ادای احترام به پیکر البرز زارعی؛ کوهنورد فداکاری که در آتش سوخت

بی بی سی :امروز در مراسمی در یاسوج، به پیکر البرز زارعی، کوهنورد مصدومی که برای فرونشاندن آتش سوزی جنگل‌های دیل گچساران جان خود را از دست داد ادای احترام شد.

در این مراسم جمعی از فعالان محیط‌زیست، مدیران و پرسنل حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی اصفهان حضور داشتند.

اقای زارعی ۲۸ سال داشت و به عنوان نیروی داوطلب برای مهار آتش‌سوزی رفته بود که در هنگام خاموش کردن آتش دچار ۶۰ درصد سوختگی شد؛ او دیروز جمعه (۳۰ خرداد) پس از ۱۸ روز در بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان جان خود را از دست داد.

بر اساس روایت مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد، البرز زارعی در عملیات آتش سوزی کوه دیل در حالی که در محاصره آتش شدید و باد زیاد بود به همراه سه نفر دیگر به صخره ای پناه برده بود که سقوط می‌کند و پس از افتادن در آتش دچار سوختگی شدید می‌شود. وحید محمدی تبار، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد گفته: "آقای زارعی به علت سقوط از ناحیه کمر آسیب دید و چون امکان فرار مجدد را نداشته وسط علف‌های در حال سوختن قرار گرفته و این مساله منجر به سوختگی شدید این جوان می‌شود."

او یکی از کوه‌نوردان انجمن کوه‌نوردی زاگرس و از اعضای فعال تشکل زیست‌محیطی سبزگامان کهگیلویه و بویراحمد بود.

شهرستان۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب کهگیلویه وبویراحمد ،۴۱۵ هزار هکتار جنگل و مرتع دارد.

بر اساس آمارهای رسمی، سالانه ۱۵ هزار هکتار جنگل‌ و مرتع در ایران به ویژه در فصل گرما در آتش می‌سوزد اما برآورد می‌شود ۸۰ درصد این آتش‌سوزی‌ها بر اثر عوامل انسانی باشند.

نبود بالگرد و هواپیماهای آب‌پاش و فقدان مرکز مانیتورینگ در برخی از استان‌ها از جمله دلایلی بوده که اطفای حریق در ایران را با مشکل مواجه می‌کند.
+27
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  یادش گرامی که همچون نامش شکوه البرز را در بر داشت و با گذشت از جانش، عظمت زاگرس را هم به بزرگی اش افزود.
  0
  8
  یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
  نظر شما چیست؟