لنکرانی: وضع معیشتی طلاب قبل از انقلاب خیلی بهتر بود

ایران وایر :محمدجواد صادق لنکرانی یک مدرس حوزه علمیه قم گفته که «وضع معیشتی طلاب قبل از انقلاب خیلی بهتر بود و در حال حاضر۸۰ درصد طلاب» زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

لنکرانی افزوده که «تنها ۱۰ درصد از روحانیون زندگی مرفهی دارند و الان حقوقی که طلبه می‌گیرد، دو برابر را روی این حقوق بگذارد نمی‌تواند اجاره خانه خود را بدهد.»

به گفته وی پیش از انقلاب «یک طلبه با یک‌سوم حقوقی که ماهانه می‌گرفت، می توانست اجاره خانه بدهد.»

این روحانی ادامه داده «۱۵-۱۰ درصد روحانیونی که شغل دولتی دارند، زندگی مرفهی دارند و مردم اینها را می‌بینند و همه را به یک چوب می‌رانند.»

لنکرانی اضافه کرده وضعیت اقتصادی برخی روحانیون به اندازه‌ای وخیم است که یک استاد برجسته حوزه علمیه قم برای تامین هزینه‌های زندگی‌اش، ماشین خود را سرویس حمل و نقل برخی دانش‌آموزان کرده است.
+4
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان

  راست میگه ، شاه ( خدا نیامرز ) عاشق آخوندها بود ، خیلى بهشون میرسید
  17
  39
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  جونشون بالا بیاد بروند و کار کنند مفتخوری هم حدی داره
  1
  39
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  سفره ی پر از خون و حماقتی که دین عرعریت ۱۴۰۰ سال پیش گسترد هنوز شکم امثال تو را پر می کند ولی چون سوسمار برای تغذیه ی شما نژاد عرعرها نیست..... طلاب احساس گرسنگی میکنند.
  4
  27
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه

  رو نیست سنگ پاست با پر رویی تمام میگه وضعیت اقتصادی روحانیون وخیم است
  3
  31
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  مرتیکه دزد پول هفت نسلشو دزیده حالا شیکایتم میکنه یادش نیست زمان اون خدا بیامز به این مفتخورا اخوند دو زاری میگفتن چون هر جا میرفتن روضه میخوندن دوزار میگرفتن .....
  1
  34
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. همه زیر سر فرح پهلوی بود. به جز دوسه نفر بقیه آخندها از دفترفرح پهلوی پول میگرفتن.نمونه اش اون مرتضا مطهری بود که بنز یا کادیلاک سوار می شد.فرح پهلوی اولین بار دولت در دولت رو ابداع کرد البته روش اونو فرانسویها بهش یاد دادن.
  19
  9
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  41 سال است اخوندکلاشو مربی و استادان طلاب جماعت بر مردم ایران سواراند جنایت میکنن مردم را زندان میکنن فراریمان می دهند ثروت و مال مردم را مصادره و میخورند جوانان ایران را در کشورهای خارجی با بهانه های واهی بکشتن میدهند در خیلی از کشورهای دنیا ترور میکنن در تمام امور زندگی مردم دخالت میکنن برای خیلی از مردم شایعه ات دروغ درست کرده اند تا از چشم مردم بیفتن و ابرویشان را ببرن و خیلی مشکلات و وضع بد را برای مردم ایجاد کرده اند , حالا هم این اخوند کثیف مظلوم نمایی میکند و منت رو سر ملت مردم میگذارد و میگوید وضع طلاب مفت خور در زمان شاه بهتر بود!
  2
  23
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  گور پدر همه ای مفتخور دزدتون، اشغالای عوضی حتی یه دوزاری هم از پول این کشور وملت برای شما مفتخورا زیاده، چه غلطی مثلاً می کنید جز اینکه با ترویج خرافات مملکت به نابودی کشیدیدویا چشم دنبال ناموس مردم داشتنو دزدی ، بیشرفا.
  1
  27
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  ۵۵
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  برن کار کنن!. تو غرب دو تا نااشنا هم صحبت بشن مثلا تو اتوبوس٫ از هم سوال میکنن (what you do for living)!. به سوال دقت کنین!. طلبه جوابش چیه؟ زیر کولر شبا میخوابم روزا تکرار میکنم ابٍنا بِن و بًنا بُن و بن بٍبنه بٍنا بُبنه بُبًینا
  3
  23
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  شما آخوندها سیر مونی ندارید کلا. اون زمان دوزاری بودید الان با ۵۰۰ هزار یورو هم سیر نمیشید.
  3
  31
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. در دوران شاه نه فقط طلبه ها، بلکه گدا گشنه های چپی مثل شما نیز در رفاه میزیستند.
  5
  27
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  با اینهمه دل دزدی, مفتخوری, دست کجی و سرمایه های مملکت در دستتون وضعتون قبل از انقلاب بهتر بود. پس بدون این دزدی ها دیگه حال و روزتون چگونه بود.
  3
  7
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. نه تنها این. شاه دلار ۷ تومانی می‌‌داد. و می‌‌گفت برید. آمریکا تحصیل کنید. یک چیزی یاد بگیرید. و به ملت کمک کنید. همه هم در نارمک ویلا داشتند. دلار را می‌‌گرفتند. می‌‌رفتند. اکلاهما و تکزاس .کمونیست می‌‌شدند. یکی‌ هم نبود. بگوید. چرا تکزاس. اون زمان که ما اتحاد جماهیر سوسیالیستی داشتیم.ولی‌ هنوز که هنوز پاسخ نداده. چرا زیر عمامه خمینی دنبال آزادی طبقه کارگر بودند؟
  3
  8
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  شاه فقید وسط دو تا منگنه گیر کرده بود. اکثریت تحصیل کرده های ما دنباله رو کمونیزم و استالین و چپولی بودند. عده ای طرفدار مذهب قرون وسطائی اسلام و تشیح. شاه خدا بیامرز مجبور بود جناح مذهبی را تقویت کند که عاقبت هر دو جناح به هم در امدند و دودمانش را به فنا دادند
  1
  13
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  قبل انقلاب چون طلبه ها باید می رفتن سربازی ،بهش آش میدادن، الان نمیتونه
  4
  3
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۳۲
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  در دوران شاه فقیر و مظلوم هم بود ولی باز هم روزنه ایی برای ترمیم وضعیتش وجود داشت. در بدترین حالت مردم کمک میکردند. ولی حالا حقوق زیر 5 میلیون تومان باید مرده حساب بشه. حتی بستگانش هم پول کفن و دفنش را هم قبول نمیکنند چه برسه به همسایه.
  2
  6
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. این قضیه تگزاس و کنفدراسیون هم چیزی شبیه به تلفیق ارتجاع سرخ و سیاه بود! از یک طرف کمونیست یعنی خدا نیست، از اون طرف هم خداپرست دو آتشه که دست به دست هم دادند و این آش را برای ما در گوادالوپ پختند!
  1
  4
  یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۹
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بله مثلی میگه حتماَ هم انگلیسییت ایرانیان باید گشنه نگه هشان داشت تا ...نزنند وعربها برعکس.
  0
  2
  یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
  نظر شما چیست؟