ارائه بسته های تشویقی به ایرلاین های خارجی برای عبور از آسمان ایران

تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران در فروردین امسال ۵۱۶۲ اعلام شده که نسبت به همین ماه در سال ۹۸ حدود ۸۵ درصد کاهش داشته استبی بی سی :بر اساس اعلام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، این کشور قصد دارد با ارائه بسته‌هایی شرکت‌های هواپیمایی خارجی را به عبور از آسمان خود تشویق کند؛ گفته شده شرکت هواپیمایی بین‌المللی که ایران از طریق پروازهای عبوری بیشترین درآمد را از آنها داشته، مشمول این بسته‌ها می‌شوند.

همچنین گفته شده برای شرکت‌های هواپیمایی خارجی که استفاده از آسمان ایران را ۲۰ درصد افزایش دهند یا میزان این عبور را حفط کنند "تخفیف‌هایی" در نظر گرفته شده است.

ایران هم اکنون در رقابت با بعضی کشورهای منطقه است تا بتواند از طریق پروازهای عبوری از آسمان درآمد بیشتری کسب کند.

ناصر آقایی، مدیر کل دفتر بازرگانی و سرمایه‌گذاری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفته: "ما قصد داریم با تهیه بسته‌های تشویقی، انگیزه و رغبت شرکت‌های هواپیمایی خارجی برای استفاده از فضای ایران را بیشتر سازیم و این به معنای کاهش تعرفه پروازهای عبوری نیست."
شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، میزان درآمد سالانه این کشور را از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرده استبا شیوع کووید-۱۹ و بسته شدن بسیاری از مرزها از اواخر اسفند ماه پروازهای عبوری از ایران، مانند سایر نقاط جهان، به شدت کاهش یافت.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفته پروازهای عبوری از ایران فروردین ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال گذشته(۱۳۹۸) حدود ۸۵ درصد کاهش یافته است؛ در فروردین امسال تعداد پروازهای عبوری ۵۱۶۲ اعلام شده است.

درآمد ارزی برای عبور پروازهای خارجی از آسمان ایران بر اساس وزن هواپیما و مسافت عبوری در محدوده آسمان این کشور محاسبه می‌شود؛ این هزینه برای هر یک تن وزن هواپیما، ۴ هزارم دلار در هر کیلومتر است.

طی سالهای اخیر در مواردی هم ترافیک هوایی ایران شاهد افزایش بوده؛ به عنوان مثال در دورانی که روابط قطر و با عربستان تیره شد خطوط هواپیمایی این کشور از استفاده از آسمان عربستان منع شدند؛ این جایگزینی مسیر به افزایش ترافیک هوایی ایران منجر شد.

از جمله اتفاقاتی که پیش از شیوع کرونا در جهان به کاهش ترافیک هوایی ایران انجامید، ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در دی ماه سال گذشته بود که در پی آن بعضی شرکتهای هواپیمایی پروازهای خود به ایران را لغو کردند یا مسیر خود را تغییر دادند.

بعضی از خانواده قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی در طوماری از کشورهای خارجی خواسته‌اند تا زمانی که مقام های جمهوری اسلامی درباره این پرونده همکاری نکنند، عبور پروازهای خود را از آسمان ایران متوقف نگه دارند.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، میزان درآمد سالانه ایران را از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرده است.
+5
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  مگر اینکه مغز خر خورده باشن که اینکارو بکنن، که دوباره یه گاگولی یا یکی از اون سلاحهای فوق مدرن ودقیقتون بزنه بیچاره ها رو لت پار کنه تازه با پرروی طلبکارم بشید. اصلاً حکومتی تو دنیا از اینا احمقتر دیدید ، به خودشونم رحم نمی کنن می شینن روی شاخه و زیر خودشونو می برن، تو این وضع بدبختیشون با این نفهم بازیاشون منابع درامدی خودشونم رو از بین می برم.
  2
  15
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴
  ۳۲
  Benzi - لیدز، انگلستان
  بسته تشویقی مثلا دوتا موشک بهشون میزنن اگه جا خالی دادن دوتا جون میگیرن دوتا هویچ می‌رن مرحله بعد
  2
  19
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷
  نظر شما چیست؟