بولتون ،ترامپ را متهم کرد که از چین برای برنده شدن در انتخابات کمک خواسته است

دویچه وله :بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در کتابی که قرار است به زودی منتشر شود گفته است ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دست به دامن چینی‌ها شده است. ترامپ با انتشار کتاب افشاگرانه بولتون مخالفت کرده است.

دولت ضمن مخالفت با انتشار کتاب مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا استدلال کرده است که کتاب بولتون حاوی حجم زیادی اطلاعات طبقه‌بندی شده است و امنیت ملی آمریکا را به مخاطره می‌اندازد.

بولتون در کتاب جدید خود فاش کرده است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در دیداری در ژوئن ۲۰۱۹ در حاشیه نشست گروه ۲۰ داشته از شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین خواسته است با خرید محصولات کشاورزی سویا و گندم از کشاورزان آمریکایی بر نتیجه انتخابات این کشور تاثیر بگذارد و به پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ کمک کند.

کاخ سفید در صدد است با تنظیم شکوائیه‌ای مانع انتشار کتاب افشاگرانه جان بولتون شود.

سواستفاده از مقام و دخالت در امور دستگاه قضایی از جمله اتهاماتی هستند که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ در کتاب جدید و افشاگرانه‌اش علیه رئیس جمهوری آمریکا مطرح کرده است.

نیویورک تایمز با استناد به نسخه خطی کتاب بولتون گزارش داده است که طبق گفته بولتون، روند استیضاح علیه ترامپ میتوانسته نه تنها به دلیل ادعاهای مربوط به امور اوکراین، بلکه همچنین به دلیل موارد دیگر صورت گیرد.

کتاب بولتون که "اتاقی که در آن اتفاق افتاد، خاطرات کاخ سفید" نام دارد و گفته می‌شود قرار است در هفته آینده انتشار یابد. قسمت‌هایی از این کتاب در نیورک تایمز و وال‌ استریت ژورنال انتشار یافته است.

براساس گزارش نیویورک تایمز، ترامپ در تحقیقات جنایی متعددی به نفع کشورهای "دیکتاتوری" مانند چین و ترکیه دخالت کرده است. بولتون گفته است که او در آن زمان به ناتوانی دستگاه قضایی اعتراض کرده و با نوشتن نامه به ویلیام بار، وزیر دادگستری گوشزد کرده است.

بولتون که از نزدیک با رئیس جمهور به عنوان مشاور امنیتی او همکاری کرده بود، ترامپ را یک رهبر"غیرقابل پیشبینی" و "بی‌اطلاع" توصیف کرده است. نیویورک تایمز به نقل از بولتون نوشته است که رئیس جمهور آمریکا اطلاع نداشت بریتانیا یک قدرت اتمی است و یک بار از او پرسیده که آیا فنلاند جزئی از روسیه است.

بولتون سیاست ترامپ در ارتباط با کره شمالی را هم به نقد کشیده و گفته است از همان ابتدا واضح بوده است که دیپلماسی شخصی ترامپ با حاکم کره شمالی کیم جونگ اون هرگز به نتیجه مطلوبی نخواهد رسد. ترامپ در ارتباط با پیمان آتلانیتک شمالی هم خروج آمریکا از ناتو را به صورت جدی مطرح کرده است.

دولت ترامپ تلاش می‌کند مانع انتشار کتاب بولتون شود و در این رابطه روز سهشنبه ۲۷ خرداد (به وقت محلی) شکواییه‌ای تنظیم کرد و به دادگاه فدرال واشنگتن ارائه داد. در این شکواییه گفته شده است که جان بولتون با کتاب خود اطلاعات طبقه‌بندی شده را منتشر می‌کند و امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد.

دولت از دادگاه خواسته است که انتشار کتاب را پیش از بازرسی صحت داده‌های آن از طرف کاخ سفید ممنوع اعلام کند

انتشارات "سیمون و شوستر"، ناشر کتاب جان بولتون ضمن انتقاد از شکایت دولت آمریکا آن را "تلاش برای سرکوب اطلاعات ناخوشایند علیه رئیس جمهور" توصیف کرده است.

تاکنون هیچ کتابی از نزدیکترین افراد نزدیک به ترامپ در کاخ سفید نوشته نشده و تنها کتابی که تابحال انتشار یافته توسط یک نویسنده ناشناس بوده است.
+14
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  خداوند - آسمان، ایران
  این بدبخت ترامپ رو ولش کنین ، بابا یه بساز بفروش کازینو دار شده رئیس جمهور آمریکا، شرکتها ی بزرگ برا سودشون ، عربها برا گند کاریها شون، روسها برا برنامه هاشون ، جهودا هم برا زمین خواریهاشون نهایت استفاده رو ازش میبرن، فردا هم تموم میشه میره پی خانم بازیش ، اینقدر اذیتش نکنین ،طفلی اون روز رفته بود تو زیر زمین قائم شده بود :)
  10
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۳۹
  araghesagi - لندن، انگلستان
  ترامپ بایدبیاد ایران یه دوره پیشرفته مملکت داری فشرده از مقامات ایران بگذرونه که بدونه موقع اعتراضات چه واکنشی. و دهن کسایی که اراجیف میگن یا منتقد هستن رو چطوری صاف کنه که کسی دیگه جرات تکرار نداشته باشه. مثلا بدن توالت بازداشتگاه رو با زبون برق بندازه. که دیگه بعد از آن فقط در جلسات شعر‌خوانی و مداحی شرکت کنه و تملق کنه
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
  نظر شما چیست؟