درخواست کمک انوشه آشوری ،مهندس بریتانیایی ایرانی تبار زندانی در ایران از بوریس جانسون

انوشه آشوری، مهندس بریتانیایی ایرانی‌تبار در کنار خانواده‌اشصدای آمریکا :شبکه اسکای نیوز گزارشی را درباره انوشه آشوری، مهندس ۶۶ ساله بازنشسته بریتانیایی ایرانی‌تباری که پس از سفر به ایران برای دیدن مادرش بازداشت شد، منتشر کرده است.

به گزارش اسکای نیوز، انوشه آشوری، در تاریخ ۲۰ خرداد در پیامی تلفنی از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، خواست به آزادی او کمک کند. او در پیامی به اسکای نیوز گفته است که احساس می کند فراموش شده و به شدت خواستار کمک است.

طبق این گزارش، انوشه آشوری به دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در خیابان ربوده شد و سپس به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این در حالی است که گزارش اسکای نیوز می گوید وی حتی به اسرائیل سفر نیز نکرده است و خانواده‌اش نیز این اتهامات را رد کرده اند.

خانواده آقای آشوری نسبت به وضعیت سلامتی او و شیوع ویروس کرونا در زندان ابراز نگرانی کرده اند.

انوشه آشوری بیش از ۱۰۰۰ روز است که در ایران و به دور از خانواده خود، زندانی شده است. او در پیامی صوتی با اشاره به آزادی اخیر چند آمریکایی زندانی در ایران و بالعکس، آن هم در شرایطی که آمریکا و ایران به مدت چند دهه روابط دو جانبه نداشته‌اند، گفت: «بریتانیا که روابط دوستانه با ایران دارد، نتوانسته هیچکس را آزاد کند.»

خانواده آقای آشوری معتقد هستند که رژیم ایران او را گروگان گرفته است تا یک اختلاف مالی دیرین ۴۰۰ میلیون پوندی خود با بریتانیا را حل کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در باره پرونده انوشه آشوری گفته است که این کشور قویا از ایران می خواهد که انوشه آشوری آزاد شود و بتواند به خانواده اش ملحق شود. این سخنگو گفته است که سفارت بریتانیا در تهران به درخواست دسترسی کنسولی به انوشه عاشوری ادامه می دهد.

هم‌اکنون علاوه بر انوشه آشوری، شماری از افراد دوتابعیتی، چندتابعیتی، و حتی بدون داشتن تابعیت ایرانی نیز در ایران زندانی هستند که از آن جمله می‌توان به سیامک و باقر نمازی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار، مراد طاهباز که شهروندی سه‌گانه بریتانیا، آمریکا، و ایران را دارد، کامران قادری شهروند اتریشی ایرانی‌تبار، و کایلی مور گیلبرت استرالیایی، اشاره کرد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.
+25
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  کاربران گرامی این شخص تفرقه انداز است amirgheryou - تهران، ایران مراقب باشید میخواهد با گفتن شهرستانی و تهرانی و دهاتی بین ما تفرقه بیندازد ولی این نادان مزدور وارداتی از عرعر ستان نمیداند ایران یعنی همه شهرستانهایش و ده و ده کوره هایش و شهر و استانهایش ایران یعنی کرد و آذری و بلوچ و لر و ترکمن و گیلک و مازنی و عرب های ایرانی و ارمنی و آشوری و ....................................و بدان که با تفرقه افکنی میان ایرانیان سودی نمیبری پس بدان ای نادان به شهرستانی بودن و دهاتی بودنمان افتخار میکنیم و آنرا ننگ نمیدانیم یا مایه ی خجالت نمیدانیم که تو مرتبا در کامنت هایت میخواهی بین شهرهای ایران تفرقه بیندازی .
  3
  20
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  گلایه کرده . خیلی ساده ایی فکر می کنی انگلیس روابطش را با ایران بخاطر تو و بقیه خارجی هایی که پاسپورت انگلیسی دارند به مخاطره می اندازه. اصلا . ببینید ایرانی به کجا رسیده که شده شهروند درجه ۴ کشوری که حتی برای این بابا هم تره خورد نمی کنه و‌برای بقیه ایرانی ها و سایر کشورهای مانند ایران که پاسپورت انگلیسی دارند نه حمایت می‌شوند از طرف دولت انگلیس نه هیچ چیز دیگر.
  3
  8
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ها گروگان های بیگناه برای باج گیرری هستند. شرط عقل اینست که کسی به ایران سفر نکند ولی گاهی برای کار و درامد و گاهی برای دیدن اقوام چنین میکنند و طعمه میشوند. ایران خودش را در جریان خرید تانک از انگلستان طلبکار می بیند و ازادی این گروگان ها بستگی به حل ان موضوع دارد
  3
  9
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مشتی حالت خوشه ها؟؟ دولت‌های اروپا از خداشون هست شما رو بگیرن, واسه اینا یعنی یه مهاجر کم از کشورشون
  6
  12
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  خوب اگر ریگی به کفشش نبود نمی‌گرفتند. چرا اشخاص دیگه رو که میشناسم نمیگیرن.. حالا برای یه جاسوس اشک تمساح بریزین. حقیقت تلخه..
  6
  7
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳
  نظر شما چیست؟