رئیس بانک مرکزی ایران: بغداد بدهی های گاز و برق خود به ایران را با صادرات غذا و دارو تسویه می کند

 عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایرانعبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، بعد از سفری هشت ساعته به عراق اعلام کرد که توافق شده است بغداد بدهی‌های گازی و برقی خود به ایران را با صادرات غذا و دارو تسویه کند.

خبرگزاری مهر نیز گزارش داده که مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، در دیدار با همتی گفته است: «درخصوص حل مشکلات انتقال پول به شیوه تأمین مواد غذایی و کالاهای اساسی با شما توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می‌آوریم».

عراق به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند پول گاز و برق وارداتی از ایران را به تهران بپردازد. مقامات ایران بارها از بدهی دو میلیارد دلاری عراق به ایران خبر داده‌اند؛ مقام‌های عراقی می‌گویند این پول به حساب ایران در بانک تجارت عراق واریز شده است ولی به دلیل تحریم‌ها، ایران فقط می‌تواند از عراق کالا وارد کند.

این در حالی است که فقط صادرات غیرنفتی ایران (بجز برق و گاز) به عراق در سال ۹۷ بالغ بر ۹ میلیارد دلار و کل وارداتش از این کشور نیز ۵۹ میلیون دلار بوده است. ارزش صادرات سالانه برق و گاز ایران به عراق نیز حدود دو میلیارد دلار برآورد می‌شود.

ایران از ابتدای سال ۹۸ انتشار جزئیات بازرگانی خارجی خود را متوقف کرده و جزئیات تجارت کنونی ایران و عراق دقیقا مشخص نیست.

از طرفی بر اساس گزارشی که بانک جهانی پاییز پارسال از وضعیت عراق منتشر کرده است، به شدت از «وابستگی عراق به واردات مواد غذایی» اظهار نگرانی کرده و معلوم نیست عراق چگونه خواهد توانست صادرات مواد غذایی به ایران را افزایش دهد.

همچنین معلوم نیست آیا تهران می‌خواهد مواد غذایی و دارویی را که عراق از کشورهای دیگر وارد کرده است خریداری کند یا نه
+5
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  عراق را بی خیال!!!! سوریه را بگو که با چندین میلیارد دلار بدهی چطور می‌خواد بدهیش را به طویله آغا پرداخت کنه.!!! خاک بر سر ایران و ایرانی که همه بهش بدهکارند و هم زمان طلبکار هم هستند .
  4
  20
  ‌چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هه هه!! فردا میگن نذورات ملت چیز خل توی قبر علی سگ کش و حسین خلاف رو هم با پشم و روده گوسفند تسویه میکنن
  4
  14
  ‌چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۳
  ۵۲
  حاج حمید الله - وین، اتریش
  دستشون درد نکنه. بدهید در راه خدا. اقلا این ملت خاک برسر ایران شکم سیر سر رو بالشت بگذاره. فقط امیدوارم این مواد غذای را نفرستن لبنان و سوریه. چی بودیم چی شدیم. همش هم تقصیر ملکه انگلستان هست که نامه اشتباهی به امریکای های زبون نفهم داد. اگه نمیداد الان ما به دادن نمی افتادیم.
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  احتمالا عراق تازه ازبلاک لیست FATFدر آمده برای همین عراق میترسه دلاربده به ایران دوباره بره توی بلاک لیست ، اجبارا ایران باید قبول کنه کالابجای دلار
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  اصلا چرا می فروشید؟ پول نمیدن نفروشید. دلار تحریمه خوب یورو بگیرید یوان بگیرید. مشخصه سپاه داره دزدی میکنه و سپاه پشت این قضیه هستش و سپاه نمیگذاره دولت عراق مستقیم ارز به ایران بده چون این پول میتونه راحت در اختیار سپاه قرار بگیره و سپاه برای پرداختهاش در عراق میتونه به راحتی استفاده کنه چون رقم بدهی عراق بسیار زیاد هستش و هرچقدر دارو و غذا هم وارد کنند بازم جوابگو نیست و صددرصد سپاه میشه مسئول مثلا دور زدن تحریمها و خریدهایی که توسط عواملش در عراق صورت میگیره و چندین برابر صورت حساب میشه برای ایران. تف و لعنت خدا بر سپاه و عوامل فاسدش.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۲
  نظر شما چیست؟