آغوز چیست؟ (بررسی ارزش غذایی، خواص و جنبه های منفی مکمل تهیه شده از این ماده)

پیام سلامت : آغوز یک مایع تولید شده در پستان انسان ها، گاوها و سایر پستانداران، قبل از تولید فرایند شیردهی است. این ماده بسیار مغذی است و حاوی مقادیر بالایی از آنتی بادی ها است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که با عفونت و باکتری ها مبارزه می کنند.

آغوز به رشد و سلامت و نوزادان و پستانداران تازه متولد شده کمک می کند. اما تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل های حاوی این ماده که از اولین شیر تولید شده در پستان گاوها تولید شده است نیز ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند، به مبارزه با عفونت ها کمک کند و سلامت روده را در طول زندگی بهبود بخشد.

در این مقاله مجله پیام سلامت، ارزش غذایی، خواص و جنبه های منفی احتمالی مکمل این ماده را بررسی می کنیم.
آغوز چیست؟
آغوز یک مایع شیری مانند است که در بدن پستاندارانی که به تازگی زایمان کرده اند و درست قبل از شروع تولید شیر، آزاد می شود. این ماده منبع مهمی از مواد مغذی است که باعث رشد و مبارزه با بیماری ها در بدن نوزادان می شود. اما این ماده فقط مخصوص نوزادان نیست چون به تازگی دانشمندان آن را به فرم مکمل درآورده و به بازار عرضه کرده اند.

این مکمل ها معمولا از شیر گاو ساخته می شوند. آغوز تولید شده در پستان گاو بسیار شبیه آغوز تولید شده توسط پستان انسان است. این ماده غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها، کربوهیدرات ها، پروتئین های مبارزه کننده با بیماری، هورمون رشد و آنزیم های گوارشی است.

مکمل های تهیه شده از آغوز گاو در سال های اخیر محبوب شده اند، زیرا ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کنند، عفونت را از بین ببرند و سلامت روده را بهبود ببخشند.

برای تهیه این مکمل ها، آغوز خارج شده از بدن گاو ابتدا پاستوریزه شده و سپس به شکل قرص یا به پودر هایی که می توانند در مایعات حل شوند، در می آیند. آغوز گاو به طور معمول یک ماده زرد رنگ و شبیه به باترمیلک است.
ارزش غذایی
آغوز گاو بسیار مغذی است و حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر معمولی است. به طور خاص، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، منیزیم، ویتامین B و ویتامین A، C و E آن بیشتر از شیر گاو است.

در حالی که آغوز غنی از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است، اما خواص مورد تایید آن بیشتر مربوط به ترکیبات پروتئینی خاص زیر است:

    لاکتوفرین: لاکتوفرین یک نوع پروتئین است که در پی پاسخ ایمنی بدن به عفونت ها، از جمله باکتری ها و ویروس ها تولید می شود.
    عوامل رشد: عوامل رشد هورمون هایی هستند که رشد را تحریک می کنند. آغوز گاو به خصوص داری دو پروتئین هورمونی یعنی فاکتورهای رشد ۱ و ۲ فاکتور رشد انسولین، یا IGF-1 و IGF-2 بسیار زیادی است.
    آنتی بادی ها: آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به عنوان ایمونوگلوبولین نیز شناخته می شوند و توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری ها و ویروس ها مورد استفاده قرار می گیرند. آغوز گاو غنی از آنتی بادی های IgA، IgG و IgM است.

از آنجا که آغوز گاو حاوی مواد مغذی است که با بیماری ها مبارزه می کنند و باعث رشد بیشتر می شود، مصرف مکمل حاوی آن ممکن است قادر به تقویت سیستم ایمنی، درمان عفونت ها و ارائه خواص ارزشمند به بدن انسان باشد.
خواص این ماده برای بدن
تحقیقات نشان داده اند که آغوز گاو می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند، با عفونت هایی که باعث اسهال می شوند مبارزه کند و سلامت روده را ارتقاء دهد.

می تواند سیستم ایمنی را تقویت کندآغوز گاو می تواند وقتی بدن در معرض عوامل بیماری زا قرار می گیرد، سیستم ایمنی را تقویت کند. اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی آغوز، عمدتا به غلظت بالایی از آنتی بادی IgA و IgG در این ماده باز می گردد. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که با ویروس ها و باکتری ها مبارزه می کنند.

تحقیقات نشان داده اند که مکمل های حاوی آغوز ممکن است در تقویت سیستم ایمنی در ورزشکاران، به طور خاص موثر باشند.

یک مطالعه ۱۲ هفته ای که بر روی ۳۵ فرد بالغ انجام شد نشان داد که استفاده از مکمل این ماده به صورت روزانه با افزایش ۷۹ درصدی میزان آنتی بادی IgA در بزاق همراه است.

محققان معتقدند که افزایش سطح IgA در بزاق ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند و توانایی بدن برای مبارزه با عفونت های دستگاه تنفسی را افزایش دهد.

