راهزنی جاده ای در پوشش «پلیس نامحسوس جاده»

 با اعترافات عاملان دستبرد به محموله طلا در یکی از جاده های خراسان رضوی، ابعاد گسترده ای از یک دسیسه شوم وحشتناک در حالی فاش شد که اعضای این باند خطرناک با استفاده از علایم و تجهیزات پلیسی و در پوشش «پلیس نامحسوس جاده!» اقدام به ارتکاب جرم کرده بودند.

به گزارش اختصاصی خراسان، ساعت 22 سیزدهم خرداد بود که خودروی سمند در مسیر حرکت از کاشمر به سوی مشهد به نزدیکی سه راهی شادمهر رسید. راننده و برادرش بیش از 3 کیلوگرم طلا را درون خودرو حمل می کردند که ناگهان، سرنشینان زانتیا با آرم و نوشته «پلیس نامحسوس» از راننده سمند خواستند تا خودرو   را متوقف کند. در حالی که سرنشین زانتیا با پوشش مامور پلیس راه از خودرو پیاده می شد راننده یک دستگاه پراید نیز سپرش را از پشت سر به سپر عقب سمند چسباند تا دیگر راه گریزی نداشته باشد. راننده 37 ساله که متوجه شده بود آن ها پلیس نیستند بلکه قصد راهزنی دارند بلافاصله قفل مرکزی را زد اما سرنشینان دو خودرو به سوی سمند حمله ور شدند و در حالی که سلاحی شبیه کلت در دست داشتند با چوب و چماق و چاقو، شیشه ها را شکستند و دو سرنشین سمند را بیرون کشیدند. آن ها پس از کتک کاری وحشیانه سرنشینان و ایراد ضرب و جرح با چاقو و چماق، آن ها را به حاشیه جاده بردند و دست و پاهایشان را با طناب محکم بستند و سپس در تاریکی شب با سرقت محموله طلا، به مکان نامعلومی گریختند.
گزارش خراسان حاکی است، به دنبال وقوع این حادثه هولناک در جاده، گروهی از کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی، با استفاده از امکانات تخصصی کارشناسان اداره اطلاعات جنایی به یاری نیروهای انتظامی مه‌ولات و کاشمر رفتند.

بنابراین گزارش، بلافاصله مشخص شد که سرنخ های این دستبرد مسلحانه به کاشمر باز می گردد  تا این که سرنخ ها به سوی یک طلافروش در کاشمر کشیده شد چرا که بررسی های نامحسوس اطلاعاتی نشان می داد فرد یا افرادی اطلاعات حضور طلافروش در کاشمر را در اختیار تبهکاران گذاشته اند بنابراین عملیات پلیس در چند شاخه اطلاعاتی- عملیاتی در مه ولات و کاشمر ادامه پیدا کرد و گروه مشترک کارآگاهان به بررسی آثار به جا مانده روی خودروی شاکیان، دوربین های مداربسته و همچنین ردیابی پلاک پراید و زانتیا پرداختند. پیگیری های نامحسوس بیانگر آن بود که خودروی پراید در خیابان 13 آبان کاشمر تردد می کند به همین دلیل و با هماهنگی های قضایی، کارآگاهان راننده پراید را در حالی دستگیر کردند که مقداری مواد مخدر از نوع حشیش نیز کشف شد. به  دنبال اعترافات راننده پراید، بلافاصله عملیات  دستگیری دو برادر وی نیز در دستور کار قرار گرفت و آن ها هم در عملیات های جداگانه به دام افتادند.

متهمان در بازجویی ها، محل اختفای طلاهای سرقتی را لو دادند و اظهار کردند که طلاها را درون تنور روستایی منزل پدرشان در روستای سعدالدین خلیل آباد پنهان کرده اند که با کشف طلاها، عملیات پلیس وارد مرحله جدیدی شد. به گزارش خراسان، در ادامه این عملیات گسترده، «پوریا» متهمی که با پوشش مامور قلابی   وارد باند تبهکاران شده بود نیز درحالی دستگیر شد که کارآگاهان دو برادر طلافروش را هم در کاشمر به دام انداختند.

رئیس پلیس خراسان رضوی در تشریح ابعاد گسترده این پرونده راهزنی در جاده به خراسان گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، پیگیری این پرونده با همکاری صمیمانه قضات دادسراهای مه ولات و کاشمر به گروه مشترکی از کارآگاهان زبده سپرده شد و آنان با دستگیری همه اعضای این باند بیش از یک کیلو و 500 گرم مواد مخدر ، تجهیزات پلیسی، اسلحه پلاستیکی، تعدادی پلاک سرقتی خودروها و غیره را کشف کردند. سردار محمد کاظم تقوی افزود: بررسی های مقدماتی پلیس حاکی از آن بود که دوست قدیمی و 12 ساله شاکی نقشه این دستبرد ماهرانه را طراحی کرده و با همدستانش در میان گذاشته است. رئیس پلیس خراسان رضوی افزود: شاکی بنکدار طلا بود و در روزهای مشخصی برای فروش طلا به کاشمر می رفت که این بار دوست قدیمی اش وسوسه شده و نقشه سرقت طلاها را کشیده بود. سردار تقوی با اشاره به توقیف 3 خودروی مورد استفاده در این دستبرد مسلحانه تصریح کرد: اعضای این باند قرار گذاشته بودند که بعد از ارتکاب جرم هیچ تماسی با یکدیگر نداشته باشند و طراح اصلی بعد از فروش طلاها مبلغ 100 میلیون تومان به اعضای باند بپردازد.

وی اضافه کرد: باید بنکداران، اتحادیه ها و دست اندرکاران امور مربوط به طلافروشی، راهکارهایی را برای انتقال صحیح طلا بیندیشند تا این گونه به دلیل سهل انگاری و رعایت نشدن اصول حفاظتی، امنیت مردم و جان طلافروشان به خطر نیفتد.

سردار محمد کاظم تقوی  تاکید کرد: تحقیقات درباره دیگر افراد مرتبط با این ماجرا و شناسایی و دستگیری دیگر متهمان فراری درحالی همچنان با دستورات ویژه قضایی ادامه دارد که بررسی ها نشان می دهد اعضای این باند خطرناک احتمالا در جرایم خشن نافرجام دیگری نیز نقش داشته اند که باید مورد ریشه یابی قرار گیرد.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