در راس هیات وزیران خود داشت.

در جریان کارزارهای مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، آقای فیون موفق شد که خود را به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه راست میانه معرفی کند و در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ او پیشتاز نظرسنجی‌ها بود.
روز دوشنبه، ۲۹ ژوئن، دوربین‌ها نتوانستند واکنش آقای فیون و همسرش را در دادگاه ثبت کنند چرا که هر دو آنها برای پیشگیری از کرونا ماسک به صورت داشتنداما تنها یک ماه بعد رویای ریاست جمهوری او از هم پاشید.

یک مجله فکاهی و طنز در گزارشی همسر آقای فیون را به دریافت دستمزد بابت منصبی غیرواقعی متهم کرد و با وجود انکار و تکذیب فرانسوا فیون، این اتهام به نقطه پرگار حملات علیه او تبدیل شد و با پیش رفتن تحقیقات و برملا شدن اطلاعات جدید او ناچار به عذرخواهی شد.

با این حال، محبوبیت او به حدی کاهش یافت که در جریان انتخابات به رتبه‌ای بهتر از سوم نرسید و شانس راه یافتن به مرحله دوم را از دست داد.
+16
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  خلافکار در تمام دنیا وجود داشته وبا او برخورد میکنند(بعلت جدا بودن سه قوه از یکدیگر) ولی در ج.ا بدستور رهبر(رئیس دزدها) کشش نمیدهند.
  1
  18
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
  نظر شما چیست؟