ایچاد «پایگاه دائمی» نیروی دریایی سپاه در اقیانوس هند به دستور خامنه ای

فرمانده نیروی دریایی سپاه طرفدار استراتژی دست بلند و رویارویی با "دشمن" خارج از آب‌های منطقه‌ای استبی بی سی :فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران می‌گوید حضور در "آب‌های دوردست" و ایجاد "پایگاه دائمی" در اقیانوس هند در دستور کار این نیرو قرار گفته است.

دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، گفته است که این برنامه با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و فرمانده کل قوای ایران و با هدف "تحقق ظرفیت‌های نیروی دریایی" اجرا می‌شود.

آقای تنگسیری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس پیش‌بینی کرد که پایگاه دائمی نیروی دریایی سپاه در اقیانوس هند تا پایان سال ۱۳۹۹ "عملیاتی" شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه هدف مقابله با "مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهی‌گیران و لنج‌داران ایرانی در آبهای دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند" را از جمله اهداف این اقدام عنوان کرد و گفت سپاه دیگر اجازه "چنین تعدی‌هایی" را نخواهد داد.

بر اساس تقسیم‌بندی‌های فعلی تامین امنیت دریای عمان در جنوب ایران به عهده نیروی دریایی ارتش است و سپاه مسئول امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس است.

آقای تنگسیری گفته است که پیش از این نیروی دریایی ارتش بارها ناوگروه‌‎های خود را به آب‌های دوردست فرستاده و اکنون سپاه هم "حسب تدبیر فرماندهی معظم کل قوا" این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران رویارویی با "نیروهای دشمن" در خلیج فارس و آب‌های سرزمینی و اطراف ایران را کافی نمی‌داندطرفدار استراتژی "دست بلند"
علیرضا تنگسیری که در شهریور ۱۳۹۷ با حکم آیت‌الله خامنه‌ای به فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران منصوب شد از همان ابتدا طرفدار استراتژی "دست بلند" در رویکرد نظامی و دریایی ایران بود.

او رویارویی با "نیروهای دشمن" در خلیج فارس و آب‌های سرزمینی و اطراف ایران را کافی نمی‌داند و پیش از این هم گفته بود که "اگر دشمن بخواهد درگیر شود حتی اگر شده تا خلیج مکزیک هم دنبالشان می‌رویم."

آقای تنگسیری با اشاره به اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای درباره "تعقیب دشمنان" خارج از محدوده‌های فعلی گفته بود که "حتما بایستی روی استراتژی دست بلند کار کنیم."

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران هم هفته گذشته در جریان آزمایش موشک‌های کوتاه و میان‌برد ارتش با استفاده از همین عبارت گفت "دست بلند جمهوری اسلامی برای مقابله با هر تهدیدی علیه نظام و مردم بوده و روحیه خودباوری در نیروهای مسلح را تقویت کرده است."

بر اساس استراتژی "دست بلند" ایران برای دفاع از خود باید حضوری فراتر از آب‌های منطقه‌ای داشته باشد.
حبیب‌الله سیاری، فرمانده پیشین نیروی دریایی ارتش - ۱۳۸۹مدار ۱۰ درجه
محمدحسن نامی، رئیس پیشین سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۰ در مقاله‌ای در تشریح این استراتژی نوشت که اهمیت "دفاع از دور" به ویژه برای حوزه آب‌های دریای عمان مطرح است که "هم امنیت خلیج فارس و هم امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را تأمین می کند."

یکی از سناریوها درباره سنجش احتمال حمله نظامی به ایران رصد تقویت نیروهای خارجی در محدوده اقیانوس هند است.

آقای نامی در مقاله خود به طور خاص به اهمیت اقیانوس هند اشاره کرده و گفته که دشمن در پی توان و قدرت "دریاپایه" است و به همین دلیل نوشته بود که "باید حضوری فراتر از این منطقه داشته باشیم و این در حقیقت همان دست بلند است که مقام معظم رهبری فرمودند و حضور امروزه ما تا دهانه ورودی دریای احمر و حتی زیر مدار ۱۰ درجه را شامل می شود."

