ماهان ایر ادعای خلبان ایرانی مبنی بر انتقال ۷ تُن بار ممنوعه به همراه قاسم سلیمانی به سوریه را تکذیب کرد

یورونیوز :شرکت هواپیمایی ماهان می‌گوید ادعاهای خلبانی که مدعی شده بود یک‌بار در پروازهای مسافربری این شرکت قاسم سلیمانی را به صورت مخفیانه از تهران به دمشق رسانده کذب محض است.

شرکت هواپیمایی ماهان در بیانیه‌ای که روز ۳۰ خرداد در این رابطه منتشر کرد می‌گوید این شرکت کاملا خصوصی است و هیچ ارتباطی با نهادهای دولتی و نظامی ایران ندارد.

در بخشی از این بیانیه، ماهان ضمن تکذیب ادعاهای خلبان امیر اسداللهی او را به داستان سرایی برای کسب شهرت متهم کرده است.

امیر اسداللهی خلبان ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان روز پنجشنبه در گفتگویی با سایت هیئت اطلاع‌رسانی رزمندگان اسلام خاطره‌ای از ماجرای حضور قاسم سلیمانی در یک پرواز مسافربری شرکت ماهان شرح داده بود.

آقای اسداللهی می‌گوید در پروازی که در سال ۹۲ از تهران به سمت دمشق داشتند، قاسم سلیمانی و همچنین ۷ تن بار ممنوعه به همراه ۲۰۰ مسافر عادی در پرواز بوده‌اند. اما وقتی که هواپیما از آسمان بغداد قصد عبور از عراق را داشته، برج مراغبت دستور می‌دهد پرواز فرود اضطراری داشته باشد در غیر این صورت به هواپیما شلیک خواهد شد.

آنطور که این خلبان روایت می‌کند، او به قاسم سلیمانی پیشنهاد می‌دهد لباسش را با لباس مهندس پرواز عوض کند و در کابین خلبان بنشیند. بعد از فرود در فرودگاه بغداد نیروهای آمریکایی وارد هواپیما می‌شوند و با دوربین و اسکنر چشمی تمام مسافران را بازرسی می‌کنند. این در حالی بوده که سلیمانی با لباس مهندس پرواز در کابین قفل شده خلبان حضور داشته است. بعد از آنکه نیروهای آمریکایی از یافتن سلیمانی ناامید می‌شوند هواپیما را ترک می‌کنند اما مامور عراقی به خلبان دستور می‌دهد بار پرواز نیز باید چک شود.

آقای اسداللهی البته اشاره‌ای نکرده که بار هواپیما دقیقا چه بوده و تنها به ذکر این نکته که ۷ تن بار ممنوعه در این پرواز وجود داشته اکتفا کرده است. بنابر روایت خلبان او با دادن چندین اسکناس دلار به مامور عراقی، او را از تفتیش بار هواپیما منصرف می‌کند و پرواز در نهایت به سلامت به دمشق می‌رسد.

این اظهارات اسداللهی بحث‌های زیادی را در خصوص اتهامات وارده به شرکت هواپیمایی ماهان وارد کرده است. این شرکت چند سالی است که از سوی آمریکا متهم شده است تسلیحات و اسلحه به سوریه منتقل می‌کند.

شرکت ماهان در بخش دیگری از بیانیه خود با انتقاد از امیر اسداللهی آن‌را بهانه دادن به دست دشمنان و بیگانگان خوانده و از رسانه‌های خارجی دعوت کرده در صورتی که مدرکی در خصوص تاریخ، شماره پرواز یا هر ادعای دیگری دارند با ذکر جزئیات بیان نمایند تا مورد بررسی قرار گیرد.
+6
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اگه تایید میکرد جای شک داشت
  2
  29
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
  ۲۰
  varied - ریزه، ترکیه
  اول یه .. میخورند بعد میبینند که محاسبه شان اشتباه از آب دراومد تکذیبش میکنند ترسیدند که چین ترکیه عراق بلاروس سوریه و ونزوئلا پرواز ماهان به کشورشان را ممنوع اعلام کنند امان دست این تقیه اسلامی که در همه موارد کاربرد دارد
  2
  10
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۲
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  فقط می‌خواستن ما نظر بده ها رو به جون هم بندازن؟
  3
  1
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر چیز را ج ا تکذیب کند مطمئنا اتفاق افتاده است.
  1
  12
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  پ ن پ!! البته مقدار بار دقیقش ٧ تن و ٨٠ کیلو کثافت در کابین خلبان بوده. منتها چون این قاسم رمبو خیلی ورزشکار بود و استاد کم کردن وزن، بعدا در عرض کمتر از یک ثانیه وزنش از ٨٠ کیلو رسید اندازه یه کتلت.
  2
  8
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. قسمتی را خلبان درست گفته است که این هواپیماها ادوات جنگی را حمل میکرده اند. اما قست رشوه اش دروغ هست
  1
  3
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  از قدیم گفته اند دو چیز را نمیشود پس گرفت یکی ..... داده شده و ان یگی چوب خرده شده . اخر مرد حسابی این چه حرفیه که تکذیب میکنی. اگر قاسم سلیمانی در کابین قفل شده بوده یک امری است که در یک زمان حساس خاص اتفاق افتاده و بپایان . رسیده .حالا تو دنبال مدارک میگردی. بقول بعضی ها مدرک لیز بود و در رفت
  0
  3
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۴
  نظر شما چیست؟