فروشندگان اینترنتی نوزادان در ایران دستگیر شدند / هر نوزاد ۴۰ تا ۴۰ میلیون تومان

یکی از متهمان گفته نوزادان را از خانواده‌های فقیر می‌گرفته و به خانواده‌های توانا می‌داده که زندگی کودکان بهتر شودپلیس ایران ماجرای فروش نوزادان در اینترنت را تایید کرده و گفته سه نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند که دو نوزاد همراه آنها بوده است.

حسین رحیمی، رییس پلیس تهران به ایسنا خبرگزاری دانشجویان گفته فردی که آگهی فروش نوزادان را در فضای مجازی منتشر کرده بود، سه شنبه شب، سوم تیرماه، شناسایی و دستگیر شده است.

به گزارش پلیس یک نوزاد ۲۰ روزه و یک نوزاد دوماهه همراه دستگیرشدگان پیدا شده است که به ادعای متهمان "از خانواده‌های بی‌بضاعت به ازای مبلغی اندک خریداری شده‌اند."

از چند هفته پیش عکس شماری از نوزادان در ایران به همراه مبلغی برای فروش آنها از ۴۰ میلیون تا ۵۰ میلیون تومان در اینترنت دست به دست می‌شد.

این عکس‌ها و خبر فروش نوزادان واکنش‌های گسترده‌ای میان کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی داشت اما مقام رسمی تا کنون تایید نکرده بود که چنین موضوعی درست است. پلیس می‌گوید افراد زیادی تماس گرفته و از این موضوع شکایت کرده بودند.

فروشندگان نوزادان ادعا کرده بودند که برای کودکان فروخته شده شناسنامه تازه هم می‌توانند تهیه کنند.

پلیس می‌گوید خانواده دو نوزاد پیده شده را شناسایی کرده‌اند و فعلا دو نوزاد را به بهزیستی خواهند داد.
دو نوزاد همراه متهمان پیدا شده استبه گفته رییس پلیس تهران سه نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند که هیچ کدام سابقه کیفیری نداشته‌اند.

گزارش شده که متهمان نوزادان را حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان از خانواده‌ها خریده‌اند.

ایسنا با یکی از متهمان که جوانی ۲۷ ساله است و می‌گوید وضعیت مالی بدی دارد، مصاحبه کرده و او گفته کودکان را از خانواده‌های فقیر می‌گرفته و به خانواده‌های متمول می‌داده که از آنها خوب نگهداری کنند.

بهزیستی خرید و فروش کودکان را برای هر دو طرف معادل "قاچاق انسان" می‌داند.

موضوع فروش نوزادان در ایران اتفاق جدیدی نیست و بارها رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که خانواده‌های فقیر و بسیاری از زنان بدون همسر، نوزاد یا کودک خود را می‌فروشند. اما فروش اینترنتی آنان واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

اواخر اردیبهشت ماه امسال پلیس اعلام کرد که یک باند فروش نوزادان را در استان گرگان در شمال شرقی ایران بازداشت کرده است.

به گزارش پلیس متهمان که یک مرد و ۴ زن بودند، مادران فقیر را شناسایی می‌کردند و از آغاز بارداری تا تولد فرزند هزینه آنان را می‌دادند و پس از تولد کودکان را از آنها می‌گرفتند.

حبیب‌الله مسعودی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران هم یک ماه پیش با تایید این ماجرا گفته بود که خریداران اینترنتی نوزادان، به دلیل اینکه "صلاحیت لازم را برای فرزندخواندگی" نداشته‌اند و بهزیستی با سپردن کودک به آنها مخالفت کرده، از طریق اینترنت نوزاد خریده‌اند.
متهم: نیاز مالی داشتم، نوزادفروشی کردم
مهدی. الف متهم این پرونده درباره چرایی انجام این اقدام به ایسنا گفت: نیاز مالی داشتم و دست به این کار زدم. من تنها نبودم و فقط به عنوان واسطه عمل می‌کردم.
 
این جوان مدعی شد که دو سه نفر دیگر نیز در خرید و فروش نوزادان نقش داشتند و او بابت معامله این نوزاد مبلغی حدود پنج میلیون تومان به دست آورده است.
 
این ادعا در حالی مطرح شده که برابر تحقیقات اولیه پلیس این نوزادان به مبلغی حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان خریداری شده و به قیمت حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسیدند.
 
متهم درباره شیوه و شگرد کار خود نیز گفت: صفحاتی را در اینستاگرام ایجاد کرده و با قرار دادن تصاویری از نوزادان اعلام می‌کردم که قصد فروش آنها را به شرط واگذاری سرپرستی‌شان دارم. افراد متقاضی نیز از طریق اینستاگرام به من پیام می‌دادند و پس از آنکه از هویتشان مطمئن می‌شدم و با آنها قرار گذاشته و نوزاد را به آنها تحویل می‌دادیم.
 
