کاش رسول خادم ایرانی نبود!

عصرایران؛ احسان محمدی : بعد از توفند سهمگین کاترینا در سال 2005 که نزدیک به دو هزار کشته و یک‌میلیون آواره به‌جا گذاشت، کارل لوئیز قهرمان دوومیدانی و دارنده چندین مدال طلا و نقره المپیک و جهان به مناطق مصیبت‌زده رفت و شبانه‌روز کنار آن‌ها ماند و کمکشان کرد.
 
چه ماجرای انسانی و ارزشمندی. حیف که در دنیای واقعی رخ نداد. تصور می‌کنم که اگر این اتفاق می‌افتاد و چند عکس و ویدئو از آن منتشر می‌شد ما چه گریبانی چاک می‌دادیم که بیایید ببینید خارجی‌ها چقدر نایس هستند، ورزشکارانشان چقدر حرکات انسانی انجام می‌دهند و تا سال‌ها و ماه‌ها در موردش حرف می‌زدیم اما وقتی قهرمان المپیک خودمان همین کار را می‌کند انگار به عمد نادیده‌اش می‌گیریم!
 
بارها در خصوص فقدان مسئولیت اجتماعی نزد عموم ورزشکاران ایرانی گفته‌ام. اینکه دوستی‌شان با مردم اتوبان یک‌طرفه است. اما هرگاه کسی قدم کوچکی برداشته است باافتخار در مورد آن نوشته‌ام. چون معتقدم عشق یک‌سویه، رشته‌ای است که بالاخره پاره می‌شود.
 این روزها وقتی عکس‌های جدید و قدیم رسول خادم را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینم که در سیستان و بلوچستان به مردم کمک می‌کند و بارهای سنگین را روی شانه‌های پهن‌اش گذاشته، آرزو می‌کنم کاش اهل کشور دیگری بود تا همه ما در موردش حرف می‌زدیم. اما انگار عادت کرده‌ایم به «بد دیدن» و از زشتی‌ها نوشتن. انگار می‌ترسیم از نوشتن درباره اتفاقات خوبی که بیخ گوش خودمان می‌افتد. ولی برای سیاه‌نویسی، برای ناامیدتر کردن هم، برای فریاد زدن اینکه «همه‌چیز رو به ویرانی است» عجیب از هم سبقت می‌گیریم.

رسول خادم انبوهی افتخار و مدال المپیک و جهان دارد، او در فینال المپیک آتلانتا 1996 توانست خاداراتسف افسانه‌ای را شکست دهد. پرچم ایران را در آمریکا بالا ببرد و شگفت آنکه وقتی خبرنگار رادیو کنار سکو و در آن لحظات پرالتهاب از او پرسید چه احساسی دارد؟ گفت هیچ!
 
خادم با آن بُزکش‌های مشهور، دوبنده شل و ول، دست‌های بلند، موهای صاف و بغل خوابانده، شرم ذاتی در رفتار و گفتار، جملات نوک زبانی و چهره آرام‌اش یک چهره ملی محترم است. برخاسته از خانواده‌ای کُشتی دوست. تحصیل‌کرده و فرهیخته. حتی در سال‌هایی که با عباس جدیدی بر سر دوبنده تیم ملی می‌جنگید کسی از او برخورد پرخاشگرانه‌ای ندید اما آرشیو کیهان ورزشی پر است از قهر و آشتی‌ها و اعتراض‌های تندخویانه جدیدی!
 
خادم که تب آلوده‌ترین روزهای این سرزمین عضو شورای شهر تهران بوده و حالا آب سیاست هم از گلویش پائین رفته است، وقتی در خصوص در فدراسیون کشتی بود از مقامات درخواست کرد تا در مورد نحوه مبارزه کشتی‌گیران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی چاره‌اندیشی کنند. برخی به او تاختند، تلخی و تندی شنید و سرانجام عطای کار در کشتی را به لقایش بخشید و رفت.
 
حالا عکس‌هایش را در سیستان و بلوچستان که می‌بینم یاد آخرین مبارزه‌اش در مسابقات جهانی 1998 می‌افتم وقتی‌که در فینال وزن 130 کیلوگرم مقابل الکسیس رودریگز کوبایی قرار گرفت، حریفی که 30 کیلوگرم از او سنگین‌تر بود، جوان و چالاک.
 
