چگونگی انتقال آپارتمان‌های لوکس روما به اکبر طبری‎‌ به عنوان رشوه

آقای دانیال‌زاده (ایستاده) متهم است که چند آپارتمان به اکبر طبری (نشسته) رشوه داده استبی بی سی :در ادامه رسیدگی به پرونده فساد در قوه قضاییه ایران که متهم اصلی آن اکبر طبری است، جزئیات نقل و انتقال چند واحد آپارتمان شیک و مجلل در شمال تهران منتشر شد.

در جلسه ششم دادگاه، نماینده دادستان، اکبر طبری را که سال‌ها معاون اجرایی قوه قضاییه بوده، متهم کرد که چند آپارتمان برج روما و برج فلورا را در تهران مستقیم و غیرمستقیم از رسول دانیال‌زاده "رشوه" گرفته است.

اکبر طبری در دوره ریاست صادق لاریجانی از مقام‌های ارشد قوه قضائیه بود، اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی برکنار و بعد از مدتی بازداشت شد.

حسن نجفی، متهم ردیف دوم این پرونده جنجالی در دادگاه غایب و مکان او نامشخص است. جسد غلامرضا منصوری، متهم ردیف نهم هم چند روز پیش در هتلی در رومانی پیدا شد.
لابی برج مسکونی روما در کامرانیه که یکی از گران‌ترین برج‌های شمال تهران استماجرای برج روما چست؟
روما یکی از گران‌ترین برج‌های مسکونی تهران در کامرانیه شمالی است. "روما رزیدنس"، ۶۵ آپارتمان مسکونی در ۱۵ طبقه دارد.

مساحت زمین آن هفت هزار متر مربع است و سالن بیلیارد، سینما، استخر، باشگاه و لابی بزرگ هزار متری به علاوه سیستم‌های پیشرفته صوتی و تصویری دارد. سازنده برج رسول دانیال‌زاده است که از آلمان به ایران بازگردانده شده و اکنون در بازداشت است.

اکبر طبری از مقام‌های ارشد قوه قضاییه ایران سال‌ها در برج روما سکونت داشته، و متهم است که سه واحد این برج را رشوه گرفته است.
همچنین او در دادگاه متهم شده که از آقای دانیال‌زاده در یک برج نزدیک فلورا در پاسداران تهران که در دست ساخت دارد، یک واحد مسکونی ۶۳۶ متری "رشوه" گرفته است. در دادگاه مطرح شده که آقای طبری طرح اولیه آپارتمان‌های برج نزدیک فلورا را دیده و از کوچک بودن سالن آپارتمانی که در نظر داشته، انتقاد کرده و خواستار تغییراتی در نقشه آپارتمان شده است.

آقای طبری در دادگاه گفته چون آپارتمان خود را در برج روما فروخته بوده، قصد داشته به آپارتمان نزدیک دیگر در برج درحال ساخت نقل مکان کند.
نمونه یکی از آپارتمان‌های برج روما که برای نمایش گذاشته شده استچرا خرید و فروش این آپارتمان‌ها دردسرساز شده است؟
طبق گفته‌های دادستانی، آقای طبری متهم است که آپارتمان برج نزدیک فلورا را بیش از ۹ میلیارد تومان کم‌تر از قیمت واقعی از آقای دانیال‌زاده خریده است. یعنی این ۹ میلیارد تومان به گفته دادستانی به آقای طبری "رشوه" داده شده است.

همچنین بر اساس این اتهام، آقای طبری متهم است که ساختمان خود در خیابان کریم‌خان تهران را با سه واحد مسکونی در برج مجلل روما معاوضه کرده اما در این معامله باز هم ۹ میلیارد تومان دیگر کم‌تر از ارزش واقعی آپارتمان‌ها به آقای دانیال‌زاده پول داده است؛ که مجموع مبلغ اتهامی او را به بیش از ۱۸ میلیارد تومان "رشوه" می‌رساند.
ماجرای سند زدن به نام همسر آقای طبری چیست؟
نماینده دادستان یکی از دلایل مشکوک بودن این معاملات را این عنوان کرده که هم در ماجرای خرید آپارتمان برج روما هم در خرید زمین چند هزار متری و ویلا در شمال کشور آقای طبری ابتدا ملک را به نام همسر خود ثبت کرده است.

آقای طبری در دفاع از خود گفت که " وقتی خانواده‌ای پسر نداشته باشد معمولا چیزی به نام همسر می‌زنند تا اگر اتفاقی افتاد دستش خالی نباشد." اما قاضی دادگاه امروز در جلسه ششم پرونده به متهم گفت "این ادعا وقتی درست است که ملک به نام همسرتان باقی می‌ماند."

