آیا ویتامین D از بروز سرطان جلوگیری می‌کند؟

دویچه وله :یک بررسی جدید نشان می‌دهد که مصرف مقادیر کافی ویتامین D می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به چندین سرطان مفید باشد.

به گزارش ساینس دیلی این مطالعه نشان داده که ویتامین D می‌تواند تأثیر مثبتی بخصوص در پیشگیری از سرطان روده بزرگ و خون داشته باشد.

پروفسور کارستن کارلبرگ از دانشگاه فنلاند شرقی و پروفسور آلبرتو موژوز از دانشگاه مادرید نتایج این تحقیق را در مورد نقش ویتامین D در پیشگیری از سرطان جمع‌آوری کرده‌اند.

به گفته آنها بین سطح پایین ویتامین D در خون و افزایش شیوع سرطان پستان و پروستات نیز ارتباط مستقیمی وجود دارد.

بسیاری‌ها می‌دانند که ویتامین D برای سلامتی استخوان بسیار مهم است، اما سیستم ایمنی بدن نیز توسط این ویتامین تنظیم می‌شود. به گفته دانشمندان اثر ضدسرطانی ویتامین D مبتنی بر این واقعیت است که این ویتامین به سلول‌های ایمنی خاصی متصل شده و بر رشد و فعالیت آنها تأثیر می‌گذارد. مقادیر کم ویتامین D خطر عدم رشد کافی سلول‌های ایمنی و تبدیل شدن آنها به سلول‌های سرطانی با رشد غیر قابل کنترل را افزایش می‌دهد.

ویتامین D از طریق نور آفتاب سنتز می‌شود و می‌توان از منابع غذایی مانند ماهی‌های چرب، زرده تخم‌مرغ، قارچ و محصولات غذایی غنی شده نیز آن را دریافت کرد. اما از آنجا که گزینه‌های رژیم غذایی محدود هستند، قرار گرفتن در معرض آفتاب همچنان بهترین منبع ویتامین D است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