جان بولتون: دونالد ترامپ مطلع نبود که بریتانیا یک قدرت اتمی است

رئیس جمهوری در توییتر خود گفته است که این کتاب "از مشتی دروغ و داستان های جعلی ساخته شده است."بی بی سی :جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا در کتاب خود نوشته است که دونالد ترامپ مطلع نبود که بریتانیا یک قدرت اتمی است.

به گفته آقای بولتون، رئیس جمهوری هنگام اظهار نظر در مورد موضوعات نظامی در ملاقات دو سال پیش با ترزا می، نخست‌وزیر وقت بریتانیا، این نظر را مطرح کرد.

آقای بولتون که پس از هفده ماه کار برای کاخ سفید استعفا کرد، گفته است که رئیس جمهوری "به شکلی تعجب آور ناآگاه بود."

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا از اظهار نظر در مورد این ادعا خودداری ورزیده است.

کتاب ۵۷۷ صفحه ای جان بولتون به نام "اتاقی که در آن اتفاق افتاد" قرار است هفته آینده وارد بازار شود اما دولت آمریکا می‌کوشد مانع از انتشار آن شود.

رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود گفته است که این کتاب "از مشتی دروغ و داستان های جعلی ساخته شده است."

بر اساس خلاصه محتوای کتاب، موضوع زرادخانه اتمی بریتانیا در جریان ملاقات رئیس جمهوری با خانم می در سال ۲۰۱۸ توسط یکی از مقامات همراه نخست‌وزیر بریتانیا عنوان شد.

به نوشته این کتاب، آقای ترامپ گفت: "پس شما یک قدرت اتمی هستید؟" و به گفته آقای بولتون این جمله به عنوان شوخی گفته نشد.

آقای بولتون در سپتامبر سال ۲۰۱۹ از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید کناره گرفت اما آقای ترامپ در آن زمان گفت که وی به این دلیل اخراج شده که "قویا" با او اختلاف نظر داشت.

در حال حاضر ۹ کشور شامل ایالات متحده، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه، هند، پاکستان، اسرائیل و کره شمالی دارای تسلیحات اتمی هستند.
تاریخچه اتمی بریتانیا
بریتانیا در اوایل دهه ۱۹۵۰ توانست اسلحه اتمی خود را تولید کند. در آن زمان ایالات متحده از قرار دادن فناوری اتمی در اختیار متحدان زمان جنگ خود خودداری می کرد.

در ابتدا بمب افکن های "وی" متعلق به نیروی هوایی سلطنتی بمب های اتمی بریتانیا را حمل می کردند اما بعدها دولت سیستم موشکی پولاریس نصب شده بر زیردریایی را از آمریکا خرید و در طول جنگ سرد، به یکی از مدافعان اتمی در پیمان ناتو تبدیل شد.

سیستم موشکی جدید نصب شده در زیردریایی - موسوم به ترایدنت - در دهه ۱۹۹۰ به کار گرفته شد. این تغییر نتیجه تصمیم مارگارت تاچر، نخست وزیر بریتانیا در دهه ۱۹۸۰ بود که برنامه جایگزین کردن سیستم پولاریس را تصویب کرد.

نام سیستم ترایدنت از نام این نوع موشک های اتمی گرفته شده که با زیردریایی حمل می شود. تعمیر و نگهداری آنها در یکی از بنادر آمریکا صورت می گیرد.

بعضی از قطعات کلاهک هسته ای بریتانیا هم در آمریکا ساخته می شود.
ارتباط هسته‌ای
دولت های مختلف در بریتانیا همواره تاکید داشته اند که سیستم موشکی ترایدنت مستقل است و برای پرتاب آنها به مجوز، سیستم ماهواره ای یا کدهای نظامی آمریکا نیازی نیست.

در عین حال منتقدان این سیستم می گویند که بریتانیا در این بخش به اندازه ای به آمریکا وابسته است که سیستم ترایدنت را نمی‌توان یک سیستم مستقل دانست.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا در پاسخ به سئوالی در مورد اتهام جان بولتون گفته است که مایل نیست "به اظهار نظر در مورد انتشار یک کتاب کشانده شود."

وی در مصاجبه با برنامه خبری رادیو ۴ بی بی سی افزود: "در حال حاضر تلاش برای کسب اظهار نظر من در مورد کتاب یک عضو سابق دولت آمریکا، مرکز توجه من نیست."

وی همچنین گفت: "ضمنا من جواب این سئوال را هم نمی دانم."
+4
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  ایت الله بی بی سی : در حال حاضر ۹ کشور شامل ایالات متحده، . و کره شمالی دارای تسلیحات اتمی هستند. هه . ایت الله من: نه عزیز ۹.۵ کشور. جمهوری فسق و فجور را از قلم انداختید.
  5
  5
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یکی در درون گرگ می پرورید/ چو پرورده شد خواجه را بر درید
  1
  3
  شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲
  نظر شما چیست؟