افزایش تنوع میکروبیوم روده با ورزش منظم

دویچه وله :محققان بریتانیایی می‌گویند ورزش منظم با افزایش تنوع میکروبیوم روده، از طیف وسیعی از اختلالات و بیماری‌ها از جمله چاقی، عفونت‌ها، بیماری‌های روانی و دیابت جلوگیری می‌کند و سالانه باعث کاهش ۴ میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان می‌شود.

به گزارش نشریه بریتانیایی کانورسیشن؛ ثابت شده که تعداد باکتری‌های دستگاه گوارش از طریق رژیم غذایی تغییر می‌کند. به عنوان مثال، مصرف غذاهای حاوی فیبر و لبنیات، روغن ماهی و مکمل‌های پروبیوتیک با کیفیت بالا، باعث افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شود.

در کنار رژیم غذایی، ورزش نیز می‌تواند باعث رشد باکتری‌های تولید‌کننده یک نوع اسید چرب به نام بوتیرات شود. بوتیرات باعث ترمیم روده شده، التهاب را در این اندام کاهش می‌دهد و به جلوگیری از ترشح ترکیبات آلی از مواد غذایی، سموم و متابولیت‌ها در جریان خون کمک می‌کند. بنابراین به طور بالقوه می‌تواند از ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری التهابی روده و مقاومت به انسولین جلوگیری کند.

علاوه بر این، ورزشکاران در مقایسه با افراد کم‌تحرک، دارای پروفایل‌های میکروبی بسیار متنوع‌تری هستند. محققان توصیه می‌کنند که برای بهبود تنوع میکروبیوم، در کنار خواب کافی، پرهیز از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک ها، کاهش مصرف شکر و پرهیز از سیگار، هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا ۷۵ دقیقه تمرین شدید به همراه دو وعده ورزش‌های تقویت کننده عضلات داشته باشید.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