به گفته متهم، این نوزادان به خانواده‌هایی تحویل داده می‌شدند که امکان فرزندآوری و بچه‌دار شدن برایشان وجود نداشت.
 
متهم در مورد اینکه چرا دست به چنین کاری زده، ادعا کرد: بیکار بودم و با توجه به نیاز مالی‌ای که داشتم دست به این کار زدم البته من این نوزادان را از خانواده‌هایی که وضع مالی خوبی نداشتند تحویل می‌گرفتم و به خانواده‌هایی که بتوانند آینده بهتری برای نوزاد رقم بزنند، تحویل می‌دادم. این باعث می‌شد تا زندگی این نوزادان نیز بهتر شود!
خریدار نوزاد: گفتند پدر و مادر راضی است
زنی که نوزادی دو ماهه را در آغوش داشت درباره فرایند خرید نوزاد به ایسنا گفت: من یک فرزند حدود ۱۱ ساله دارم و چون دیگر امکان بچه‌دار شدن برایم وجود نداشت، پس از مشاهده آگهی تصمیم به خرید بچه گرفتم.
 
این زن ادامه داد: پس از مشاهده تصاویر و قرار گذاشتن، فرد واسطه به من گفت که خانواده این نوزاد از فروش فرزندشان رضایت دارند و بنا شد تا ۵۰ میلیون تومان به آنها بدهیم. اما من تاکید کردم که حتما قبل از پرداخت پول باید خانواده این نوزاد را ببینم و آنها نیز به من قول دادند که طی جلسه‌ای با خانواده نوزاد صحبت خواهیم کرد.
 
این زن که به همراه همسرش در مقر پلیس حضور داشت، گفت: مدتی بعد خبری از مادر این نوزاد نشد و دو زن میانسال نزد من آمده و ادعا کردند که چون مادر نوزاد حال روحی خوبی ندارد آنها از طرف مادر نوزاد آمده‌اند من هم با شنیدن صحبت‌های آنها دلم آرام شد که حتما طرف مقابل رضایت دارد. حتی به من گفتند که سرپرستی بچه را به من واگذار می‌کنند و می توانیم برایش شناسنامه نیز بگیریم اما متاسفانه این اقدام انجام نشد تا اینکه فهمیدیم این روند غیرقانونی و مجرمانه بوده و امروز پیش پلیس آمدیم.
 
به گزارش ایسنا، بررسی این پرونده از سوی پلیس همچنان ادامه دارد. از متهم پرونده دستگاه کارتخوان سیار نیز کشف شده است و اسناد و شواهد در حال بررسی است.
 
برابر تحقیقات پلیس و طبق گفته سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت تحقیقات برای شناسایی دیگر نوزادانی که ممکن است علاوه بر این دو نوزاد به فروش رفته باشند در حال انجام است اما تاکنون سند قطعی در این خصوص وجود ندارد.
 
رحیمی با تاکید بر اینکه تحقیقات تکمیلی در این زمینه در حال انجام است، خاطرنشان کرد: ابعاد مختلف این موضوع از سوی پلیس در حال بررسی است . با توجه به اینکه نشانه‌هایی نیز از والدین دو نوزاد به دست آمده و آنها تقریبا شناسایی شده‌اند، دو نوزاد تا تعیین تکلیف موضوع به بهزیستی منتقل خواهند شد.
 
رئیس پلیس پایتخت با هشدار نسبت به انجام چنین اقداماتی گفت: فرایند واگذاری سرپرستی تنها از طریق بهزیستی انجام شده و مواردی از این دست جرم بسیار سنگینی دارد که هم برای فروشنده و هم برای خریدار مجازات در پی خواهد داشت.
+9
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  خاک صد عالم به سرتان برای زیر شکم کوفتی و پول کثافت بچه پس می اندازید بعد فروش. کسانی که بچه می خواهند اینهمه بچه در پرورشگاه. بعد هم بچه فروش فکر نمیکند تا چه حد بچه باز کثافت در ان خرابشده هست که کودک را برای پول قربانی می کند..عجیب اینکه در ناسزا مثل عرعر ها مرتب ناسزا به سگ..فرهنگ کثیف دینی در مغزهای بیمار./به جای پدر سگ مادر سگ بگویید پدر اخوند .مادر حزب اللهی. ناسزای بجایی است.
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بازهم خوبه این قیمت ثابت مونده!
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  آخوندها ایران را کردند تایلند خاورمیانه گوسفند های ایرانی کی میخوای بیدار شید
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  اون عاشق المیله زهرا کپک کجاست که از عدل علیه اقاش خامنی بگه. .نکنه اونو هم تو اوندسه فروختن
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  نظر شما چیست؟