صادق زیباکلام: موسوی خوئینی‌ها متکبرترین فردی است که به عمرم دیده‌ام

فردا :نامه موسوی‌خوئینی‌ها به مقام معظم رهبری واکنش‌ها و پرسش‌های زیادی را برانگیخت؛ به‌خصوص آنکه چرا موسوی‌خوئینی‌ها که خود در بخش عمده‌ای از تاریخ انقلاب مسئولیت‌های زیادی برعهده داشته اکنون لباس منتقد وضع موجود را بر تن کرده است؟ و چرا او خود را در ایجاد شرایط کنونی مقصر نمی‌داند؟ البته دیده شده است که موسوی خوئینی‌ها در انتقاد به دیگران و کنارکشیدن خود سابقه‌ای طولانی دارد که شاید در سال‌های اخیر مهم‌ترین حملات او علیه هاشمی‌رفسنجانی بوده است؛ خاصه گفت‌وگوی مفصلی که چندوقت پیش انجام داد و حالا هم پا را فراتر از هاشمی نهاده و نامه‌ای انتقادی به رهبر انقلاب نوشته است.

صادق زیباکلام درباره نامه اخیر موسوی‌خوئینی‌ها به رهبر انقلاب به خبرنگار «فردا» گفت: «آقای موسوی‌خوئینی‌ها در نامه اخیر خود رهبر انقلاب به مشکلات امروز جامعه نقد کرده است که چنین نقدهایی را خیلی‌های دیگر از جمله من هم کرده‌ایم و حتی من چندروز پیش در روزنامه شرق در یادداشتی نوشتم که وضع کشور از مرحله بحران هم عبور کرده است. گفتن چنین نقدهایی امر عجیب و تازه‌ای نیست اما سوالی که از آقای موسوی خوئینی‌ها باید پرسید این است که چه اسباب و عللی باعث شد که بعد از 42سال از انقلاب شاهد چنین وضعی باشیم؟ وضعیتی که اقشار آسیب‌پذیر حالشان خراب‌تر از همه ادوار است و طبقه متوسط چنان کوچک شده که شاید دیگر نتوان چنین طبقه‌ای را مشاهده کرد. هنر موسوی‌خوئینی‌ها این است که هرچندوقت یک بار انگشت اتهام را به سمت یکی از شخصیت‌های نظام نشانه می‌گیرد و روزی علیه آقای هاشمی سخن می‌گوید و روز دیگر خطاب به رهبری مشکلات را گوشزد می‌کند در صورتی که اگر قرار باشد در دادگاهی متهمان به وجودآمدن وضع کنونی احضار شوند، نخستین فردی که باید در آن دادگاه حاضر و محاکمه شود خود آقای موسوی خوئینی‌هاست. او بخشی از گفتمان انقلاب که برگزاری انتخابات آزاد، نبود زندانیان سیاسی، برگزاری آزاد تجمعات و از این دست معیارهای آزاداندیشانه بود را نابود کرد. من از او می‌پرسم که آقای موسوی خوئینی‌ها آیا شما در به وجود‌آمدن شرایط امروز هیچ نقشی نداشتی؟ او با متهم کردن دیگران سعی می‌کند بار مسئولیت را از گردن خود وانهد و کاری کند که مردم فراموش کنند که عامل تحریف گفتمان انقلاب خود او بوده است».

این استاد دانشگاه ادامه داد: «خطای دیگر او این بود که در قبال مسائل مهم این کشور سکوت کرد. بازهم از آقای موسوی خوئینی‌ها می‌پرسم که شما در سال76 کجا بودی و چرا هیچ موضعی نگرفتی؟ در دی96 و آبان98 چه می‌کردی؟ واقعیت این است که ما همه مقصریم؛ منِ صادق زیباکلام، عباس عبدی، تاجزاده، اصغرزاده، خاتمی و بسیاری دیگر در ایجاد شرایط امروز مقصریم اما تردید نکنید که بیش و پیش از همه ما بزرگ‌ترین مقصر خودِ آقای موسوی خوئینی‌هاست. این‌که طوری رفتار کنیم که انگار همه این مشکلات یک‌شبه ایجاد شده و خودمان به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در بحران‌های کنونی ایران نقش نداشته‌ایم، جز فرافکنی و فرار از مسئولیت چیزی نیست. موسوی خوئینی‌ها آرمان‌های انقلاب را زیرپا له کرد و انقلاب را فدای اهداف و امیال خود کرد و عامل اصلی تحریف گفتمان انقلاب خود او است».