از صحبت‌های قاضی چنین مشخص است که این املاک در حال حاضر به نام همسر آقای طبری نیست.
پاسخ آقای طبری چیست؟
آقای طبری، امروز هشتم تیرماه، در جلسه ششم دادگاه گفته که ارزش ملک تجاری در طول زمان بالاتر می‌رود در حالی که ارزش ملک مسکونی پایین می‌آید. منظور او این است که ساختمانش در خیابان کریمخان که تجاری بوده ارزشی بیشتر از آپارتمان‌هایی دارد که او معاوضه کرده و در نتیجه او دریافت رشوه را رد کرد.
آقای دانیال‌زاده که پارسال 'توسط سپاه' به ایران بازگردانده شد متهم است که به آقای طبری رشوه داده استطبری و دانیال‌زاده چرا اینقدر تبادل ملک داشتند؟
این سوالی است که به نظر می‌آید دادگاه به دنبال پاسخ آن است هرچند ممکن است هیچ گاه واقعیت اعلام نشود. ادعا شده که اکبر طبری از "نفوذ" خود استفاده کرده و در چند مقطع حساس آقای دانیال‌زاده را از دست قانون نجات داده است. ادعایی که آقای طبری رد می‌کند.

رسول دانیال‌زاده متهم به بدهی کلان بانکی است. نام او در پرونده مه‌آفرید خسروی که اعدام شد، و همین‌طور در پرونده حسین فریدون، برادر رییس‌جمهور ایران، مطرح شده است.

او که "سلطان فولاد" خوانده می‌شود، چند سال پیش بازداشت شد اما با وجود اتهام سنگین ۴ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی که علیه او وجود داشت و همچنین دریافت رشوه در پرونده برادر رییس‌جمهور ایران، از زندان رها شد و سپس به آلمان رفت.

اما آبان ماه سال گذشته قوه قضاییه اعلام کرد که رسول دانیال‌زاده "با پیگیری‌های اطلاعاتی" سپاه پاسداران و "طی یک مسیر کاملا هدایت‌شده" به ایران بازگردانده و بازداشت شده است.

آقای طبری متهم است که او را از زندان آزاد کرده است.
آقای طبری بعد از کنار رفتن صادق لاریجانی از قوه قضائیه برکنار و زندانی شدماجرای سیم کارت مخصوص چیست؟
آقای طبری "ارتباط مشکوک" با آقای دانیال‌زاده را رد کرده است اما نماینده دادستان در جلسه امروز با استناد به سخنان یکی از منشی‌های آقای دانیال‌زاده از یک سیم کارت مخصوص سخن گفت که ادعا شده سند رابطه این دو نفر است.

نماینده دادستان در این پرونده گفت که منشی آقای دانیال‌زاده شهادت داده که او سیم‌کارتی برای تماس با آقای طبری به او داده بوده است که فقط مخصوص مکالمه این دو نفر بوده است.

آقای دانیال ‎زاده در دفاعیات خود این موضوع را رد نکرد اما گفت چون آقای طبری موبایل نداشته، این خط تلفن را به او داده که بتواند او را در جریان پرداخت بدهی‌های بانکی خود قرار دهد.
چه کسانی باید پاسخگوی فساد در قوه قضائیه باشند؛ آیت‌الله خامنه‌ای یا صادق لاریجانی؟
+29
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  این حقش نیست حتی تو یک تویله زندگی کنه، ولی اینها را می ادم میبینه ،متوجه میشه که به شاه و خانواده پهلوی چه ظلمی شده وی چه تحمتهایی به انها زده شده!
  5
  57
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  حملات سنگین اسراییل به مواضع تروریستهای ۴ پا سپاه همراه به سفر قآانی به اسراییل.، طبق اخبار درز کرده در سوریه قآنی هدف بوده و احتمالا به قاسم پیوسته!
  5
  32
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران

  ملت این یک دزدی کوچک اینها است باور کنید کشتی‌های پر از نفت ایران رو که میلیارد‌ها دلار فروختند و دزدیدن رو نمیگن این کار رو دارن می‌کنن که بگن ما دزد‌ها را میگیریم باور کنید چهل سال پول نفت ایران رو دزدیدند ایران رو تاراج کردند حالا گیر دادند به پانصد هزار یورو و یا در کول اینها دو ملیون یورو نمی‌شه گول نخوریم
  1
  39
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  سر و طرح اکبر طبری دو تومان نمی ارزد انگاه صاحب این چنین اپارتمانها باشد و مفت گیر اورده باشد!
  1
  32
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  از صدر اسلام تا کنون فساد در حکومتهای اسلامی نهادینه شده است وقتی پیامبر اسلام باغ فدک را بزور و حیله از یهودیان گرفت باغی با میلیونها دینار درآمد در 1400 سال قبل و با یک اشاره پیامبر اسلام بعنوان هدیه به فاطمه داده شد و یا جنگ معاویه با پسران علی دراصل بخاطر قدرت و ثروت بود و آنچه امروز از فساد در حکومتهای اسلامی میبینیم مثالش رژیم اسلام فاسد در ایران
  1
  31
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  (طبری موبایل نداشت این خط تلفن را باو داده) بطور کاملا واضح و مضحکی به شعور ملت ایران توهین میکنند.
  1
  13
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
  ۶۵
  کهن روحانی - تهران، ایران
  آپارتمان چند صد میلیاردی در حکومت مستعضفین. تمام اینها مسله کوچکی است .آنقدر کش و قوسش ندهید. مکر امام نکفت ما بشما انسانیت میدهیم .اینهم انسانیت است بیچاره مقداری کمی رشوه که این همه جار وجنجال ندارد.در عوض به مردم آخرت میرسانیم.
  1
  15
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  نظر شما چیست؟