بیش از چهارماه است که ایران اجازه دسترسی آژانس اتمی به دو مرکز خود را نداده است

صدای آمریکا :مدیرکل آژانس بین المللی انرژی از اجازه دسترسی ندادن ایران به آژانس  برای بازرسی از دو مرکز ابراز نگرانی جدی کرده است.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه ۲۶ خرداد برگزار شده است، در گزارشی اعلام کرد که بیش از چهار ماه است که ایران به ما اجازه دسترسی به دو مرکز را نداده است  و حدود یک سال است که جمهوری اسلامی «از گفت‌وگوی جدی درباره سوالات مربوط به فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی» خودداری می کند.

او افزود که این امر بر توانایی آژانس در حل و فصل سوالات باقی‌مانده و اطمینان از عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران تاثیر منفی می گذارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه خواستار همکاری فوری ایران با آژانس شد.

پیش از این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۶ خردادماه  از این که ایران نتوانسته است امکان دسترسی بازرسان این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد را به دو سایت در ایران فراهم کند و به پرسش‌ها درباره مواد اعلام نشده هسته‌ای احتمالی در آن سایت‌ها پاسخ دهد، ابراز نگرانی جدی کرده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرده بود ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، حدود ۱۵۷۱ کیلوگرم است.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.
+19
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  بابا جمع کنید شمام همش هارتو پورت می کنید، ولی در عمل صفر. بعقیدهً من دست همتون با اینا تو یه کاسه اس ، کدوم حکومتی غیر از این اشغالای ج.ا. حاضر به شما حرمزادها اروپایی ، امریکای باج بده، فقط یه قلمش همین پولهای ایران که بلوکه کردید و هر بار به یه باهنه ای یه تیکه شو غارت می کنید، اگر ایران فردا ازاد بشه اینارو از حلقومتون میکشیم بیرون ، برای امثال همین چیزهاست که خودتون این اخوندای بی پدرو مادرو هنوز پشت پرده حمایت میکنیدو هر روز یه شوی تازه اجرا می کنید.
  2
  7
  دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  نظر شما چیست؟