رسول با دوبنده قرمز و زانوبند مشکی روی پای چپ‌اش و مصدومیتی کهنه، هرچه در توان داشت انجام داد، پا پس نکشید، نترسید، اما نتوانست از پس آن کوه عضله بربیاید. این آخرین حضور او روی تشک بود، 12 هزار تماشاگر به احترام تلاش مردانه‌اش ایستادند و تشویقش کردند. درست مثل این روزها که خودش هم می‌داند نمی‌تواند از پس فقر نهادینه‌شده و مشکلات اجتماعی  و اقتصادی در سیستان و بلوچستان بربیاید اما به‌جای نشستن در خانه و استوری کردن و آه و ناله و سست کردن زانوی امیدواران، خودش به میان میدان برگشته و قدم برمی‌دارد. پهلوان که مدرک دکتری جامعه‌شناسی هم دارد انگار پناه برده است به خلوتگاهی. نام او را باید در لیست کوتاهِ «مردان مردم» نوشت. آن‌‌ها که در طمع نام و نان و پُست و مقام با فقر هموطنان‌شان عکس یادگاری نمی‌گیرند. جان‌پناه‌اند در روزهایی که بلا می‌بارد و پناهگاهی نیست. متبرک باد نام‌تان.
+131
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  بزرگمردان بی ادعا به شهرت نمی اندیشند! گمنامی ایشان، نقصان ایشان نیست، عارضه جامعه است! جامعه سلامت فرزندان برومند خود را فراموش نمیکند!
  4
  108
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  لابد میخواهد رئیس جمهور -وزیر و یا نماینده بشود تمام مسئولین فاسد کشوری از این راه پاچه خواری کرده اند
  106
  23
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  راستی تصویر دوم را خوب ببینید شاید من اشتباه میکنم کارتن خالی است از ته جعبه معلومه
  53
  17
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  بقول فروغ فرخزاد ،،علی‌ از قوت جهان لقمه نانی برداشت ،،قدمه خیر که برداشت نهانی برداشت متاسفانه تظاهر را آخوند نهادینه کرده حتا قهرمان ملی‌،که مثل آخوند می‌خواد سر خدا هم کلاه بذاره.
  20
  6
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  کسی مثل بیل گیتس هرگز همدردی نمیکنه اما توی پروژه احداث میلیونها توالت برای آفریقا مشارکت میکنه، او اهل همدردی مثل کارل لوئیس یا رسول خادم نیست که ازش عکس بگیرن یانگیرن، تلویزیون جمهوری اسلامی همدردی رو تشویق میکنه اماعملگرایی ازجنس بیل گیتس هرگز. اینها نیازبه عملگرایی دارند نه همدردی
  8
  21
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران
  متاسفانه اعتماد ما خیلی‌ راحت سلب میشه اگر ببینیم کسی‌ خودش رو به سیاستمدارن فاسدمون میچسبونه. ایشون زیر لوای سیاست بوده به همین دلیله که بدبینی وجود داره. در اینکه کار خوبی‌ کرده در کمک به مردم شکی‌ نیست.
  4
  15
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  اقای احسان محمدی کارهای خیر خواهانه با تظاهر و ریا فرق دارد.اقا احسان بجای نهادن بار بروی شانه های پهن میتوانست با دوتا کارگر و مدیریت پخش صحیح مفیدتر باشد.یادتان هست که احمدینژاد برای تظاهر لباس سپورها را پوشید،خودش پرونده بدست بود.نتیجه دزدی بالای ۳۰۰۰ میلیاردی را بدست گذاشت.اقا احسان ساندیس رسید؟
  4
  15
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  به یقین در مملکتمان افراد خوب هم داریم اما متاسفانه افراد ریاکار و رذیل و فناتیک و عقب افتادگان مذهبی سرِ کار هستند
  0
  16
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  یاد داستان چوپان دروغ گو افتادم. تو مملکت ما از بس دروغ و ریا و نامردی وجود داره ، دیگه حتا اگر کسی هم واقعا صادقاانه کاری رو انجام بده ، باور نمی‌کنیم. این تقصیر ما نیست تقصیر کسی هست که دین رو با سیاست قاطی کرد و به دنبالش فساد و ریا و دروغ و دغل پدیدار شد.
  1
  22
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
  ۴۰
  اسپیسر - لندن، انگلستان
  این کشتی گیرا همشون توی شورای شهر هستن و هر کدوم صاحاب همه جور زمین و مغازه و .. در بهترین نقاط تهران شدن.
  2
  8
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  ....بیایید ببینید خارجی‌ها چقدر نایس هستند،....خبر مرگتون با این خبر، شما با ان چرند به زبان فارسی تجاوز کردید یعنی چه نایس بود!
  2
  10
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  آقای هادی ساعی بیا تحویل بگیر. الان همه راه میافتن با چهارتا دوربین تو روستاها کارتن خالی دستشون میگیرن به اسم کمک. رسول خادم همیشه خاکی بوده ولی به نظرم یکم این فیلم بو دار هستش. اینکه یک روزنامه نگار یک صفحه کامل مطلب بنویسی واسه دوتا کارتنی که ایشون کمک کرده اونم تو این زمان که مردم این همه مشکلات و بدبختی و این همه خانواده های مظلوم درگیر هستند خودش جای شک داره. ایشون پیگیر کدوم مظلوم در این مملکت بوده که حالا ما باید از این لفاظی هاش درباره کار رسول خادم هیجان زده بشیم؟ تبلیغات متاسفانه تبلیغات پولکی
  1
  4
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  مردم ساده ایران. در اوج بلا هم از سوراخهای تابلو و تکراری گول میخورید. نمونه کوچیک مردم ایران در گول خوردن و خام شدن دوستان عضو این سایت هستن. به نظرتون چرا در این خیابون بزرگ و صاف این آقا این همه فاصله رو کارتن انداخته رو کولش . اونم کارتنی که تهش بازه!
  6
  4
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  [::varied - ریزه، ترکیه::]شما هم برو اونجا کارتن خالی جابجا کن.
  2
  5
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  [::پیکان۵۸ - مالمو، سوئد::]. تا جایی که ذهنم یاری میکنه هیچ وقت تو‌همچین اتفاق‌هایی ندیدم اخوندی پا پیش بزاره حتی برای تظاهر
  0
  8
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::صحبت شما کاملا منطقی هست ولی کسی از ما اونجا نبوده تا شرح واقعه رو ببینه . اما‌به نظر من اگر هم کسی بخواد تظاهر کنه اینجوری بهتره تا پیشونیش رو‌مهر داغ کنه یا خواهرم خواهرم شرت طرف رو‌بکشه پایین
  0
  8
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::araghesagi - لندن، انگلستان::]. آخه توی این خیابون پهن و صاف چرا کامیون نمیره جلوی خونه ها همونجا کارتن رو بزارن زمین. چرا خود روستاییها که خوراکشون کارهای فیزیکی هست در حال کار یا اطرافش نیستن! تظاهر از هر نوعش ریا و سودجویی هستش. چه مهر پیشونی چه تصاویر کمک.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
  نظر شما چیست؟