هشدار آنگلا مرکل: اروپا باید درباره جهانی بدون رهبری آمریکا عمیقا فکر کند

یورونیوز :آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه به کشورهای اروپایی هشدار داد که بطور جدی درباره واقعیت جدیدی که جهان با آن مواجه است فکر کنند؛ اینکه احتمالا ایالات متحده آمریکا دیگر نمی‌خواهد رهبر جهان باشد.

او در جریان مصاحبه با خبرنگارانی از شش روزنامه اروپایی از جمله لوموند فرانسه و گاردین بریتانیا، تاکید کرد که دیگر نمی‌توان این موضوع را تایید کرد که ایالات متحده همچنان خواستار رهبری بر جهان است و با توجه به این واقعیت، لازم است که کشورها اولویت‌های خود را اصلاح کنند.

خانم مرکل گفت: «ما با این طرز تفکر بزرگ شده‌ایم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد... اما ممکن است که این کشور اکنون تصمیم بگیرد که این نقش را کنار بگذارد؛ بنابراین ضروریست تا اروپا درباره جهانی بدون رهبری آمریکا عمیقا فکر کند.»

آنگلا مرکل که خود پیش از فروپاشی دیوار برلین، در بخش شرقی پرده آهنین زندگی کرده و بزرگ شده است، در حالی این سخنان را بر زبان آورد که در گذشته بارها تاثیر جهانی فعالیت‌های ایالات متحده آمریکا بویژه حمایت این کشور از فروپاشی دیوار برلین را ستوده بود.

به نظر می‌رسد که فشارهای دونالد ترامپ برای افزایش سهم آلمان در تامین هزینه‌های نظامی ناتو و اکنون تصمیم او برای خروج ۹۵۰۰ سرباز آمریکایی از پایگاه‌های آلمان در تغییر دیدگاه صدراعظم این کشور بی‌تاثیر نبوده است.

آنگلا مرکل در جریان گفتگو با این شش روزنامه اروپایی تاکید کرد که حضور نظامی آمریکا در اروپای مرکزی بیش از هر چیز به نفع خود آمریکاست و گفت: «با حضور سربازان آمریکایی در آلمان، علاوه بر کمک به تقویت سیاست‌های دفاعی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی عضو ناتو، از منافع ایالات متحده آمریکا در منطقه نیز محافظت می‌شود.»

او تاکید کرد که همچنان به تقویت پتانسیل‌های نظامی آلمان ادامه خواهد داد.

خانم مرکل همچنین در جریان این گفتگو با اشاره بر ضرورت بهبود روابط با روسیه گفت: «دلایل خوبی برای ادامه گفتگوهای سازنده با روسیه وجود دارد. تاثیر استراتژیک روسیه بر کشورهایی مانند سوریه و لیبی همچنین کشورهای همسایه ما در اروپا بسیار چشمگیر بوده است.»

