نمایش بنِر «جان سفید پوست ارزش دارد» در بریتانیا جنجال‌ساز شد

یورونیوز :نمایش هوایی بنِرِ «جان سفیدپوست ارزش دارد» همزمان با برگزاری یک مسابقه فوتبال در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر انگلیس انتقادهای زیادی را در بریتانیا برانگیخته است.

اتفاق روز سه شنبه و در جریان دیدار دو تیم منچسترسیتی و برنلی روی داد و انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های محلی و نشریات ورزشی دیگر کشورهای اروپایی داشت.

این بنِر که توسط هواپیمایی کوچک در آسمان حمل می‌شد در آغاز مسابقه و پس از زانو زدن بازیکنان دو تیم به احترام جنبش ضد تبعیض نژادی و خشونت پلیسی موسوم به «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» در آسمان به نمایش گذاشته شد.

در پی انتقادهای گسترده‌ای که پس از این ماجرا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد مقامات پلیس بریتانیا روز سه شنبه اعلام کردند که به دنبال عاملان این اقدام جنجال برانگیز هستند.
شعار «جان سفیدپوست ارزش دارد» در حالی همزمان با دیدار من سیتی و برنلی به نمایش درآمد که کلیه بازیکنان باشگاه‌های فوتبال انگلیس همانند بسیاری از تیم‌های مطرح اروپایی از زمان شروع مجدد مسابقات پس از توقف سه ماهه به دلیل ویروس کرونا، به احترام جرج فلوید و کلیه قربانیان برخوردهای نژادپرستانه و خشونت‌آمیز با اقلیت‌های رنگین پوست در آغاز مسابقات زانو به زمین می‌زنند.
نمایش هوایی بنر «جان سفیدپوست ارزش دارد» همزمان با برگزاری مسابقه دو تیم منچسترسیتی و برنلیسان‌جی بانداری، رئیس تشکل مبارزه با نژادپرستی در فوتبال انگلیس موسوم به «کیک ایت آوت» Kick It Out در اعتراض به نمایش این بنر می‌گوید: هدف از جنبش «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» به هیچ وجه تاکید بر کاهش اهمیت جان دیگر افراد نیست.»

وی در ادامه افزود: این جنبش تنها بر احقاق حقوق رنگین پوست‌ها و عدالت و برابری تاکید دارد؛ حامیان این جنبش معتقدند که سیاه پوستان نباید تنها به دلیل رنگ پوست نادیده از برخی حقوق انسانی محروم شوند.

پلیس لانکاشایر نیز روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحقیقاتی برای روشن شدن کلیه جزئیات ماجرا (نماش بنر جنجالی جان سفید پوست ارزش دارد) آغاز شده است. در این بیانیه به نقل از راس پروکتر، رئیس پلیس منطقه‌ای تاکید شده است که بنر یاد شده افراد بسیاری را آزار داده و باید ماهیت جرم و یا تخلف بودن آن مشخص شود.

باشگاه برنلی که گفته می‌شود به نمایش درآمدن بنر جنجالی کار هواداران و یا نزدیکان به این باشگاه بوده این اقدام را محکوم کرده و قول داده که عاملان و طراحان را از دسترسی به ورزشگاه اختصاصی این باشگاه منع کند.

«جان سفیدپوست ارزش دارد» شعاری است که تشکل‌ها و محافل نزدیک به جریان برتری نژاد سفید در ایالات متحده آنرا برای نخستین بار مطرح کردند. جریان‌های راست افراطی در اروپا نیز به طور معمول از این شعار در تقابل با جنبش اعتراضی به نژادپرستی و برخوردهای خشونت‌آمیز با اقلیت سیاه‌پوست استفاده می‌کنند
+21
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  سایت ایرانیان انگلستان اشتباه چاپی کرده. این مال شرکت بنز نیست، بلکه برنتلی که از بنز خیلی هم گرونتره.
  52
  8
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  جان همه ارزش داره با این سفید و سیاه کردن فقط نژاد پرستی‌ رو بدتر می‌کنید
  2
  51
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. صابونت را باید عوض کنی چون دید چشمات را ضعیفتر کرده. اون بنر هستش نه بنز!!!!
  2
  26
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۶
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  فاطی خودتو نشون جنگیری چیزی بده. کجا نوشته بنز؟ این سایت هم چاپخانه نیست که چیزیرو چاپ کنه. منتشر میکنه.
  1
  19
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  نژاد درستی بخصوص در این قرن یعنی حماقت و بی شعوری کامل. هیچ کس را نمیشه قضاوت کرد با رنگ پوست، ملیت و دینش چرا که بخواهی نخواهی با این سه صفت به دنیا می آیی. ولی سیاه پوستها نژاد پرست تر از همه هستند . طرز صحبت شون و رفتارشون با دیگران را اگه با خودشان انجام بدهی را بر نمی تابند و سریع انگ نژاد پرستی بهت می زنند و همیشه از رنگ پوستشان. سوء استفاده می کنند که به اهدافشون برسند
  1
  13
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
  ۲۹
  خوب، بد، زشت - نیبورگ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::] این دیگه اخرش بود.
  1
  17
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فاطی جان، شما هم یک گروه تشکیل بده و شعار بدین: !Stiff handrails matter
  1
  12
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  به قول آقاشون کشش ندین. جان همه جانداران ارزش داره. هیچ انسانی جانش حتی به حیوانات برتری نداره. هرگی غیر این فکر میکنه یک دیوانه از خودراضی هست.
  6
  10
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  پلیس بریتانیا روز سه شنبه اعلام کردند که به دنبال عاملان این اقدام جنجال برانگیز هستند!! زرشک، پلیس انگلیس رهبر راسیست هاست
  4
  8
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  ۴۴
  iranmona - لیدز، انگلستان
  فاطمه دانمارک - Burnley یک شهر کوچیک در انگلیس هستش .Bentley اسم ماشین هستش نه Burnley .شما اسم ماشین را اشتباه نوشتید .سایت درست نوشته.
  3
  15
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  رفتار و فرهنگ و شخصیت و بی احترامی و مزاحمت و جنایت سیاهها است که نژادپرستی بر علیه شان اعمال می شود. زمانی که این رفتار ها را در جامعه و همسایگی از انها می بینی خود به خود از آنها بدت می اید
  2
  19
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
  نظر شما چیست؟