خشمگین شدن فرانسه از اقدام ناوچه های ترکیه در نشانه گرفتن رادار کشتی نیروی دریایی فرانسه

یورونیوز :فرانسه اقدام اقدام خصمانه ناوچه‌های ترکیه در حین انجام ماموریت ناتو در آب‌های دریای مدیترانه را به شدت محکوم کرد و آن را «بسیار خصمانه» خواند.

یک مقام وزارت دفاع فرانسه که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه ۱۷ ژوئن این اقدام ترکیه را «تجاوزکارانه» خواند و از ناتو خواست در برابر این رفتارهای ترکیه سکوت نکند.

اظهارات این مقام وزارت دفاع درباره تنشی است که هنگام کنترل یک کشتی مظنون به حمل اسلحه از سوی نیروی دریایی فرانسه شکل گرفت. طبق تحریم‌های سازمان ملل، ارسال سلاح به لیبی ممنوع است.

به گفته این مقام وزارت دفاع فرانسه زمانی که نیروی دریایی این کشور کشتی مشکوک را برای بررسی بار آن متوقف می‌کنند، ناوچه‌های ترکیه سه بار به سوی رادار کشتی نیروی دریایی فرانسه نشانه رفته‌اند و این بدین معناست که حمله موشکی قریب الوقوع بوده است.

این مقام فرانسوی که نخواست نامش فاش شود در این خصوص می‌گوید: «این یک عمل بسیار تهاجمی است که توسط یکی از اعضای ناتو علیه نیروی دریایی فرانسه صورت می‌گیرد. اعضای ناتو نباید در مقابل این اقدامات ترکیه سکوت کنند. این موضوع برای ما بسیار جدی است و نمی‌توانیم بپذیریم نیروی دریایی یک عضو ناتو، علیه کشتی‌ که در حال انجام ماموریت ناتو و تحت فرمان ناتو است، چنین عمل خصمانه‌ای را انجام دهد.»

این موضع تند وزارت دفاع فرانسه در قبال ترکیه در حالی اتخاذ می‌شود که در هفته‌های اخیر اختلاف دو کشور بر سر بحران لیبی پررنگ‌تر از همیشه شده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه اقدامات ترکیه در لیبی را مداخله‌جویانه و غیر قابل قبول توصیف کرد.

آقای ماکرون با اشاره به اینکه ترکیه در حال مداخله در امور لیبی است افزود: «ما نمی‌توانیم این اقدام آنکارا را تحمل کنیم. ترکیه به صورت غیر قابل قبولی در حال سواستفاده از پیمان ناتو است و فرانسه نمی‌تواند چنین اجازه‌ای را به این کشور بدهد.»

اختلافات میان ترکیه و فرانسه بر سر آینده لیبی، تنها بخش کوچکی از پازل پیچیده تحولات سیاسی و نظامی در این کشور شمال آفریقایی است. ترکیه به همراه کشورهایی چون ترکیه، قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج در لیبی حمایت می‌کند. این در حالیست که فرانسه به همراه کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر، روسیه و امارات از رقیب او یعنی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند.
+10
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  یعنی همپیمانارو میبینی میفهمی عالم سیاست حـ... ای بیش نیست چون این دو ترکیب در خیلی موارد با همگروهیای خودشون مشکل زیادی دارن. حکومتها ملتهارو بازیچه کردن. الان ایران هم میپره وسط میگه منم بازی. کدوم تیم یار کم داره!
  7
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  فرانسه سعی داشت که ژنرال حفتر حاکمیت لیبی را به دست گرفته و شرکت هایش را وارد لیبی کند ولی با کمک مستقیم ارتش ترکیه به دولت قانونی لیبی باعث شد که ترابلس از محاصره حفتر خارج شده و تمام شهرهای غربی را به دست گرفته و اماده بیرون کردن حفتر از شرق کشور هست که فرانسه و چند دولت عربی طرفدار حفتر خیلی خشمگین شده اند و دنبال بهانه تراشی برای ترکیه هستند و قبلا هم فرانسه برای نمایشی کشتی امارات را نگه داشت و منظورش ترکیه بود که در اینده اگر به طرف لیبی بروید جلو شما را هم می گیریم که سرشان به سنگ خورد .
  0
  3
  جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  نظر شما چیست؟