خانم مرکل پیش از این در ماه سپتامبر نیز به تندی از ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده و گفته بود که اروپا باید به فکر امنیت خود باشد زیرا آمریکا «بطور خود به خودی» از آنها حمایت نخواهد کرد، همانطور که در طول جنگ سرد چنین کاری را نکرد.
+64
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  فکر کنم این افریته روابط حسنه اتاق خوابی خوبی با پوتین برقرار کرده. عتیقه خودفروش.
  91
  34
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
  ۶۱
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. خیر کاربر بی اطلاع،انفاقا این دقیقا هدف و طرز فکر ترامپ هست،که هیچ تمایلی به رهبری جهان یا پلیس جهان بودن ندارد و قصدش تمرکز فقط بر خود آمریکاست.مخالفت با ناتو،سازمان ملل،تاکید بر خروج از خاورمیانه،کاهش نیروها در ژاپن و کره جنوبی و اروپا،مختلفت با سازمان بهداشت حهانی و. همه نشانگر این موضوع است. ترامپ طرز تفکری کاملا متفاوت با بقیه سیاسیون آمریکا دارد و هیچ اعتقاد و علاقه ای به حکمرانی دنیا و قدرت جهانی بودن ندارد.
  16
  32
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  این عفریته ۲۰۰۵ قدرت را در دست گرفت. زمانی‌ که به آلمان که اقتصاد مریض اروپا می‌‌گفتند.به خاطر مدیریت آلمان قوی‌ترین اقتصاد دنیا را دارد. اهل منم منم نیست نه تبلیغاتی نه چیزی.زمانی‌ که مشکوک به کرنا. بدون داد و قال خودش به کارانتینه رفت.تا ۸۰ میلیون آلمانی‌ یاد بگیرند و اینجا مثل ایتالیا و اسپانیای نشود.آلمانی‌‌ها به این عفریته .موتی ملت می‌‌گویند. مادر ملت. یکبار به گفتند. در پایان کار. اگر کتابی در مورد زندگی او نوشته شد. چه دوست دارید تاریخ در مورد شما قضاوت کند.؟ گفت فقط یک کلمه. کوشش کرد به ملت آلمان خدمت کند. و ملت خودش قضاوت کند. نه تبلیغات. یک گرم هم بیضه اسلام ندارد. تمام سران نظام ما همه با هم ۵۰ تن بیضه اسلام دارند.‌ای کاش با هم یک شانس می‌‌داشتیم. که چنین عفریته بر ما حکومت می‌‌کرد.
  22
  41
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  هشدار ۲ سال پیشه. بعضیا چنان عاشق چشم و ابروی امریکا شدن حد نداره. متاسفانه خیلیا چشما رو بستن. امریکا پشت کردها رو خالی کرد. در حالی که کردها کل قراردادهای ساخت و ساز و نفتی و معدنی خلاصه هرچی که بگی رو داد به امریکاییا . امریکا اوکراین رو تو منگنه قرار داد . اوکراینی که تو بحران درگیری با نیروهای روسیه هست. امریکا به ژاپن به کره جنوبی به عربستان گفت یا خودتون دفاع کنین یا پول نیروها رو بدین. امریکا یک تنه تا الان زیر هرچی قرارداد بوده رو زده. اما بعضیا به صورت عجیبی کشته مرده امریکا هستن. من اسمشونو چاپلوس میزارم. این عده هنوز فکر میکنن امریکا هنوز همون بهشت دهه ۷۰ یا ۸۰ میلادی هستش. امریکا اون امریکا نیستش دیگه. الکی خودتونو اینقدر کوچیک نکنین. چاپلوسی هم حدی داره. برا اولین بار ۵ ساله که میانگین تخصص کسایی که برا لاتری اقدام میکنن شدیدا افت داشته و برا اولین بار اکثریت دارای مدارک دیپلم و جوشکاری و این چیزا هستن. یعنی اینکه افراد دانشگاهی دیگه دنبال رفتن به امریکا نیستن. امریکا خودش بارها اعلام کرده پلیس دنیا دیگه نمیخواد باشه و هرکی خواست همدیگه رو بکشه
  10
  21