زیباکلام در پایان با ذکر خاطره‌ای درباره شخصیت موسوی‌خوئینی‌ها گفت: «در انتها باید بگویم که موسوی خوئینی‌ها متکبرترین فردی است که به عمر خود دیده‌ام. به‌یاد دارم یکی از دانشجویانم بر موضوع تسخیر سفارت آمریکا کار می‌کرد و موفق شد با افرادی چون عباس عبدی، محسن میردامادی، محمود احمدی‌نژاد و معصومه ابتکار درباره آن موضوع گفت‌وگو کند. او گفت که اگر بتوانم با آقای موسوی خوئینی‌ها هم گفت‌وگویی انجام دهم، پروژه‌ام کامل می‌شود؛ به‌همین دلیل از من خواست کرد که برای راضی‌کردن موسوی‌خوئینی‌ها تلاشی بکنم؛ من هم نامه‌نگاری‌های متعدد با او و دفترش انجام دادم و درخواست کردم که به چند پرسش این دانشجو پاسخ دهد و حتی از طریق دانشگاه تهران هم برای او نامه‌ای ارسال شد اما او حتی پاسخ نداد که می‌خواهد مصاحبه کند یا نه؛ یعنی حتی به خودش زحمت نداد که بگوید وقت ندارم و مصاحبه نمی‌کنم. او اگر روزگاری ادعای استکبارستیزی داشته، بهتر است در ابتدا با استکبار درونی خود مبارزه کند».
+48
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  چون به دانشجوی ایشون وقت مصاحبه نداده ،شده متکبرترین فرد! عجب استدلالی! پس خامنه ای اینهمه دانشجوی زندانی کرده ،همین فردا میخواد ۳تا از آنها رو اعدام کنه چی؟!
  4
  23
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  گور بابای خودتان و انقلابتان کدام آرمانهای انقلاب را میگویید وقتی تنها دو دیکتاتور در تاریخش وجود داره. خدا یعنی خامنه‌ای قانون یعنی خامنه‌ای انقلاب یعنی خامنه‌ای و . شماها هم همه سگان دربار بودید اصلا در این روند هیچ تاثیری نداشته‌اید بیخود خودتون رو داخل نکنید این انقلاب از روز اولش روی هذیان دو دیکتاتور پیر روانپریش بناشد که جالبه مانیفستشم با شعار بسم القاسم الجبارین شروع شد(یعنی موندم از اینقدر شفقت دینی بخدا کمونیست سگش شرف داره به این )‌ بعد هم یک عده سگ سفره خور آمدن بخورن الانم که ریزه میزه‌هاش تو این سایت دارن میان با اسم یا زهرا یا زینب رزق حلال میخورن. یکجوری میگه انقلاب انگار مثل کمونیستها ایستگاه فضایی میر ساختن. انقلاب سیرک میمونها کلمه درستتریه.
  1
  22
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  شما هم آدمی هستی که‌ با رژیم هستی و‌سخنانی میکس که مخالفان رژیم را به طرف خودت بکشی!!! اگه واقعا تو‌مخالف نظام و سیاستهای نظام بودی چطور هنوز استاد تمام دانشکده حقوق و‌علوم سیاسی دانشگاه تهران میباشیو ننداختند بیرون. بعدش سلام آقای احمد توکلی ،پدر دامادت را برسان و بگو خیلی الدنگی توکلی. شما الدنگها با ازدواج‌های فامیلی و نسبتهای فامیلی در هم‌پبچ خوردید تا مصون بمونیم و در امان باشید
  2
  20
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  این آخوند پلید و شیطان صفت خود و یاران کذائیش که بنیان گذار اشغال سفارت خانه ها بودند مستحق اعدام هستند. به خاطر منویات شوم این گروه توده اى جنایتکار ملت ایران تا هم اکنون دارند بهاى سنگینى را مى پردازند.
  1
  16
  دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  و شما هم متمالش ترین فرد نزدیکه خامنه ای هستی . بمال تا ببیینیم به کجا میرسی الدنگ
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۳
  نظر شما چیست؟