دریای عمان از طریق دریای عرب در جنوب به اقیانوس هند می‌رسد و مدار ۱۰ درجه که بارها از سوی مقام‌های نظامی و دریایی ایران به آن اشاره شده تا آب‌های زیر سومالی در آفریقا را شامل می‌شود.
+17
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و البته وظیفه اصلی این پایگاه این خواهد بود که کشتی ها و شناور های جمهوری اسلامی و در مجموع خودی ها را هدف قرار داده، غرق کند!
  10
  43
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  ما خاستار انحلال مجلس و نیروی انتظامی و سپاه هستیم
  5
  25
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پاسدار تنگ سیر نفرموده که ماهانه چقدر پول یا نفت باید به هندوستان بدهند که اجازه به سپاه پاسداران دهند این پایگاه را در ابهای اقیانوس هند داشته باشند. حاج قاسم سلیمانی هم کلی انسان را بکشتن داد و کلی پول را هم خرج کرد و در اخر جان خودش را هم داد تا پایگاه سپاه پاسداران را در سوریه داشته باشند. اکنون همه ما شاهدیم که سپاه قدس در سوریه دارد شکست میخورد چون نیروهای سپاه در سوریه نه توانی مقابله با اسرائیل را دارند و نه مثل قدیم توانای مالی دارند. البته شاید هم این پایگاه را برای همین در ابهای اقیانوس هند تاسیس میکنن تا پایگاهای سپاه را در سوریه و دیگر کشورها جمع کنن و به ایرانشان برگردانن و مردم را هم فریب دهند که اگر پایگاه های زمینی در خاک کشورهای خارجی برچیده شدن پایگاه دریای در کشور خارجی داریم که بتوانیم دشمنانمان را مورد تعقیب قرار دهیم.
  2
  12
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد
  درود بر سپاه پاسداران هخامنشی.
  23
  4
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  عجبا از اینهمه خریت
  2
  15
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این جونورهای پاپتی قصد ندارن کمی دست از زیاده خوریهاشون که در قد و قوارشون نیست بردارن. تا کی میخوان ملت رو به فلاکت برسونن و ادای ابرقدرتها رو دربیارن خدا میدونه. آخه یابو علفیها خود ابرفدرتها هم الان دست از زیاده خوری برداشتن شما پشه ها چی میگید این وسط .
  1
  14
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  وقتی دارند دست و بال این ها را از سوریه و عراق و لبنان کوتاه میکنند به این میگویند عقب نخود سیاه فرستادن. اصلا ایران نیروی دریائی قابلی ندارد تا در اقیانوس هند عرض اندام کند
  2
  13
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  در این عکس سر چوب دریادار علیرضا تنگسیری آغشته به نشادر هست.
  4
  11
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  خدا به داد سربازهای ایران برسه که دوسال رو به اجبار زیر پرچم هستن و با این اسباب بازی ها مجبورن خانه ‌خانواده رو ترک کنن و بزنن به دل اقیانوس . هرچند که روی زمین و داخل پادگان هم شرایط بعضی وقتها جوری میشه که جون سرباز به لبش میرسه. یا بر اثر تنبیه قطع عضو یا کشته میشه
  0
  1
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  یه بار ترکان عثمانی این اقیانوس هند رو بستن، در نتیجه اروپائیها اومدن دور بزنن که برسند به هند، سر از آمریکا در آوردن و بدین شکل قاره آمریکا کشف شد، آنها فکر کردن به هند رسیدن برای همین اسم سرخپوستان آمریکا رو هندی(ایندین) نامیدن. مگر اینکه این دفعه سپاه جای عثمانی ها این اقیانوس رو ببندین یه قاره جدید کشف بشه!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۳
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  شالار از گوشه لهاف نگاه کن ببین نماز ظهر شده. سر نوشت قاسم کتلت پ شکلات بیچهای سوریه و لبنان براتون درس نشد حالا میخواهید خوراک کوسه ماهیهای گرسنه اطراف سومالی بشید
  0
  1
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۳
  نظر شما چیست؟