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. این بعضیا رو خوب میشناسم. تو همین کانادا اینقدر ادم میشناسم اینطورین که حد نداره. همشونم دنبال مفت خورین. میگن چرا دولت ماشین نمیده خونه نمیده. ملتی حسود. مردمی حسود. همسایه بچه داره پول بیشتری میگیره اینا میسوزن از چند صد دلار اضافی که همسایه میگیره. انجلا مرکل رو همه به مدیریتش میشناسن اینا بهش میگن عفریته. و خاک تو سر المان که چنین ادمایی رو راه داد کشورش. باید اینا رو تو همون ترکیه میزاشت تا بپوسن. چون این عده همینکه شکمشون سیر میشه لگد میزنن. انقلاب ۵۷ دیدین. من معتقدم مردم هنوز همون مردمن. عوض نشدن. تنها ملتی که تو هر کشور پناهنده شده و ناراضی بوده ایرانیان. و عجیب اینه من یکی ندیدم یه ایرانی مهندس یا تحصیل کرده ناراضی باشه یا مثلا به مرکل فحش بده. تو همین کانادا خدا شاهده اکثر ایرانیا شب و روز به ترودو فحش میدن. اکثرشونو میشناسم نه سوادی دارن نه تحصیل کردن هیچی. اما ندیدم یه مهندس ایرانی تو کانادا فحش بده. یه تحصیل کرده ایرانی ندیدم فحش بده به ترودو. چرا؟ چون این کارا متعلق به مفت خوراست.
  9
  10
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. وقت امریکا پشت کردها رو خالی کرد. اوکراین رو جلو روسیه تنها گذاشت. کره جنوبی رو اونطوری تحت فشار قرار داد. شما اسم اینو چی میزاری؟. متاسفانه شماها بدجور عاشق چشم و ابرو امریکا شدین. معلوم نیست دلیلش چیه. ایا فکر میکنین با این کارا ویزا بهتون میده؟ ببین منی که تو یکی از بهترین دانشگاه های تهران درس خوندم بهت میگم شما بری امریکا فوقش تو مک دونالدز کار میکنی. شما فکر نکن میری امریکا روز بعد بهت ماستانگ میدن خونه میدن یه کار با حقوق عالی میدن. برا اولین بار تو تاریخ اکثر ادمایی که لاتاری ثبت نام میکنن اکثرا جوشکار و دارای مدارک فنی حرفه ایی هستن. خودت بدون معنیش چیه. حالا نمیدونم با این چاپلوسی به چی میرسین.
  9
  9
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  درود بر بزرگمرد زمان گلادیاتور ترامپ کبیر. امثال این افریته بوزینه باید کفش ترامپ کبیر رو واکس بزنن. انگار بعضیا اینجا بدجور عاشق این آلمانی فراماسون خرفت هستن. به آلمان میگه بزرگترین اقتصاد دنیا! از در پشتی مرکل. برای همینه آویزون روسیه و چین شده. زنیکه ترسو پوتین رو میبینه از ترس رعشه میگیره. در صورتی که پوتین وقتی ترامپ کبیر رو میبینه یاد بلاهایی که بچگیاش سرش اومده میوفته. تمامی مادران عمال جمهوری اسلامی از جمله مادران آخوندها و پاسدارها و طرفداران نظام از ترس ترامپ کبیر 2قلو باردار شدن
  24
  13
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. اینکار توی دو تا فاز انجام میشه دوستان عزیز. فاز یک عقب نشبنی، فاز دو برگشت. برای چی فکر کردین هزینه ناتو و ٢٥٠٠٠ سرباز رو از المان بیرون اورد؟ دلیل وجودی ناتو محافظت المان در مقابل شوروی بود. الان المان داره درصد بالایی از انرژی خودش رو از دشمن خودش میگیره (بر اساس ناتو)، امریکا هم میگه خانم مرکل نمیشه هم از توبره بخوری هم از اخور. صحبت بهداشت جهانی رو کردین، یه کار مثبت این سازمان مفتخور با اون رییس چپگرای سوسیالیستی اش رو بگین توی این جریان کورونا. حتی نتونست یه guideline ساده بده برای مقابله با کورونا. حتی نتونست بگه اقا ماسک بزنیم یا نزنیم. اینهمه هم بودجه داره میگیره. صحبت ترامپ اینه، دنیا داره از امریکا سوً استفاده میکنه و همین عکس العمل نشان ندادن رهبران پیشین باعث از بین رفتن هیمنه امریکا شده. حالا این اقا داره عکس اونها عمل میکنه و همین هم همه رو شاکی کرده. از همون کانادای شما بگیر تا برو اروپا و فرانسه. فاز دوم وقتی به ...خوری افتادن، میگه حالا من قرار داد رو مینویسم نه شما.
  8
  13
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  میوه هر وقت برسد خودش از درخت می افتد. تحت شرایطی امریکا رهبر جهان شده است و با تغییر ان شرایط، بر اساس جبر زمان، ممکن است که نقش امریکا هم تغییر کند. جابجائی قدرت در اجماع کلی بدون دخالت انسان اتفاق می افتد
  0
  4
  شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. امریکا بعداز 2008 دیگه اون امریکای قدیم نشد با اینکه ترامپ هم اومد اینور اونور ریش گرو گذاشت که اشتغال بیاره ولی واقعیت اینکه که اشتغال جایی میره که نیروی کار ارزان هست مثل چین بقیه همه بچه بازی هست...بعداز چین هم که هند خواهد اومد دیگه دو تا نیرو میشند! منتها ایرانیها چندتا خصلت دارند که توی امریکا نون خشک هم بخورند به دوست و فامیل لو نمیدند :1- دروغگویی و دورویی براشون از بچگی خیلی راحت هست 2-یه ضدیتی باهمدیگه دارند که با خارجی اونرو برعکس دارند ! با یه رفیقی همسفر شدیم یه بار ترکیه ..آقا اونجا چسبیده بود به خارجیا من رو فراموش کرد تنهایی برگشتم 3-کلاس گذاری هم یه دلیل برای دورغگویی هست...خودت دیدی پیرزنه ایرانی توی چرخ فروشگاه زندگی میکنه آواز گوگوش میخونه هرکی یه سکه بندازه براش ...کلا ایرانیا تا یه چیزی اساسی گندش درنیاد که عالم و آدم بدونند هنوز اونرو حاشا میکنند درست مثل اون سرهنگ صدام هستند که تا لحظه فتح قصر صدام دروغ میگفت! توی همین سایت ببین چند تا مدیر و معاون شرکت هست که در ساعات اداری دارند اینجا نظر مینویسند
  0
  6
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. کانادا همینه. چندبار از خواربار فروشی هموطنا نوشتم به بعضیا برخورد. متاسفانه از قدیم الایام ایرانی جماعت تو رویا بوده. تقدس بازی و مقدس سازی براش یه جریانه. فکر کن تو عربستان امامزاده ندارن تو ایران دارن تو عراق گزارش میخوندم تو این ۱۰ سال هفتاد هشتاد تا امامزاده درست کردن و همشونم زیر سر سپاه و دخالتای ایران. من یکی واقعا و از ته دل باور اوردم ما هیچوقت نه کانادا میشیم نه سوئیس و نه امارات و عربستان. وقتی برخورد یه عربستانی رو میبینی و با یه هموطن مقایسه میکنی تو دلت میگی افرین به اون سعودی. ای کاش ما هم مثل اون بشیم. حسادت یه خصلت خیلی بده. گفتم من تو محله اییم اکثر نیوکامرها میان. عموما دستمزدا متوسطه. حسادت رو با چشمای خودم دیدم. همسایه بچه داره بیشتر میگیره. من یکی امیدمو بریدم.
  0
  6
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. حالا امریکا سفارت داره تو تهران که ویزاتو بگیری؟. مشکل اینه که امریکا خودش داره این کار رو میکنه نه بقیه. مشکل اینه امریکا خودش داره لگد میزنه به همه چی. حتی با پول میگه نه. خب ادم شک میکنه چرا؟ چرا کشوری میخواد خودشو اینطوری کنه؟ تنها جوابی که پیدا میشه اینه: نفوذ روسیه. یادت باشه این ترامپ همونیه که به چین گفت کاری کن من انتخاب شدم دوباره. فکر میکنی چین از سر دلسوزی میاد کمک کنه؟ چین خره؟ چین الاغه؟ چین یه امریکای بی اعتبار میخواد. بعدم کمک میکنه انتخاب بشه. اما به چه قیمتی؟ به قیمت خرابی امریکا. تازه ترامپ ادمیه که پشت خیلیا رو خالی کرد. بازم برام سواله چرا شما اینقدر کفش ترامپو لیس میزنین. جامعه رو دو قطبی کرده. چندساله اکثر تحصیل کرده های کشورا دیگه دنبال لاتاری نیستن و جوشکار و برق کش جاشو گرفته. کردهایی که حتی پرچم امریکا رو میبوسیدن رو دیدی باهاشون چیکار کرد ترامپ. مشکل ما ایرانیا میدونی چیه؟ اول یه چیزو مقدس میکنیم. بعدش ایمان میاریم بعدش تغییر نمیکنیم چون اون چیز مقدسه پس اشتباه نیست. تمام فلسفمون همینه.
  3
  2
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  ۲۵
