علیرضا پناهیان در مورد قتل های اخیر زنان و دختران: محصول بی بندو باری در خانواده است

 علیرضا پناهیان در کنار علی خامنه‌ای در مراسم عزاداری «فاطمیه»، اسفند ۱۳۹۴رادیو فردا :علیرضا پناهیان، مسئول اتاق فکر و مشاور رئیس نهاد رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، درباره قتل‌های اخیر زنان و دختران گفت: «این جنایت‌ها محصول بی‌بندوباری در خانواده است و بی‌بندوباری را آن گروهی از سیاسیون در کشور رواج دادند.»

او که روز یک‌شنبه دوم تیرماه با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو کرده، توضیح بیشتری درباره این گروه از سیاسیون نداده ولی گفته است آنها «اهداف انتخاباتی» داشته‌اند.

این روحانی اصولگرا که عضو هیات امنای دانشگاه هنر است، همچنین گفته اینکه «کسی دختر خودش را با داس بکشد»، برای «جامعه اسلامی و دینی نیست». او در ادامه «وحشی‌گری» را «از اختصاصات فرهنگ غربی» تلقی کرده است.

اشاره آقای پناهیان به ماجرای قتل رومینا اشراقی، دختر نوجوان تالشی است که به دست پدرش با داس سر بریده شد.

به گزارش رسانه‌ها، پدر رومینا در واکنش به فرار دخترش از خانه چنین جنایتی را رقم زد و پیش از قتل تحقیق کرده بود و فهمیده بود که طبق قانون مجازات اسلامی، «پدر، ولی دم است و قصاص نمی‌شود».

علاوه بر ماجرای رومینا اشرفی، رسانه‌ها در طول یک ماه گذشته از وقوع حداقل چهار قتل خانوادگی خبر داده‌اند که به «قتل ناموسی» شهرت یافته‌اند. عمده این قتل‌ها به دلایل مرتبط با فرهنگ سنتی و مذهبی انجام شده است.

اظهارنظرهای شبیه آقای پناهیان درباره ریشه جنایات در ایران سابقه‌دار است.

شهریور سال ۹۷، یک مقام قضایی استان خراسان رضوی، «عامل محرک» تعداد زیادی از پرونده‌های کودک‌آزاری را «لباس و ظاهر شیک» کودکان اعلام کرد.

به گفته مسئولان جمهوری اسلامی سبک زندگی غربی، یک عامل مهم در وقوع دسته‌ای از جرم و جنایت‌ها است.

بر همین اساس مقام‌های قضایی و نظامی ایران بارها در پرونده‌های آزار زنان در ایران، پوشش زنان را «عامل اصلی تحریک» مزاحمان معرفی کرده و در اظهارنظرها و حتی تبلیغات حکومتی، همواره بر رعایت پوشش اسلامی برای «به گناه نینداختن جامعه و مردان» تاکید شده است.

از آن جمله، پس از آنکه در سال ۹۰ گروهی از مردان به یک باغ شخصی در خمینی‌شهر اصفهان وارد شده و به زنان حاضر در آن باغ، تعرض جنسی کردند، رئیس پلیس آگاهی اصفهان گفته بود زنانی که در این باغ حضور داشتند «از پوشش مناسبی برخوردار نبودند.»

به گفته حسین حسین‌زاده، «اگر در این حادثه خانم‌ها حداقل حجاب را در این باغ رعایت کرده بودند، شاید مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گرفتند.»

موسی سالمی، امام جمعه این شهرستان هم گفته بود: «آنها هم که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند آدم‌های علیه‌السلامی نبوده‌اند» و از «۱۴ نفر» حاضر در این باغ «فقط دو نفرشان خانواده بودند».
+9
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  این نوار دار را که بالای سرتان جمع کردید را باید انداخت دور گردنتان انقدر کشید که دیگه مزخرفات و مهملات نبافید و نسخه برای ملت ایران نپیچید.
  2
  42
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  بیشرمی اینها حد و اندازه نداره. زنا زاده ها حالا مقصر کسانی هستند که مورد تجاوز قرار گرفته اند
  1
  41
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  ۱ .به تصویر بنگرید مجسم کنید تصویر شاه و ژنرال جهانبانی را با انها که دقیقا شبیه فضولات انها..۲ از زیر شکم سیری ناپذیر شما مردان بیمار جنسی دقیقا مثل رهبران دینتان از عرعرستان ۱۴۰۰ سال پیش که مسبب ان می شود تعدادی از زنان بقول شما به این صورت انتقام بگیرند طبیعی است عنقلابی با تعدادی مجاهد ملای بی عمامه و تعدادی چپول اسلامی خجالتی صورت بگیرد می خواهید بهتر از این باشد کورررر خوانده اید .چپولها مجاهدین حزب اللهی ها اماده برای منفی ولی...حقیقت پنهان نخواهد ماند که فاضلاب فکری عرعرستان ۱۴۰۰ سال پیش را با عنقلاب زور چپان کردید.
  2
  34
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  ۳۶
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  دلیلش حرامزادگی و بیشرفی امثال تو خوک صفته ...... منتظر باش. بالاخره یه روز نوبت شمام میرسه وای که چه شود اون روز
  2
  39
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  اینا ، اگه به نوزاد دو روزه هم تجاوز بشه، میگن مقصر نوزاد بود که باعث تحریک شد.
  1
  16
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینجور که معلومه پس حکومت اسلامی هم نمی تواند با زور ارعاب مردم را از بی بندوباری رهایی دهد قبل انقلاب شما با شعار اینکه مردم بی بندو بار هستند قدرت را از محمد شاه گرفتید وشدید امروز شاه امام علی حداقل اون شاه کاری نکرد که ناموس ایرانی برای لقمه ای نان تن فروشی کنه اونم دردبی شاه شهر نو داشت شما دفترهایه صیغه موقت که تن فروشی اسلامیست راه انداختید تا شاگردانتان بعد حوضه علمیه کار داشته باشند چه فرقی کرده خودتون اعتراف میکنید به عقب افتادگی وپوشالی بودن حکومت دزد ودزد پرورتان .
  0
  8
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  انشالله خون تمام بی‌گناهان که شما کشتید و آنهایی که شما باعث عقب ماندگی اجتماعی و جهل و تعصب بی جا که همه دلیلش شما و رویه مملکت داری هست دامنتون رو بگیره و سرنگون بشین تا دوباره این مملکت رشد کنه و زبان زد و‌ مایه افتخار
  1
  4
  دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  خاک بر سرت با این تحلیل احمقانه ات
  0
  2
  ‌سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۱
  نظر شما چیست؟