مطالعه دیگری که بر روی ۲۹ دوچرخه سواری مرد انجام شد مشاهده کرد که مصرف ۱۰ گرم آغوز گاو در روز به مدت ۵ هفته، مانع از کاهش میزان سلول های ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به عفونت های تنفسی فوقانی در مقایسه با دارونما شد.

مطالعات دیگر نیز همبستگی بین مصرف این ماده با تقویت سیستم ایمنی را اثبات کردند. اما هنوز هم تحقیقات گسترده تری لازم است.

ممکن است از اسهال جلوگیری کرده و آن را درمان کندترکیبات موجود در آغوز گاو، به ویژه انواع آنتی بادی ها و پروتئین لاکتوفرین، ممکن است به جلوگیری از اسهال همراه با عفونت باکتریایی و ویروسی کمک کند.

مطالعه ای که بر روی ۸۷ بزرگسال مبتلا به اسهال همراه با HIV انجام شد نشان داد که مصرف ۱۰۰ گرم آغوز گاو به صورت روزانه همراه با داروهای ضدویروسی سنتی، به طور معنی داری باعث کاهش ۲۱ درصدی میزان دفع مدفوع می شود.

مصرف این ماده می تواند یک راه موثر برای درمان عفونت های خاصی در انسان، از جمله عفونت هایی که توسط اشریشیا کلی (E.coli) و باکتری Shigella dysenteriae ایجاد می شوند، باشد.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که آغوز ممکن است از یک نوع اسهال شناخته شده به عنوان اسهال مسافرتی جلوگیری کند. این نوع اسهال معمولا توسط باکتری های E. coli ایجاد می شود.

یک مطالعه که بر روی ۳۰ سالمند سالم انجام شد نشان داد افرادی که روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم آنتی بادی آغوز که از آنتی بادی های باکتری E.coli برخوردار بودند استفاده می کنند، ۹۰٪ کمتر از کسانی که درونما می خورند، به اسهال مسافرتی مبتلا می شوند.
می تواند سلامت روده را ارتقاء دهدمصرف آغوز ممکن است روده را تقویت کند و با عفونت های دستگاه گوارشی مبارزه کند. مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده اند که آغوز گاو می تواند رشد سلول های روده را تحریک کند، دیواره روده را تقویت کند و از نفوذ پذیری روده جلوگیری کند. نفوذ پذیری روده سبب خارج شدن ذرات از روده و ورود آن به سایر قسمت های بدن می شود. این اثرات مفید به احتمال زیاد به حضور لاکتوفرین و عوامل رشد در آغوز بار می گردد.

یک مطالعه که بر روی ۱۲ ورزشکاری که به علت ورزش سنگین، به نفوذ پذیری روده حساس بودند انجام شد نشان داد که مصرف ۲۰ گرم آغوز گاو در روز، ۸۰٪ از نفوذپذیری روده جلوگیری می کند.

یکی دیگر از مطالعات نشان داد که این ماده ممکن است در درمان کولیت مفید باشد. کولیت بیماری است که موجب التهاب در کولون می شود.

مطالعه ای که بر روی ۱۴ بزرگسال مبتلا به کولیت که داروهای سنتی مصرف می کردند انجام شد نشان داد که مصرف این ماده همراه با دارو، نسبت به زمانی که دارو به تنهایی مصرف می شود، بیشتر علائم بیماری را کاهش می دهد.
عوارض بالقوه
بر اساس تحقیقات محدودی که بر روی انسان ها انجام شده است، آغوز گاو به طور کلی برای اکثر افراد عوارضی ایجاد نمی کند. اما افرادی که به شیر حساسیت دارند، نباید آغوز مصرف کنند. مکمل های ساخته شده از این ماده ممکن است حاوی مواد افزودنی یا سایر آلرژن های رایج مثل سویا باشند.

بسته به نحوه تولید، این مکمل ها ممکن است حاوی آنتی بیوتیک ها، آفت کش ها یا هورمون های مصنوعی باشند. بنابراین اگر قصد مصرف این ماده در فرم مکمل را دارید باید حتما از مکمل های استاندارد استفاده کنید.

همچنین هنوز معلوم نیست که آیا این مکمل ها برای زنان باردار یا شیرده مفید است یا خیر.
نکته آخر
آغوز گاو ماده ای است که بلافاصله پس از زایمان و قبل از شروع دوره شیردهی در پستان این حیوان تولید می شود. البته آغوز فقط مختص گاوها نیز بلکه سایر پستانداران نیز این ماده را پس از زایمان در بدن تولید می کنند.

این ماده با ترکیبات مبارزه کننده با بیماری های غنی شده و ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند، با عفونت هایی که ممکن است باعث اسهال شوند مبازره کند و موجب بهبود سلامت روده شود. اما برای تایید این فرضیه ها نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

در حالی که به نظر می رسد آغوز برای بسیاری از افراد ایمن است، اما هنوز نگرانی هایی در مورد نحوه ارزیابی و پردازش مکمل تهیه شده از این ماده وجود دارد. یادتان نرود که این ماده بسیار گران است.

اگر یک بیماری خاص، عفونت، و یا التهاب روده دارید، پس از مشورت با پزشک، ممکن است مصرف این ماده برایتان مفید باشد.
+1
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