در ایران هر ۱۳ دقیقه یک نفر از کرونا می‌میرد

دویچه وله :معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که به زودی درباره اجباری شدن ماسک در جلسه ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری می‌شود. در ایران از هر یک میلیون نفر ۱۲۱ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. ایران جزو ۱۰ کشور کرونایی جهان است.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت روز شنبه ۷ تیر (۲۷ ژوئن) در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اعلام کرد از هر یک میلیون نفر ۱۲۱ نفر در ایران به علت ابتلا به ویروس کرونا فوت می‌کنند.

طبق آماری که این مقام وزارت بهداشت اعلام کرده تا کنون بیش از ۲۱۷هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۰هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند.

طبق آمار دانشگاه جانز‌هاپکینز جمهوری اسلامی ایران یکی از ده کشور کرونایی جهان به حساب می‌آید. بررسی داده‌های این دانشگاه نشان می‌دهد که وضعیت ایران در ارتباط با ابتلا به کرونا بهبود نیافته و نام این کشور اکنون در فهرست ده کشور کرونایی قرار گرفته است.

ایران در قاره آسیا نیز پس از هند دومین جایگاه را کسب کرده است.
ایا ماسک اجباری می‌شود؟
حریرچی، معاون وزیر بهداشت گفته است که روز یکشنبه ۸ تیر درباره اجباری شدن ماسک در ایران تصمیم گرفته خواهد شد. حریرچی تاکید کرد: «فردا جلسه ستاد ملی کروناست نمی‌دانم این مسئله در دستور جلسه است یا نه اما در مجموع استفاده از ماسک توصیه اکید وزارت بهداشت است که توسط مردم باید انجام شود. در برخی کشورهای همسایه از جمله ترکیه استفاده از ماسک در خارج از خانه اجباری است. جریمه‌های سنگین دارد.»

این مقام بهداشت ایران خاطرنشان کرد استفاده از ماسک به صورت معمولی ۸۵ درصد احتمال انتقال ویروس را کم می‌کند و نمی‌توان انتظار داشت مراکز اقتصادی بازگشایی شوند ولی روش کنترلی وجود نداشته باشد.

حریرچی تاکید کرده است مهم‌ترین اقدام مقابله با کرونا استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی بالای یک متر و استفاده از شیلد صورت است.
شمار فوتی‌ها در ایران به۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر رسید
سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم‌ روز شنبه ۷ تیر درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از این ویروس در کشور گفت: «از دیروز تا امروز ۷ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۳۹ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۲۰ هزار و ۱۸۰ نفر رسید.»

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری به کووید ۱۹ را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داده است که پویش مردمی استفاده از ماسک نیز با "هشتگ من ماسک می‌زنم" از روز شنبه ۷ تیر آغاز شده است.
+13
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