حمله تند حسین شریعتمداری به محمد موسوی خویینی ها

عصر ایران : همان‌گونه که انتظار می‌رفت حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان به نامه سرگشاده سید محمد موسوی خویینی (خویینی‌ها) به مقام معظم رهبری واکنش نشان داد.
 
حسین شریعتمداری نوشته است: «چون ایشان در صدر نامه نوشته‌اند مطالبی را در محضر ملت شریف ایران به استحضار عالی می‌رسانم، نگارنده [حسین شریعتمداری] به عنوان یکی از آحاد ملت، مخاطب اوست و حق پرداختن به آن (نامه) را دارد».
 
هر چند مدیر کیهان از خوانندگان خود خواسته «یک بار هم که شده نامه آقای خویینی‌ها را بخوانند و اگر فقط یک نکته را با خواست‌های آمریکا و اسراییل متفاوت یافتند، او را بی خبر نگذارند» اما متن نامه سرگشاده را چاپ نکرده و تنها در لابه لای یادداشت به بخش‌هایی از آن اشاره کرده است.

 شریعتمداری به پیشینه آقای خویینی‌ها هم اشاره نکرده ولی در معرفی او برای نسل کنونی می‌توان یادآور شد پس از خروج مهدی کروبی از مجمع روحانیون مبارز به قصد تشکیل حزب اعتماد ملی او همراه سید محمد خاتمی و در دو جایگاه دبیر کل و رییس به عنوان محورهای این تشکل انشعابی از جامعه روحانیت مبارز شناخته می‌شوند.
 
اشتهار موسوی خویینی‌ها البته به سبب مدیر مسؤولی روزنامه «سلام» است که از آغاز دهه 70 منتشر می‌شد و توقیف آن در تیر 1378 به اعتراضات دانشجویی انجامید.
 
او همچنین در دهه اول جمهوری اسلامی به سبب احکام متعددی که از امام خمینی دریافت کرده (نمایندگی در صدا و سیما، نمایندگی در حج، دادستانی کل کشور، عضویت در اولین شورای تشخیص مصلحت نظام و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی) در شمار حلقه اول یاران رهبر فقید انقلاب به شمار می‌آید و در آغاز رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نیز در زمره مشاوران ایشان قرار داشت.
 
حسین شریعتمداری در 8 بند به نامه خویینی‌ها واکنش نشان داده و در بند هشتم آورده است:«آقای خویینی‌ها به روش اداره کشور از سوی عالی‌ترین مقام نظام انتقاد کرده... [حال آن‌که] برای توده‌های عظیم مردم ایران و تمام مسلمانان دل‌باخته انقلاب در سراسر جهان اسلام با‌عث افتخار است که امثال شما با مدیریت ایشان موافق نباشید.»
 
البته تعبیری که موسوی خویینی در نامه به کار برده «مخالفت» نیست بلکه نوشته «مردم بر این باورند که مدیریت کشور، به ویژه عالی‌ترین سطح آن باید شیوه‌ای به کار می‌بست....».
 
در بند اول نقد کرده که «چرا مشکلات و بلایایی را که خودشان و دوستان‌شان به مردم تحمیل کرده‌اند به کلیت نظام نسبت می‌دهند»؟
 
در بند دوم آورده:«نوشته‌اید باورهای مردم به گونه روز‌افزون آسیب دیده و می‌بیند» و پرسیده «درباره حضور چند‌ده میلیونی در سوگ سپهبد شهید سلیمانی چه پاسخی دارند؟»
 
در بند پنجم نوشته شریعتمداری آمده است: «نوشته‌اید کم نیستند کسانی که تغییر وضع نامطلوب کنونی را از عالی‌ترین جایگاه مدیریت کشور انتظار می‌کشند. در چشم این خیل عظیم، اوضاع غیر قابل دوام امروز صرفاً معلول تصمیمات مدیرانی که می‌آیند و می‌روند نیست و نقش‌آفرین اصلی شیوه مدیریت در بالاترین سطح و قدرت نافذ آن در تمام یا اکثر مهام امور کشور است.»
 
تفسیر شریعتمداری از این جمله این است: « اشتباه نکنید، سخن از تغییر دولت نیست. چرا که اولاً دولتی با خصوصیات دولت های یازدهم و دوازدهم ایده‌آل موسوی خویینی‌هاست و برای پایان آن عزا گرفته اند ثانیاً دولت‌های یاد شده هرگز برای آمریکا خطر آفرین نبوده‌اند.»
 
این اشاره هم قابل ذکر است که نوع مواجهه اصول‌گرایان با نامه موسوی خویینی‌ها یک‌سان نیست. تا جایی که یک خبرگزاری اصول‌گرا به نقش محوری او در اشغال سفارت امریکا در سال 1358 اشاره کرده ولی کیهان که از آن رخداد حمایت می‌کند و در موضوعاتی مانند نقد هاشمی رفسنجانی با او هم داستان است سراغ این قضیه نرفته و این ادعا را تکرار کرده که اکبر گودرزی (سرکرده گروه فرقان) پیش از انقلاب در کلاس تفسیر قرآن موسوی خویینی‌ها در مسجد جوستان شرکت می‌کرده است.
 
نکته پایانی این که واکنش گسترده اصول‌گرایان به نامه موسوی خویینی بی آن که متن آن را عیناً منتشر کنند نشان دهنده جایگاه او در جناح چپ سنتی و حساسیت در قبال کنار گذاشتن ایده «شرکت در انتخابات به هر قیمت» است.
+5
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ایران افتاده دست یه مشت لاشخور
  1
  35
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این یارو هم قیافه اش حال به هم زنه هم افکارش! عینهو فاطی!
  1
  32
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
  ۴۰
  Afshin51 - کلن، آلمان

  شریعتمداری گفته چون مخاطب نامه خویینی ها ملت شریف ایران بوده خود را ملزم به دادن جواب دانسته ! دنیای عجیبی شده دنیای ما ایرانیها ، باشرفها حق صحبت ندارند اما بیشرفها و خائنهای مفت خور مانند شریعتمداری خود را ایرانی باشرف میخوانندو دو متر هم زبان برای چرند گویی دارند .
  1
  31
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حسین شریعتمداری همیشه بوی وافور و نکبت و تعصب میدهد. همه گرفتار نکبت میشوند و حسین شریعتمداری خودِ نکبت هست
  1
  30
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  نظر شما چیست؟