معاون وزیر ورزش :در اعتقادات ما از زن به عنوان «ریحان» یاد شده، پرورش اندام با شرایط زنان جور در نمی آید

بی بی سی :مهین فرهادی زاد، از معاونان وزارت ورزش و جوانان ایران در مورد فعالیت زنان در رشته های پاورلیفتینگ، بوکس و ورزش‌های زورخانه‌ای گفته در مبانی اعتقادی ما از زن به عنوان "ریحان" یاد شده و نمی‌توانیم رشته‌ای را قبول کنیم که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فعالیت زنان در برخی از رشته‌های ورزشی در ایران همواره با مشکلات و حواشی همراه بوده است.

چندی پیش زنان علاقه‌مند به بوکس خواستار دریافت مجوز حضور در این رشته رزمی شدند و به تازگی نیز زنان فعال در پاورلیفتینگ و ورزش زورخانه‌ای خواهان حضور در این رشته‌ها شده‌اند، که هنوز تصمیم قطعی در مورد آن گرفته نشده و وزارت ورزش گفته که در حال بررسی این درخواست‌ها است.

خانم فرهادی زاد با اشاره به این که درخواست کتبی فعالیت زنان در این سه رشته به وزارت ورزش رسیده، گفت در مورد رشته پاورلیفتینگ، این رشته باید توضیح بدهد که در چه حوزه هایی به دنبال فعالیت است. " اگر بحث پرورش اندام را در نظر دارند، به سرعت و پس از دریافت نامه پاسخ منفی می‌دهیم چون بحث پرورش اندام و حجیم شدن عضلات شیوه‌های خود را دارد که با شرایط زنان جور در نمی‌آید."

معاون ورزش زنان همچنین در مورد درخواست فعالیت زنان در این سه رشته ورزشی گفته پیشینه ورزش باید در نظرگرفته شود که در بخش زنان چگونه است. ضمن این که توجه به ملاحظات فرهنگی هم باید انجام شود.

به گفته خانم فرهادی زاد، تعداد علاقمندان زن به ورزش زورخانه ای انگشت‌شمار است و این نوع فعالیت بیشتر از آن که "ورزش باشد، ترویج آیین پهلوانی" است. "زورخانه برای مردان بوده و لباس آن هم کاملا برای مردان است. "

به گزارش ایسنا، مسئولان فدراسیون بدنسازی تاکنون دوبار در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ در نامه‌هایی به وزارت ورزش خواستار مجوز برای فعالیت قانونی زنان در رشته پاورلیفتینگ با رعایت تمامی موازین شرعی شدند، که تاکنون جوابی دریافت نکردند.
+8
رأی دهید
-68

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  از قیافت معلومه که با ریحان نسبتی نداری!
  2
  50
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان

  ای مرده شور مبانی اعتقادی شمارو ببرن که ۴۱ سال یه کشورو باهاش سرویس کردین. اره زن مثل تو خوبه صغرا هشت چشم، ادم به این فاطی کماندوهای ج. ا نگاه می کنه خدایش درعرض ۲۵ ثانیه از مردی برای تمام عمر می فته، فکرشو بکن از بوی .. که اینا زیر اونهمه پارچه مگیرن وحتماً زدن پشم که در عسلام حرامه، به به چه شود.
  1
  40
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر ریحان خوبه، تو چرا شکل خرزهره شدی؟!
  2
  51
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام نیز ورزش زورخانه ای رواج داشت. طفلک عایشه در خانه زور میزد که از زیر یک هیکل درشت در برود!
  4
  33
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  ۴۱
  ekman - شیراز، ایران

  حق با شماست ریحانه خانم!!!
  2
  29
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
  ۳۶
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  مغزهای پوسیده و بیسواد و متعصب در امور کشوری قرار گرفتند که نه فقط در ورزش بلکه کل سیستم اداری و غیره بگند کشاندند و متآسفانه کسی هم نمی بیند و اگر هم کسی ببیند با یک زیر میزی حق سکوت می گیرد . باید کل این نیروها جاشون به جوانان کارامد و باسواد مملکت بدن و تمام سیستم کشوری پاکسازی کامل بشه از وجود این افراد . به امید آن روز
  1
  26
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  ۴۰
  aarian - تهران، ایران

  با عرض معذرت به پیشگاه همه بانوان محترم ایران زمین به خصوص شیر زنانی که با جمهوری اسلامی مبارزه میکنند. حاج خانم در تعالیم دین شما دیه زن برابر با بیضه چپ مرد انگاشته شده. یک هم چین تعالیمی رو باید ریخت توی توالت و سیفون رو کشید روش حالا هرچی‌ که می‌خواد بگه.
  2
  31
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یعنی قیافه این بیشتر به فاطی بند انداز میخوره تا معاونان وزارت جوانان
  2
  36
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  آیا این دمپختک متخصص ورزشی است ، تنها حرکت ورزشی زندگیش دولا شدن برای حاج آقا بوده
  1
  29
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  خودت هم گل رز می‌‌باشی‌. با ۱۴ لیتر عسل هم حریف شما نمی‌‌شود شد. از بس گند هستید،اخر این هم شد حرف. زن "ریحان" است. برادر‌ها هم سیخ کباب. حالا درک کردم چرا مخالف رفتن زنان به دیدن والیبال هستید. ۶ تا سیخ کباب در یک طرف و ۶ تا سیخ کباب در طرف دیگر. هی‌ بالا هی‌ پاهین می‌‌پرند. امت نسوان مسلمان .سکته قلبی از حشری شدن. دین نابود می‌‌شود
  3
  20
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  ۳۴
  kasa-123 - وین، اتریش
  آیت الله بی بی سی همیشه در خدمت رژیم بوده و هست و خیلی جالبه چه گزارشهای خوب . و دقیقی پیدا میکنه.
  0
  16
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مبانی اعتقادی وحوش عرعری در 1400 سال قبل فقط به درد عمه ی تو می خورد. زنان ورزشکار سالمتر و شجاع تر هستند و مادر سالم فرزند سالم میزاید
  0
  20
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  با اینکه ادعای ریحان بودن میکنی ولی قیافه ات به ریحان نبرده بیشتر شبیه شامپانزه هستی
  2
  18
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
  ۱۰۴
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  اعتقادات شما رو مردم توی چهل سال گذشته خوب دیدند که به درد توالت میخوره ,در ضمن اعتقادات شما که یه انسان رو به شکل ریحان و بنفشه و خودی و غیر خودی میبینید به درد گاوداری خونه ا تون هم نخورده . کشور باید به قانون بچرخه نه به اعتقادات
  0
  9
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰
  ۶۰
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::vikingoslo - اسلو ، نروژ::]. من با کامنت شما موافق نیستم کدام اتفاق مثبتی در جهت افکار ملت روی داده .مراسم تاسوعا عاشورا با همان بعد جمعیتی.مساجد و بیرگهای مراجعه کننده همانطور. قتلهای ناموسی بیماری زیر شکمی اسلامی همانطور. عشق وافر به مراسم پس از مرگ همانطور یک خواننده میمیرد هجوم میلیونی به خیابان و پس از مدتی نام او در جایی نیست. ارتقای فکری نیاز به مطالعه و کاوش دارد نشانی از ان می بینید منکه نه//اثرات عنقلاب چپولی مجاهدی هنوز در روح اکثریت باقیست.
  1
  3
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  داغلاز غزی ریحان ریحان ریحان
  1
  0
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.