غزل حکیمی‌فرد: تغییر پرچم به معنای تغییر تابعیت نیست

رادیو فردا :غزل حکیمی‌فرد، شطرنج‌باز ملی‌پوش ایرانی با رد اخبار مربوط به تغییر تابعیت خود، گفته است تابعیت ایرانی دارد و فقط «تغییر پرچم» داده است.

او در پستی که روز یک‌شنبه ۲۵ خرداد در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، نوشته است به خاطر حضور در مسابقات شطرنج اروپا اقدام به چنین کاری کرده است.

پیش از این گزارش شده بود که غزل حکیمی‌فرد با تغییر تابعیت، از این پس با پرچم سوئیس در مسابقات بین‌المللی شرکت خواهد کرد.

او در پست جدیدش تایید کرده که با پرچم سوئیس در مسابقات شرکت می‌کند ولی گفته است « تغییر پرچم در فدراسیون جهانی شطرنج به منزله تغییر تابعیت من نیست».
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

با سلام و احترام، اینجانب غزل حکیمی فرد استاد بزرگ شطرنج بانوان و فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه شهید بهشتی هستم. به مدت ۳ سال جهت ادامه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک (ETH) زوریخ در کشور سوییس اقامت دارم که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر از این دانشگاه شده و در حال حاضر به عنوان دستیار پژوهشی در همان دانشگاه مشغول به کار می باشم. اینجانب طی سالیان متمادی بدون هر گونه حاشیه افتخار عضویت در تیم ملی شطرنج کشورمان در تمامی رده های سنی از نونهالان تا بزرگسالان را داشته و افتخاراتی در سطح اسیا و جهان برای کشورم کسب کرده ام. متاسفانه ادامه تحصیل بنده در کشور سوییس با ایین نامه های قهرمانی کشور مغایرت داشته چرا که بازیکنانی که در خارج از کشوراقامت دارند امکان حضور در تیم ملی را ندارند. اینجانب استاد بزرگ و بازیکن حرفه ای شطرنج بوده و در این مدت امکان حضور در تیم ملی کشورم را نداشته ام. شایان ذکر است تغییر پرچم در فدراسیون جهانی شطرنج به منزله تغییر تابعیت نیست بلکه امکانی برای حضور حرفه ای بنده در مسابقات شطرنج اروپا است. در پایان تاکید کرده که تابعیت ایرانی داشته و هرگونه اظهارنظر در مورد تغییر تابعیت خویش به دلایل سیاسی و غیره را شدیداً تکذیب مینمایم.

A post shared by Ghazal Hakimifard (@ghazalhkmf) on


غزل حکیمی ‌فرد تاکید کرده است که «تابعیت ایرانی» دارد و تغییر تابعیت «به دلایل سیاسی» را تکذیب می‌کند.

این شطرنج‌باز یکی از نفراتی بود که در زمان انتشار رنکینگ جهانی، جزو شطرنج‌بازان رده‌بالای ایران محسوب می‌شد. او دارای عنوان استادبزرگ شطرنج زنان است و از سوی فدراسیون جهانی شطرنج نیز درجه استادی دریافت کرده است.

سال گذشته نیز علیرضا فیروزجا، دیگر استاد شطرنج ایران، از زیر پرچم ایران خارج شد و از زمستان گذشته تاکنون زیر پرچم فدراسیون جهانی مسابقه می‌دهد.
+11
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