قبلا زندانی بودم اما الان ستاره فوتبال انگلیس را تمرین می‌دهم

بی بی سی :مایک بواتس بواتنگ سال ۲۰۱۳ به جرم تلاش برای تبانی در یک مسابقه فوتبال ابتدا ۱۶ ماه و بعد مادام‌العمر از تمام فعالیت‌های مربوط به فوتبال محروم شد.

اما او حالا یک مربی بدنسازی خصوصی است که در فهرست مشتریانش نام جیدن سانچو، بازیکن دورتموند آلمان هم دیده می‌شود. او همچنین با رایان و استیون سسنیون، برادران دو قلویی که بازیکنان فولام و تاتنهام هستند نیز همکاری می‌کند.

این مربی ۲۸ ساله گفت: "گناه تبانی در فوتبال به گردن من افتاده بود و جامعه خواهان مجازات من بود. برای یک جلسه معارفه به کافه‌ای رفتم. با هیچ چیز آن موافق نبودم اما به هر دلیل آن اتفاق‌ها افتاد و حالا تنها جنبه مثبت ماجرا این است که کمک می‌کند بقیه اشتباه مرا تکرار نکنند."

در فوتبال با ترفندهای مختلف از جمله پرداخت پول تلاش می‌کنند نتیجه یک بازی را از پیش تعیین کنند، به این ترتیب با شرط‌ بستن روی آن مسابقه می‌توان پول زیادی به جیب زد.

فدراسیون فوتبال انگلیس تبانی را ممنوع کرده و مجازات‌های جدی دارد.

مایک یادش است که پس از آزادی از زندان، دوستش به او تلفن زد و گفت که به اخبار گوش کند: "گفته شد، مایکل بواتنگ برای تمام عمر از فوتبال محروم شده است. با خودم گفتم وای، حالا چه کار کنم؟"

به این ترتیب فوتبال از زندگی بازیکن پیشین کریستال پالاس کنار رفت. او برای دومین بار سال ۲۰۱۵ پشت میله‌های زندان افتاد و این بار به دلیل قاچاق مواد مخدر.

مایک که در پادکست "دوران حبس" همراه با راب، دوست دوران زندانش شرکت کرده، می‌گوید: "مردم معمولا می‌ترسند از من در مورد دوره زندان سوال کنند. من هم واقعا مردد بودم که در چنین موقعیتی قرار بگیرم، اما در پایان خودم هم احساس سرزندگی داشتم."

مجموعه پادکست‌ "دوران حبس" به برسی دنیای خشن تبهکاران در زندان می‌پردازد و این که زندانیان چگونه روابطشان را حفظ می‌کنند، چه می‌پوشند و از چه روش‌هایی برای انتقال غیر قانونی اشیاء به داخل زندان استفاده می‌کنند.

در زندان بود که مایک مدرک مربی‌گری بدن‌سازی را گرفت و حالا می‌تواند به ورزشکاران سطح بالایی مانند سانچو که این فصل بهترین گلزن دورتموند در بوندس‌لیگا است، کمک کند.

مایک می‌گوید: "جیدن محدودیتی برای خودش قائل نیست. او فوق‌العاده است و همین طور یک دوست خوب. دیوانه‌کننده است که این بچه‌ها من را به دلیل زندان قضاوت نمی‌کنند و همین به من انگیزه می‌دهد الگوی خوبی برایشان باشم."

کمک او به این دوستان فقط محدود به تمرین دادن نیست. مایک با خنده می‌گوید: "من از نزدیک مراقب آن‌ها هستم. اگر این پسران جوان بخواهند شب بیرون بروند یا راهی تعطیلات شوند، سراغ من می‌آیند. برایشان حکم برادر بزرگ‌تر را دارم و وقتی دور و بر من هستند، احساس راحتی می‌کنند. تفریح خوبی است و خودم هم مجانی به تعطیلات می‌روم."

مایک می‌گوید مهم‌ترین چیزی که در زندان یاد گرفته این است که همواره مثبت‌اندیش باشد؛ خصلتی که به او کمک کرده تا با قرنطینه دوران کرونا کنار بیاید: "جوان و خام بودم. واقعا اگر می‌دانستم رفتن به آن جلسه عواقب دارد، به آن محل می‌رفتم؟ البته که نه، اما اتفاقی است که افتاده. من فقط باید از آن اتفاق استفاده می‌کردم تا آدم بالغی شوم و نگذارم بقیه این راه را بروند و این دقیقا همان کاری بود که انجام دادم."
چه حمایت دیگری برای بازیکنان جوان وجود دارد؟
لورنا مک‌کلن از ۱۴ سال پیش برنامه‌ای را برای حمایت و مشورت دادن به بازیکنان در استون ویلا پایه‌گذاری کرده است. او می‌گوید: "تقریبا تمام باشگاه لیگ برتر کارمندی دارند که به کارهای بازیکنان رسیدگی می‌کند."

این فرد مسئول حمایت‌های باشگاه است از بازیکنان؛ از معلم زبان گرفته تا مشاوره برای خرید اسب، او با بازیکنان در مورد مشکلاتشان صحبت می‌کند و به آن‌ها مشورت می‌دهد.

لورنا که حالا به عنوان مشاور امور رفاهی ورزشکاران کار می‌کند، گفت: "به نظرم حالا سیستم‌های حمایتی و تربیتی باشگاه‌ها بیشتر شده است. متاسفانه خطر حضور در فعالیت‌های غیرقانونی کاملا در فوتبال مرسوم است. بازیکنان هم نمی‌دانند که چه عواقبی در انتظارشان است، اگر که دستشان رو شود؛ اتفاقی که اغلب هم می‌افتد."

"من به تمام بازیکنان توصیه می‌کنم که در اولین گام با مشاور باشگاه صحبت کنند و ما می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم. ما باید مورد اعتماد بازیکنان باشیم تا مطمئن باشند که ما حرفشان را پیش مربی یا رسانه‌ها نمی‌بریم."
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.