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. اسمش سوء استفاده نیست. اسمش تجارته. حرفاتون بوی کمونیسم میده. اخه مشکل اینه که روسیه چین بیشترین نفع رو بردن و میبرن. ترامپ به چین میگه کاری کن انتخاب شم. خب این معنیش چیه به نظرت؟. امریکا همین الان اونقدر قوی نیست که بتونه بگه من قرارداد مینویسم. بعدم چرا امریکا باید اینو بگه؟ پس باقی کشورا چی؟. ببین تمام قراردادای فعلی بین المللی بر اساس منافع سود همه ایجاد و امضا شده. هرکی به اندازه خودش سهم میبره. تمامیت خواهی چیزی که شما میگی. و میدونی چه چیزی کشورا رو نابود کرد؟ تمامیت خواهی. شما به یوتوب سر بزن. پاتریوتها همه مخالف ترامپ شدن. ترامپ حتی تهدید به قطع بودجه سازمان کرد. تو امریکا هیچ کی رو وطن پرست تر و امریکایی تر از پاتریوتیسم ها پیدا نمیکنی. اما ترامپ حتی با اینا لج افتاد. ببین وقتی سگ دیوانه که یکی از اسطوره های جمهوری خواهات هست با امریکا به مشکل میخوره قطعا یه مشکلی هست. اتفاقا اروپا سالهاست به امریکا میگه بیا تعرفه رو ۰ کنیم. ترامپ مخالفت میکنه. چون چین از میدون به در میشه. چین تا این حد نفوذ داشته.
  2
  0
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. متاسفانه یا خوشبختانه ! رفتار ایرانیها توی غرب شناخته شده دقیقا اینکه به هم اعتماد ندارن و خیلی حسود هستند توی دوران دانشجویی همکلاسی خودم بهم گفت و یکی دو جای دیگه هم شنیدم ..بخاطر همین در آینده براشون خیلی سخت میشه مخصوصا اگه آخوندا این بمب و اینا رو بسازن بازهم براشون سخت تر میشه ...در کل هر کسی چوب خودش رو میخوره. دنیا یه دهکده شده یه خبر بفاصله چند دقیقه همه جای دنیا میرسه ما هنوز فکر میکنیم برم نون خشک بخورم ولی هیچکس اینرو نفهمه الکی هرسال با پولای گدایی کشور غربی برم توی شهرمون برای فامیل قیافه بگیرم خالی ببندم زودی برگردم...بزودی این مشکلات میره سر تحصیلکرده ها هم ..همین الانش توی امریکا فامیل دارم مهندس چند سال کار کرده کد نویسی کرده بعد بچه های چینی اومدن تازه نفس اینو انداختن بیرون چند سال بیکاری رفته هرکاری کرده پیتزا و همه چیز البته خودش نگفته یه فامیل دیگه رفته یواشکی آمارش رو گرفته عکس و اینا فرستاده. الان حتی توی داهات همه فهمیدن امریکا چی به چیه به برکت این موبایل هوشمند همه همه چیزی رو یادگرفتند بچه داهاتی از 2 سالگی با آی پد
  0
  4
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. دنیا ترقی کرده ما هنوز با داشتن گوشی هوشمند همه چیز رو از هم قایم میکنیم ...سر کار پی دی اف دانلود میکنیم از همکارمون قایم میکنیم که یاد نگیره!! دولتمون هم اینترنت رو میبنده که دنیا ندونه تظاهرات شده ! همه به هم وصل هستیم تا کاری کنیم که هیچوقت توی تاریخ بشر نشده ...یعنی کل دنیا بره توی قرن بیست و دو ولی ما توی قرن دهم بمونیم بجای کار به هم کلک بزنیم حسودی کنیم حال همیدگر رو بگیریم!!! حساب کن اون کانادایی یه جهان سومی رو میاره بهش محبت میکنه تا خوش اخلاق بشه ما برعکس به هم غیظ میکنیم حال هم رو میگیریم یه افغانی هم راه گم کنه بیاد برامون پارک بسازه میگیریم اذیتش میکنیم تا بره اروپا پناهنده بشه از اونجا توی اینترنت به آلمانی بنویسه ایرانیها مردم بدی هستند!! شما برو توی فامیل خودت نگاه کن توی همه فامیلها همینه بغیر از حسودی آیا چیزی میبینی ؟ نتیجه همه دوستام رو میبینم با پسر عمو و پسر خاله و دختر دایی و همه خلایق هرچه قطع رابطه بخاطر همین حسود بازیها.
  0
  3
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اروپاییان امریکا ضعیفه،واکنش نظامی نداره ، در حد بیانیه، تا خودش رو تکون بده شب میشه، مثلا جنگ بالکان یوگوسلاوی صربها نسل کشی کردند حمام خون شد هیچ آب از آب تکان نخورد چهارتا بیانیه و حداکثر محکومیت زبانی، تااینکه امریکا بلند شد آمد صربستان رو بمباران کرد و دادشون به دادگاه لاهه. روسیه هم کریمه رو گرفته و شرق اوکراین و اوستای گرجستان و همینطوربالتیک اجازه بدن بهش اروپا رو میبلعه اگه تهدید امریکا نباشه.
  1
  1
  یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
  نظر شما چیست؟